Վալերի Բուայեն հոդվածում բացահայտել է COVID-19-ի պայմաններում Արցախի ուժն ու Ադրբեջանի թուլությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիական «Atlantico» լրատվական կայքում մայիսի 14-ին հրապարակվել է Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի պատգամավոր, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամական շրջանակի անդամ Վալերի Բուայեի՝ «Կովկասում COVID-19-ը բացահայտում է ժողովրդավարությունների ուժն ու բռնապետությունների թուլությունը» վերնագրով հոդվածը, որտեղ Վալերի Բուայեն վերլուծում է Ադրբեջանում և Արցախի Հանրապետությունում COVID-19-ի հետևանքներն ու ազդեցությունը: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հոդվածի թարգմանությունը։
«26 տարի առաջ՝ 1994թ. մայիսի 12-ին, ավարտվեց Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև զինված հակամարտությունը, որը ԽՍՀՄ-ի փլուզումը նշանավորող ամենաուժգին ցնցումներից էր: Ադրբեջանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության կողմից 1988-ին կազմակերպված հակահայկական ջարդերը բավականին արագ կերպով վերաճեցին բաց պատերազմի՝ ընդդեմ գրեթե բացառապես հայերով բնակեցված Լեռնային Ղարաբաղի: Խորհրդային կայսրության փլուզմանը նպաստած այս պատերազմն ավարտվեց 1994թ. մայիսի զինադադարով՝ ստորագրված երեք անկախ պետությունների՝ միջազգային հանրության կողմից ճանաչված Հայաստանի ու Ադրբեջանի, և դեռևս ճանաչման սպասող՝ Արցախի Հանրապետություն դարձած նախկին Լեռնային Ղարաբաղի կողմից:
26 տարի անց կարելի է հաստատել, որ Ադրբեջանի՝ Արցախի հետ ցանկացած ուղղակի բանակցությունից հրաժարվելը և, առհասարակ, տարածաշրջանում արդար և վերջնական խաղաղության օգտին որևէ գործողության բացակայությունը ներկայիս հրադադարի ռեժիմը դարձնում է փխրուն և մեծացնում հակամարտության վերսկսման վտանգը: Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանն ու Արցախն ընթանում են շատ տարբեր ուղիներով:
Կարելի էր կարծել, որ Կասպից ծովի ափին գտնվող, ածխաջրածիններով հարուստ Ադրբեջանն օգտագործելու էր հարաբերական խաղաղության այս բոլոր տարիները իր տնտեսական հզորությունը հաստատելու և տարածաշրջանային առաջատար դառնալու նպատակով: Այնուամենայնիվ, դա ամենևին այդպես չէ. քառորդ դար շարունակ Ալիևյան կլանի կողմից բացառապես հօգուտ սեփական շահերին ծառայող երկրի հարստությունը մսխվել է շքեղ և անարդյունավետ ունեցվածքի վրա, հաճախ օֆշորային գոտիների միջոցով, ինչը ժամանակին ու դեռ վերջերս բացահայտել են «Պանամական փաստաթղթերը»: Արդյունքում, Ադրբեջանն ունի անկայուն տնտեսություն, որն ամբողջովին կախված է նավթի գներից:
Այսօր, վերջինիս անկմանը զուգընթաց, երբ անվճարունակությունից խուսափելու նպատակով երկրի խոշորագույն չորս բանկերը դրված են կենտրոնական բանկի վերահսկողության տակ, և երկիրը երկնիշ և եռանիշ գնաճի մեջ չընկղմելու նպատակով կիրառվում են ֆինանսական զեղծարարություններ՝ ուղղված մանաթի արժեքի ամեն գնով պահպանմանը, և վերջապես, երկրի սուվերեն հիմնադրամի դրամական պաշարների մեծ մասը մսխվում է ավելի քան անորոշ հետևանքներով այս պայքարում, պետք է զգուշանալ, որ երկրի առաջնորդը կդիմի դիվերսիայի արցախյան ուղղությամբ, ինչպես ամեն անգամ, երբ հայտնվում է վատ վիճակում: Բաքվի ռեժիմի համար ռազմական արկածախնդրությունը, որն ազատություն է տալիս ռեժիմի ղեկավարի ռազմատենչ հակումներին, իրականում տասնամյակների բարձիթողության հետևանքով անելանելի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակից փախչելու համար հարմար միջոց է:
