Հաղթանակը հնարավոր դարձավ մեր ժողովուրդների հոգևոր մտերմության շնորհիվ. ՌԴ դեսպանի հարցազրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 75-ամյակի կապակցությամբ «Արմենպրես»-ին բացառիկ հարցազրույց է տվել ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
-Պարո՛ն Դեսպան, ի՞նչ նշանակություն ունի Հաղթանակի օրը Հայաստանի և Ռուսաստանի և անձամբ Ձեզ համար:
-Նախ և առաջ կցանկանայի շեշտել, որ Հաղթանակը համաշխարհային պատմական նշանակություն ունեցող իրադարձություն է՝ անկախ նրանից, թե դա որևէ մեկը ցանկանում է ընդունել, թե ոչ: Սա հաղթանակ է ո՛չ Գերմանիայի և նրա դաշնակիցների, ո՛չ Ճապոնիայի նկատմամբ, այլ մարդատյատության ու ստրկացման բնազդների և գաղափարախոսության նկատմամբ։ Ընդ որում, դրանք մարմնավորված էին այդ ժամանակ, թերևս, ամենահզոր և կազմակերպված ռազմական մեքենայի և մարդկանց զանգվածային ոչնչացման դաժան մեխանիզմի մեջ:
Չգիտեմ, գիտակցու՞մ են արդյոք նրանք, որոնք, կասկածի տակ դնելով Մեծ Հաղթանակը, այսօր փորձում են վերաշարադրել պատմությունը, որ հենց դրա շնորհիվ է՝ իրենք այսօր ապրում են և կարող են իրենց թույլ տալ նման «ազատություններ»:
Հաղթանակը հնարավորություն տվեց ձևավորելու նոր աշխարհակարգ՝ հիմնավորված հանուն խաղաղության, հավաքական անվտանգության և զարգացման համագործակցությունում միավորված ազգերի գաղափարի վրա։ Եվ այն, որ այսօրվա աշխարհը, մեղմ ասած, անթերի չէ, բոլորովին չի նվազեցնում այն քայլերի նշանակությունը, որոնք ձեռնարկվել էին այդ ուղղությամբ՝ ներառյալ Միավորված ազգերի կազմակերպության ստեղծումը:
Այս ամենը ողջ աշխարհի և, իհարկե, մեր երկու երկրների նվաճումն է: Բայց սարսափելի պատերազմի հիմնական բեռը իր ուսերին կրած նախկին Խորհրդային Միության, ռուսների և հայերի, ինչպես և Միության մյուս ժողովուրդների համար Հաղթանակն ունի նաև լրացուցիչ «հարթություն»: Մենք ոչ միայն սգում ենք զոհվածների համար, այլև հպարտանում ենք նրանցով, որոնք գլուխ չեն կախել, չեն «խոնարհվել» չարի առաջ և ոչ միայն իրենց համար են նվաճել կյանքի և արժանապատվության իրավունք։ Մեզանից շատերի համար սա խորապես անձնական է, քանի որ մեր երկրներում, թերևս, գործնականում չկա որևէ ընտանիք, որին պատերազմը դիպած չլիներ: Այս առումով շատ հատկանշական է «Անմահ գունդ» ակցիան, ինչպես հատկանշական է մեր հարգալից և հոգատար վերաբերմունքը վետերաններին և զոհերի հիշատակին։
-Ձեր կարծիքով, ինչպիսի՞ հիմնական դասեր քաղեց աշխարհը Հայրենական մեծ պատերազմի սարսափելի իրադարձություններից։
-Հիմնական դասերից մեկը, որը մարդկությունը քաղել է Մեծ հայրենական պատերազմի ողբերգությունից, դա այն ընկալումն է, որ միջազգային անվտանգության համակարգը կարող է լինել միայն կոլեկտիվ, հավասար և անբաժանելի, որ չի կարելի կառուցել սեփական անվտանգությունը` այլ պետության անվտանգությունը անտեսելու կամ խաթարելու հաշվին: Վառ օրինակ կարող է ծառայել նախապատերազմյան շրջանում արևմտյան մի շարք տերությունների այսպես կոչված «խաղաղեցման քաղաքականությունը»: Դրա ապոթեոզ դարձավ 1938 թվականի «Մյունխենի դավաճանությունը», երբ սակարկության քաղաքականության հերթական զոհը դարձավ Չեխոսլովակիան, իսկ հենց ագրեսորի ախորժակը բավարարելու և նրան դեպի արևելք ուղղորդելու ձգտումը դարձավ պատերազմի բռնկման նախերգանք: Նոր համակարգը և պատերազմից հետո ձևավորված աշխարհակարգը սատարելու համար ստեղծվեցին միջազգային ինստիտուտներ, որոնց ակունքում կանգնած էր նաև ԽՍՀՄ-ը:
