ՀՀ վարչապետը Վերին Դվին համայնքի բնակիչների հետ խոսեց գյուղվարկերի տրամադրման խնդրի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ կառավարությունը փնտրում է այնպիսի մեխանիզմներ, որպեսզի բանկերը վարկ տրամադրելու համար գյուղացիների հողատարածքները որպես գրավ ընդունեն։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետը՝ պատասխանելով Վերին Դվին համայնքի բնակիչների հարցերին՝ ընդգծելով, որ այդ հարցով նախնական քննարկումներ կան, բայց հարցն այնքան էլ պարզ չէ։
Վերին Դվինի բնակիչներից մեկը ասաց, որ գյուղացիները ներկայումս ֆինանսավորման կարիք ունեն՝ մեծ մասը ունի վատ վարկային պատմություն, և բանկերը վարկեր չեն տրամադրում։
«Մեզ ասում են, եթե ստեղծում եք փոքրիկ կոլտնտեսություններ, ապա դրանք կապ չեն ունենա հին վարկային պատմությունների հետ, դրանք կարող են ֆինանսավորվել։ Հիմա մենք չորս հոգով ունենք մոտ 12 հա հող, ուզում ենք վարկ վերցնել, ստեղծել կոլեկտիվ տնտեսություն, սակայն բանկերը մերժում են։ Առաջին հերթին երաշխիք են պահանջում, իսկ երաշխիքներ չկան։ Արդյոք հնարավո՞ր է, որ երաշխիքը գյուղական համայքներում ավագանին տա կամ այլ մեխանիզմներ ստեղծվեն»,- հարցրեց Դվին համայքնի բնակիչը։
ՀՀ վարչապետը պատասխանեց, որ գյուղատնտեսական կոոպերատիվների համար պետությունը հակաճգնաժամային ծրագիր է ընդունել։
«Տեսակներ կա, որ մինչև 75 տոկոսը Կառավարությունն է տալիս, բայց 25 տոկոսի գրավը պետք է ապահովեք։ Քննարկում ենք, որ կարողանանք այնպիսի մեխանիզմներ ստեղծել, որ հողը որպես գրավ բանկերը ընդունեն, սակայն դա շատ նախնական պատմություն է։ Ես հիմա չեմ ասում, որ կլինի այդպես, քննարկում ենք և դա այդքան էլ պարզ հարց չի»,- ասաց Փաշինյանը։

В общине Верин Двин премьер-министр обсудил с жителями проблему сельскохозяйственных кредитов
Правительство Армении ищет механизмы, позволяющие банкам принимать землю фермеров в качестве залога для получения кредитов.
Как  передает Арменпресс, об этом сказал премьер-министр РА Никол Пашинян  в ответ на  вопрос жителей общины, подчеркнув,   что по этому вопросу ведутся предварительные обсуждения, но проблема не столь проста.
Один из жителей Верин Двин сказал, что сельские жители нуждаются в финансировании сейчас, большинство из них имеют плохую кредитную историю, и банки не предоставляют кредиты.
«Нам говорят, что если вы создадите небольшие колхозы, они не будут связаны со старыми кредитными историями, и их можно будет финансировать. Сейчас у нас вчетвером  около 12 га земли, мы хотим взять кредит, создать коллективную экономику, но банки отказывают. Прежде всего, они требуют гарантий, но никаких гарантий нет. Возможно ли, чтобы гарантия была предоставлена Советом старейшин в сельских общинах или будут другие механизмы?», - спросил житель общины Верин Двин.
Премьер-министр РА ответил, что государство приняло антикризисную программу для сельскохозяйственных кооперативов.
«Есть виды, которые правительство дает до 75%, но вы должны   гарантировать 25%. Мы обсуждаем возможность создания для банков механизмов принятия земли в качестве залога, но это   предварительная история. Я не говорю сейчас, что это будет так, мы это обсуждаем, это не такая уж простая проблема», - сказал Пашинян.