Արցախի Հանրապետության հետ հակադրությունը ցայտուն է, և այս առումով ներկայումս ողջ աշխարհը ծնկի բերած համավարակն ունեցավ բացահայտող ազդեցություն: Միջազգային ճանաչման բացակայության պատճառով, բացակայություն, որից նա տուժում է, Լեռնային Ղարաբաղը 1994 թվականից ի վեր ստիպված է եղել վերածվել գրեթե ինքնաբավ պետության: Բայց սա արվել է` ստեղծելով ժողովրդավարական կառույցներ և հատկապես իրավական պետությանը հատուկ ինստիտուտներով և գործելակերպով. բազմակուսակցական համակարգ, մամուլի ազատություն, նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ և բժշկական-սոցիալական կառույցներ, որոնք ունակ են անվճար կերպով բավարարել էապես համեստ և հաճախ աղքատ բնակչության տարրական կարիքները: Եթե համավարակը շատ սահմանափակ ազդեցություն ունեցավ այս պետության վրա, դա պայմանավորված է նրանով, որ իր ոչ ինքնակամ մեկուսացումն այս անգամ դեր խաղաց հօգուտ իրեն, բայց նաև այն պատճառով, որ տիրապետում է ազատ հասարակություններին հատուկ համակարգային ռեսուրսների։ Ժողովրդավարական վերահսկողության տակ գտնվող առողջապահության կառավարման շնորհիվ, մինչ այժմ Արցախում գրանցվել է վարակված ընդամենը տասնչորս անձ, որոնցից վեցն այսօրվա դրությամբ բուժվել, իսկ ութը` դեռ բուժվում են:
Դեռ ավելին, Արցախը ջանքեր չխնայեց անցկացնելու նոր ընդհանուր ընտրություններ՝ համատեղելով խորհրդարանական և նախագահական ընտրությունները: Եթե նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի անցկացումը համաճարակի ժամանակ տեղին անհանգստությունների առիթ տվեց, ապա առողջապահական միջոցառումները, որոնք ուղեկցում էին ժողովրդավարական այս կարևոր դրվագը, պսակվեցին հաջողությամբ: Երկիրն այժմ ունի նոր նախագահ՝ ի դեմս Արայիկ Հարությունյանի, և նոր Ազգային ժողով՝ ի վիճակի իրականացնելու բարեփոխումներ, որոնք պետք է թույլ տան հուժկու տնտեսական վերելք ունենալ մի երկրի համար, որի տարեկան տնտեսական աճը վերջին տարիներին գերազանցում է 5%-ը, իսկ 2019-ին հասել է նույնիսկ 9%-ի:
Ի համեմատության՝ դժվար կլինի գնահատել COVID-19-ի ունեցած սոցիալական և տնտեսական իրական ազդեցությունը Ադրբեջանի վրա, որի՝ համաճարակին առաջին արձագանքը եղավ դեռևս ազատության մեջ գտնվող ընդդիմադիրների ձերբակալությունների նոր արշավի մեկնարկը: Հետևաբար, ժողովրդավարական բանավեճը և թվերի թափանցիկությունը կարող են սահմանափակ լինել մի երկրում, որը «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության կողմից դասվել է 168-րդը 180 երկրների շարքում:
Գոհ լինել, որ ժողովրդավարական արժեքների առկայությունը կլինի արդյունավետ, իսկ դրանց բացակայությունը՝ կպատժվի, կնշանակի ժամանակից շուտ ուրախանալ: Չնայած իրենց հուսադրող արդյունքներին՝ արցախցիները շարունակում են տուժել անարդար և բոլոր միջազգային կոնվենցիաներին հակասող մեկուսացումից: Իսկ Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի վտանգը մեծանում է նրա սոցիալական և տնտեսական ձախողումների չափով: Այդ իսկ պատճառով, Արցախը դրականորեն է արձագանքել Անտոնիո Գուտերեշի կողմից անհապաղ համաշխարհային հրադադարի մասին մարտի 23-ին հնչեցրած կոչին: Այո, Լեռնային Ղարաբաղը կիսում է «ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի տեսակետը, ըստ որի, յուրաքանչյուր մարդու կյանք պետք է լինի միջազգային հանրության հավաքական ջանքերի կենտրոնում՝ կորոնավիրուսի նոր համավարակի դեմ պայքարում», այլ ոչ թե ձեռնամուխ լինի վաղեմի ժամանակների ահասարսուռ հակամարտություններին:
Այս համաճարակը մեզ արդեն իսկ ստիպում է վերագնահատել մեր արժեքների միասնությունը, և դա վերաբերում է նաև միջազգային հարաբերություններին: Ավարտվել են այն ժամանակները, երբ քաղաքականությունը կարող էր անտեսել այն սկզբունքները, որոնք ենթադրաբար պետք է իր հիմքը հանդիսանային: Միջազգային հանրությունը պետք է լինի ավելի սկզբունքային և պարզ քան երբևէ՝ ճանաչելով Արցախի ժողովրդավարական ջանքերը, ընդունելով այս պետությունն իր շարքեր, և, վերջապես, բավարարելով նրա պահանջը` մասնակցելու առաջին հերթին իրեն վերաբերող խաղաղ բանակցություններին: Այն նաև պետք է միանշանակ կերպով պատժի ատելության խոսքը, Արցախի սահմանին Ալիևյան վարչակազմի կողմից պարբերաբար իրականացվող ահաբեկման և ռազմական ագրեսիայի փորձերը և ստիպի նրան իսկապես ներգրավվել բանակցություններում, որոնք պահանջում են փոխզիջումներ և, հետևաբար, նաև իր կողմից զիջումներ:
Վերջապես, ավելի խորքային առումով, արցախյան ժողովրդավարության ուշագրավ ուժը՝ համեմատած ադրբեջանական բռնապետության դժվարությունների հետ (երկու պետություններ, որոնք ստեղծվել են նույն նախնական մոդելից) ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ չի կարելի զոհասեղանի վրա ամբողջական ժողովուրդների ապագան մատուցել անկարող բռնապետներին, բռնապետներ, որոնք միայն պատերազմն են տեսնում որպես տնտեսական և սոցիալական խնդիրների լուծում, որոնց գլխավոր պատճառն են հանդիսանում հենց իրենք, և որոնք սրվում են առողջապահական ճգնաժամերով և համաշխարհային աղետներով, որոնցից մարդկությունը երբեք ապահովագրված չէ»:

Валери Буайе рассказала о силе Арцаха и слабости Азербайджана в условиях COVID-19
На французском информационном сайте «Atlantico» вышла статья депутата департамента Буш-дю-Рон, члена круга дружбы Франция-Арцах Валери Буайе «COVID-19 раскрывает на Кавказе силу демократии и слабость диктатуры», в которой автор анализирует последствия и влияние COVID-19 в Азербайджане и Республике Арцах. Арменпресс представляет перевод статьи:
«26 лет назад, 12 мая 1994 года, закончился вооруженный конфликт между Нагорным Карабахом и Азербайджаном, одно из самых сильных потрясений, которые ознаменовали распад СССР. Антиармянские погромы, организованные в 1988 году властями Азербайджанской Советской Социалистической Республики, довольно быстро переросли в открытую войну против этого Нагорного Карабаха, населенного почти исключительно армянами. Именно из этой войны, которая способствовала распаду советской империи, возникли три независимых государства, подписавшие соглашение о прекращении огня в мае 1994 года - Армения и Азербайджан были признаны международным сообществом, а бывший Нагорный Карабах стал Республикой Арцах и ждет еще признания.
26 лет спустя можно говорить о том, что отказ Азербайджана от каких-либо прямых переговоров с Арцахом и, в более общем смысле, от любых обязательств по достижению справедливого и окончательного мира в регионе, делает хрупким нынешний режим прекращения огня и увеличивает риск возобновления конфликта. Вместе с тем Азербайджан и Арцах идут очень разными путями.
Можно было бы подумать, что Азербайджан, находящийся на берегу Каспийского моря, богатый углеводородами, будет использовать все эти годы относительного мира, чтобы утвердить свою экономическую мощь и обеспечить региональное лидерство. Однако дело обстоит иначе: монополизированные кланом Алиева на протяжении уже четверти века богатства страны были растрачены на роскошества, часто через офшорные зоны, о чем свидетельствуют Панамские документы. В результате Азербайджан имеет хрупкую экономику, которая полностью зависит от цены на нефть.