Այս համատեքստում, ինչպես ինձ է թվում, պետք չէ մոռանալ ևս մեկ դասի մասին, որը մեզ տվել է Մեծ հայրենական պատերազմը: Դա այն է, որ ընդհանուր, համաշխարհային սպառնալիքները միշտ պահանջում են համակարգված, համատեղ պատասխան գործողություններ: Միայն միավորելով ջանքերը, հարգելով և հաշվի առնելով միմյանց շահերը՝ մենք կարող ենք հասնել ցանկալի արդյունքի: Ներկայիս միջազգային իրավիճակը ցույց է տալիս, որ պատերազմի փորձը և դասերը այսօր էլ շարունակում են մնալ արդիական: Ռուսաստանն, իր կողմից, կանի հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի այն սարսափելի իրադարձությունները, որոնք վերապրեց մարդկությունը անցած դարի կեսերին, այլևս չկրկնվեն ապագայում:
-Ինչպես հայտնի է, Հաղթանակը թրծվում էր ոչ միայն ռազմադաշտերում, այլև բանակցային սեղանների շուրջ: Ինչպե՞ս կգնահատեք խորհրդային դիվանագիտության գործողությունները Մեծ հայրենական պատերազմի տարիներին:
-Կցանկանայի սկսել նրանից, որ դեռ նախապատերազմյան շրջանում խորհդային ղեկավարությունը մի շարք քաղաքական և դիվանագիտական քայլեր էր ձեռնարկել` կանխելու համար նացիստական Գերմանիայի կողմից հնարավոր ագրեսիան: Դրանց թվում է նաև ԽՍՀՄ նախաձեռնությամբ կայացած հանդիպումը, որի ժամանակ հնչել է առաջարկություն՝ կնքելու Խորհրդային Միության, Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի միջև փոխօգնության եռակողմ համաձայնագիր: Սակայն «խաղաղարարների» եսասիրական քաղաքականությունը ոչ միայն խանգարեց դրան, այլև աշխարհը հասցրեց վտանգավոր եզրի: Այդ պայմաններում ԽՍՀՄ-ը ստիպված էր գործել ինքնուրույն և ժամանակ ապահովել իրեն ակնհայտորեն անխուսափելիին պատրաստվելու համար:
Գերմանիայի դավադիր հարձակումից անմիջապես հետո խորհդային դիվանագիտության խնդիրն էր դաշնակիցների ճամբարի ստեղծումը, ինչպես նաև նրանց՝ պարտականությունների ժամանակին և հետևողական կատարման ապահովումը: Մասնավորապես, դա վերաբերում էր զենք մատակարարարելուն, Երկրորդ ճակատը բացմելուն և հակառակորդի հետ անջատ բանակցություններ վարելուց հրաժարվելուն:
Չնայած խորհդային ղեկավարության և դիվանագետների բոլոր ջանքերին՝ ինչպես Մեծ Բրիտանիան, այնպես էլ ԱՄՆ-ը չէին շտապում իրական օգնություն ցուցաբերել ԽՍՀՄ-ին: Հատկանշական է, որ առաջին անգամ Երկրորդ ճակատի անհրաժեշտության հարցը դրվեց դեռ 1941-ի հուլիսին, իսկ Նորմանդիայում անգլո-ամերիկյան զորքերի ափհանումը տեղի ունեցավ միայն 1944 թվականի հունիսին:
Պատերազմական տարիների խորհդային դիվանագիտության պատմության մեջ առանձնանում են Մեծ եռյակի երկրների առաջնորդների հանդիպումները: Նման ձևաչափով կայացել է երեք կոնֆերանս՝ Թեհրանի՝ 1943 թ-ին, Յալթայի և Պոտսդամի՝ 1945 թ-ին։ Դրանք ցույց տվեցին, որ, քաղաքական կամքի առկայության դեպքում, չնայած այս կամ այն, նույնիսկ կարևոր խնդրի վերաբերյալ տեսակետների տարաձայնությանը, մեծ տերությունները ունակ են միասին գործելու: Այդ հանդիպումներում ընդունված որոշումների իրականացումը դիվանագետներից պահանջում էր ձեռնարկել ակտիվ գործողություններ բոլոր ուղղություններով՝ բոլոր հիմնարար միջդաշնակցային փաստաթղթերը մշակելիս, հիտլերյան կոալիցիայի երկրները պատերազմից դուրս բերելու գործում դաշնակիցների քաղաքական մոտեցումները համակարգելիս, Եվրոպայի ազատագրված երկրների հետ հարաբերությունները կարգավորելիս և այլն:
Իհարկե, չի կարելի անտեսել խորհրդային դիվանագիտության կարևոր դերը նաև հետպատերազմյան աշխարհակարգի ձևավորման գործում: Մեծապես դրա ահռելի ջանքերի շնորհիվ դրվեցին ժամանակակից աշխարհակարգի հիմքերը, որոնք ամրագրված են ՄԱԿ-ի Կանոնադրության մեջ և, անկասկած, պահպանում են իրենց արդիականությունը նաև այսօր:
- Այսօր ակնհայտ են պատմությունը վերաշարադրելու, ֆաշիզմի դեմ հաղթանակում Խորհրդային Միության ժողովուրդների դերը նսեմացնելու փորձերը։ Ի՞նչ եք կարծում, ինչո՞վ են դրանք պայմանավորված։ Եվ ի՞նչպիսին է մեր երկրների դիրքորոշումը նման մտադրությունների նկատմամբ:
-Պատմությունը հիմքն է՝ ընկած յուրաքանչյուր պետության և այն բնակեցնող ժողովրդի ակունքում։ Հիմքում կատարվող ցանկացած փոփոխություն, կարող է  ինչպես ամրացնել այն, այնպես էլ խարխլել՝ ընդհուպ մինչև ամբողջական կործանում: Բնական է, որ մի շարք արտաքին խաղացողների գործողությունները, որոնք Ռուսաստանի նկատմամբ բնավ ոչ բարեկամական դիրքորոշում ունեն, ուղղված են հենց այդ հիմքի ապակայունացմանը։ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարեգրության մեջ իրենց «ճշմարտությունը» լրագրելու երկչոտ փորձերից, որոնք ձեռնարկվել են դեռևս անցյալ դարի երկրորդ կեսին, այդ ուժերն անցել են պատմական տարեգրության ամբողջական խմբագրման ավելի ագրեսիվ մարտավարության՝ իրենց համար շահավետ ձևով: Այսօր կոնյունկտուրային շահերի զոհը սպառնում է դառնալ մեր ընդհանուր հիշողությունը, ընդհանուր պատմությունը։ Օրինակ, մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են ձգտում նացիզմի ջախջախման գործում նվազեցնել Խորհրդային միության դերը, որն, ի դեպ, ոչնչացրել է վերմախտի զորքերի 80%-ը։ Ականատեսն ենք Նյուրնբերգյան տրիբունալի արդյունքները վերանայելու ձգտմանը, որի ժամանակ դատապարտվել են մարդկության դեմ հանցագործություններ իրականացնողները։ Ինչպես նշել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Ս.Վ. Լավրովը, ընդհանուր առմամբ, որքան ավելի պատկառելի են դառնում տարեդարձների թվերը, այնքան ավելի հաճախ ենք ստիպված լինում բախվել պատմական անհիշողության հետ։
Նրանք, ովքեր փորձում են պարտադրել իրենց, «նորացված», իրադարձությունների վարկածը, հավանաբար, ցանկանում են կասկած սերմանել հասարակության մեջ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի արդյունքում ստեղծված և ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունում ամրագրված աշխարհաձևավորման վերաբերյալ, ընդ որում՝ իրենց իսկ մասնակցությամբ։ Դա արվում է, որդեգրած կուրսն ամրապնդելու համար, նոր աշխարհակարգի պարտադրման նպատակով՝ «հիմնված կանոնների վրա», որոնք, իհարկե, նախաձեռնողներն իրենք են ուզում շարադրել։
Վերադառնալով պատմական հիմքին ՝ այն կարող ենք ամրապնդել միայն մենք։ Եվ մենք ուրախ ենք, որ այս դժվարին ժամանակներում այն հուսալի հիմք է ծառայում ոչ միայն մեզ համար, այլ նաև մեր եղբայրական և դաշնակից պետությունների համար։ Մենք տեսնում ենք, թե ինչ խնամքով են Հայաստանում վերաբերվում պատմությանը։
-Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակը հայ-ռուսական բարեկամության և մարտական փոխգործակցության օրինակներից մեկն է դարձել։ Ինչպե՞ս եք գնահատում հայ ժողովրդի ներդրումը ֆաշիզմի դեմ տարած ընդհանուր հաղթանակում:
-Անշուշտ, հայ ժողովուրդն իր բավականին զգալի ներդրումն է ունեցել ֆաշիզմի դեմ տարած ընդհանուր Հաղթանակում։ Ռազմաճակատ է մեկնել Հայկական ԽՍՀ բնակչության 20%-ը, ինչն, ի դեպ, Խորհրդային Միության հանրապետությունների շարքում ամենաբարձր ցուցանիշներից մեկն է հանդիսանում։ Ընդհանուր մարտերին մոտ 600 հազար հայ է մասնակցել, որոնցից կեսը տուն չի վերադարձել։ Հայրենական մեծ պատերազմի բոլոր ճակատներում մարտական գործողությունները ղեկավարել են ավելի քան 60 հայ զորահրամանատարներ։ Ավելի քան 100 զինվոր ու սպա ստացան Խորհրդային Միության հերոսի կոչում։ Խորհրդային մարշալների` հայկական հողի զավակների անուններն ընդմիշտ գրվել են պատմության մեջ։ Ականավոր զորավար, Խորհրդային միության մարշալ Գեորգի Ժուկովն ասել է. «Ֆաշիզմի դեմ պայքարում հայերը՝ շարքայինից մինչև մարշալ, իրենց անուններն անմահացրել են քաջարի մարտիկների չխամրող փառքով»:
Իմ կարծիքով, Հաղթանակը հնարավոր դարձավ, մեծապես մեր ժողովուրդների հոգևոր մտերմության շնորհիվ։ Այն մեր ընդհանուր մշակութային ժառանգության, ընդհանուր արժեհամակարգի անբաժանելի մասն է հանդիսանում։ Ուրախալի է, որ նրա մասին հիշողությունը մեզ հաջողվել է և հաջողվում է պահպանել ու տանել ժամանակի միջով։
-Ի՞նչ կմաղթեիք մեր ժողովուրդներին այդ օրը:
-Այդ օրը մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում այն հերոսներին, ովքեր ուս ուսի արիաբար պայքարում էին մարտի դաշտում զավթիչների դեմ ՝ պայքարելով հանուն Հաղթանակի, կամ անձնուրաց աշխատում էին հանուն նրա՝ թիկունքում։ Մեզ բոլորիս ուզում եմ ցանկանալ արժանի լինել նրանց Սխրանքին։ Եվ, իհարկե, խաղաղ երկինք գլխավերևում:

Победа стала возможной благодаря духовной близости наших народов: интервью посла Копыркина
«Арменпресс» представляет эксклюзивное интервью с Чрезвычайного и Полномочного Посла России в Армении С.П.Копыркина  в связи с 75-летием победы в Великой Отечественной войне
- Господин Посол, какое значение для Армении и России и для Вас лично имеет День Победы?
Прежде всего, хотелось бы подчеркнуть, что Победа – это событие, имеющее всемирно-историческое значение, хочет ли кто это признавать или нет. Это победа не над Германией и ее союзниками, не над Японией. А над инстинктами и идеологией человеконенавистничества и порабощения. Причем нашедших материальное воплощение в, пожалуй, самой мощной и организованной на тот момент военной машине и изощренном механизме массового уничтожения людей.
Не знаю, осознают ли те, кто сегодня пытается переиначить историю, поставив Великую Победу под сомнение, что во многом благодаря ей они сегодня живут и могут позволить себе подобные «вольности».
Победа сделала возможным формирование нового мироустройства, основанного на идее наций, объединенных в сотрудничестве во имя мира, коллективной безопасности и развития. И то, что сегодняшний мир, мягко говоря, несовершенен, отнюдь не умаляет значение тех шагов, которые были предприняты в этом направлении, включая создание Организации Объединенных Наций.
Все это – достояние всего мира и, разумеется, наших двух стран. Но для россиян и армян, как и для всех других народов бывшего Советского Союза, вынесшего на себе основную тяжесть страшной войны, Победа имеет и дополнительное «измерение». Мы не только скорбим о павших, но и гордимся теми, кто не склонил голову, не «прогнулся» перед злом и завоевал, и не только для себя, право на жизнь и достоинство. Для большинства из нас это глубоко лично, ведь в наших странах, пожалуй, практически нет семей, которые не затронула бы война. Акция «Бессмертный полк» в этом отношении весьма показательна, как показательно и наше уважительное и бережное отношение к ветеранам и памяти погибших.
Какие, на Ваш взгляд, главные уроки вынес мир из ужасных событий Великой Отечественной войны?
Один из главных уроков, который человечество вынесло из трагедии Великой Отечественной войны – это понимание, что система международной безопасности может быть только коллективной, равной и неделимой, что нельзя строить свою безопасность за счет игнорирования или ущемления безопасности другого государства. Ярким примером может служить так называемая «политика умиротворения» ряда западных держав в предвоенный период. Ее апофеозом стал «Мюнхенский сговор» 1938 г., когда очередной жертвой политики торга стала Чехословакия, а непосредственно стремление удовлетворить аппетиты агрессора, направить его на восток, стало прелюдией к началу войны. Для поддержания новой системы и сложившегося послевоенного миропорядка были созданы международные институты, у истоков которых стоял в том числе и СССР.