Сегодня, когда эта цена очень низкая, когда четыре крупнейших банка страны находятся под контролем Центрального банка, чтобы избежать прямого дефолта, применяются разные махинации, направленные на поддержание курса маната любой ценой, чтобы страна не впала в инфляцию на двух- или трехзначные цифры, и, наконец, большая часть денежных резервов суверенного фонда страны была растрачена в этой борьбе с более чем неопределенным исходом, следует опасаться, что лидер этой страны прибегнет к диверсии в отношении Арцаха, как он делает это каждый раз, когда оказывается в тяжелой ситуации. Для режима Баку военная авантюра, которая дает свободу воинственной риторике руководителя этого режима, на самом деле является удобным способом избежать неизбежной социально-экономической ситуации, сложившейся в результате многолетней запущенности.
Контраст с Республикой Арцах поразителен, и в этом отношении пандемия, от которой страдает мир, имеет эффект раскрытия. Из-за отсутствия международного признания, отсутствия, от которого он страдает, Нагорный Карабах с 1994 года вынужден превратиться в почти самодостаточное государство. Но это было сделано посредством создания демократических структур и всех правовых институтов: многопартийная система, свобода прессы, президентские и законодательные выборы и медико-социальные структуры, способные бесплатно удовлетворять элементарные потребности скромного и часто бедного населения. Если пандемия оказала очень ограниченное влияние на это государство, то причина в том, что его непроизвольная изоляция на этот раз сыграла роль в его пользу, а также потому, что он обладал свободными системными ресурсами, характерными для свободных обществ. Благодаря демократически контролируемой системе здравоохранения на данный момент в Арцахе заразились только 14 человек, шесть из которых вылечились, а восемь все еще получают лечение.
Более того, Арцах даже не пожалел сил для проведения новых всеобщих выборов, совмещая парламентские и президентские выборы. Если проведение второго тура президентских выборов в разгар пандемии представляло собой объект уместных опасений, то меры по охране здоровья, которые сопровождали этот пик демократической жизни, увенчались успехом. В стране появился новый президент в лице Араика Арутюняна и обновленное Национальное собрание, способное проводить реформы, которые должны обеспечить ускоренное экономическое развитие страны, годовой рост которой превышает 5% в течение последних лет, а в 2019 году достиг даже 9%.
Для сравнения, будет трудно понять реальное социальное и экономическое воздействие COVID-19 на Азербайджан, первой реакцией которого на пандемию было начало новой кампании по аресту, направленной против тех оппозиционеров, которые все еще были на свободе. Поэтому демократические дебаты и прозрачность цифр могут быть ограничены в стране, которую организация Журналисты без границ поставили на 168-е место из 180 с точки зрения свободы прессы.
Несмотря на обнадеживающие результаты, арцахцы продолжают страдать от несправедливой и противоречащей всем международным конвенциям изоляции. И риск новой агрессии со стороны Азербайджана возрастает по мере его социально-экономических неудач. В этом вся суть положительной реакции Арцаха на призыв Антониу Гутерриша 23 марта к немедленному прекращению огня во всем мире. Да, Нагорный Карабах разделяет «мнение Генерального секретаря Организации Объединенных Наций о том, что жизнь каждого человека должна быть в центре коллективных усилий международного сообщества в борьбе с новой пандемией коронавируса», а не начинать страшные старые конфликты.
Пандемия уже заставляет нас пересмотреть все наши ценности, и это также относится к международным отношениям. Прошли те времена, когда политика могла игнорировать принципы, которые должны были быть их основой. Международное сообщество должно быть более жестким и ясным, чем когда-либо, признав Арцах за его демократические усилия, принимая это государство в свои ряды и, наконец, выполняя его требование участвовать в мирных переговорах по этому вопросу, который в первую очередь касается именно его. Оно также однозначно наказать ненавистнические высказывания, попытки запугивания и военной агрессии, регулярно осуществляемые режимом Алиева на границе с Арцахом, и заставить последнего по-настоящему вступать в переговоры, которые требуют взаимных уступок. и, следовательно, также уступки с его стороны.
Наконец, в более глубоком смысле, замечательная устойчивость арцахской демократии по сравнению с трудностями азербайджанской диктатуры (двух государств из одной исходной модели) еще раз показывает, что нельзя жертвовать будущее целого народа неспособным диктаторам, которые рассматривают только войну как решение экономических и социальных проблем, основной причиной которых являются они сами, и которые усугубляются кризисами в области здравоохранения и мировыми катаклизмами, от которых человечество никогда не застраховано».