В данном контексте, как мне кажется, не следует забывать еще об одном уроке, которому нас научила Великая Отечественная война. Он заключается в том, что общие, глобальные угрозы всегда требуют скоординированных, совместных ответных действий. Только объединив усилия, уважая и считаясь с интересами друг друга, мы сможем добиться желаемого результата. Нынешняя международная обстановка демонстрирует, что опыт и уроки войны остаются актуальными и сегодня. Россия, со своей стороны, будет делать все возможное, чтобы те ужасные события, которые человечество пережило в середине прошлого века, никогда не повторились в будущем.
Как известно, Победа ковалась не только на полях сражений, но и за столами переговоров. Как бы Вы оценили действия советской дипломатии в годы Великой Отечественной войны?
Хотел бы начать с того, что еще в предвоенный период советским руководством был предпринят ряд политических и дипломатических шагов с целью предотвращения возможной агрессии гитлеровской Германии. В их числе и созванная по инициативе СССР встреча, на которой было озвучено предложение заключить трехстороннее соглашение о взаимопомощи между Советским Союзом, Великобританией и Францией. Однако эгоистичная политика «умиротворителей» не только помешала этому, но и подвела мир к опасной черте. В тех условиях СССР вынужден был действовать самостоятельно и обеспечить себе время для подготовки к, очевидно, неизбежному.
Непосредственно после вероломного нападения Германии задачей советской дипломатии было создание лагеря союзников, а также обеспечение своевременного и последовательного выполнения ими своих обязательств. В частности, это касалось поставок вооружения, открытия «второго фронта» и отказа от ведения сепаратных переговоров с противником.
Несмотря на все усилия советского руководства и дипломатов, как Великобритания, так и США не торопились с оказанием реальной помощи СССР. Показательно, что впервые вопрос о необходимости «второго фронта» был поставлен еще в июле 1941 г., а высадка англо-американских войск в Нормандии состоялась лишь в июне 1944 г.
Особняком в истории советской дипломатии военных лет стоят встречи руководителей стран «большой тройки». В подобном формате состоялось три конференции: Тегеранская в 1943 г., Ялтинская и Потсдамская в 1945 г. Они продемонстрировали, что при наличии политической воли, несмотря на расхождения во взглядах по тем или иным, даже важным вопросам, великие державы способны действовать сообща. Реализация решений, принятых на этих встречах, требовала от дипломатов активных действий на всех направлениях: в разработке всех основополагающих межсоюзнических документов, в координации политических подходов союзников в деле выведения из войны стран гитлеровской коалиции, в налаживании отношений с освобождёнными странами Европы и др.
Разумеется, нельзя не отметить ключевую роль советской дипломатии и в формировании послевоенного устройства мира. Во многом благодаря ее титаническим усилиям были заложены основы современного миропорядка, которые закреплены в Уставе ООН и, без сомнения, сохраняют свою актуальность и сегодня.
Сегодня очевидны попытки переписать историю, умалить роль народов Советского Союза в победе над фашизмом. Как Вы считаете, чем они вызваны? И какую позицию занимают наши страны по отношению к подобным намерениям?
История – это фундамент, лежащий в основе каждого государства и населяющего его народа. Любые изменения, привнесенные в это основание, могут как укрепить его, так и поколебать вплоть до полного разрушения. Естественно, что действия ряда внешних игроков, занимающих отнюдь не дружественную по отношению к России позицию, нацелены именно на дестабилизацию этого фундамента. И от вкрадчивых попыток вписать свою «правду» в летопись Второй мировой войны, которые предпринимались еще во второй половине прошлого века, эти силы перешли к более агрессивной тактике полного редактирования исторической летописи в выгодном для себя ключе. Сегодня жертвой конъюнктурных интересов рискует стать наша общая память, общая история. Например, мы видим, как стремятся принизить роль Советского Союза, который, кстати, уничтожил 80% войск вермахта, в разгроме нацизма. Наблюдаем стремление пересмотреть итоги Нюрнбергского трибунала, на котором были осуждены те, кто совершил преступления против человечества. И в целом, как отметил Министр иностранных дел России С.В.Лавров, чем солиднее становятся цифры годовщин, тем чаще приходится сталкиваться с историческим беспамятством.
Те, кто пытается навязать свою, «обновленную», версию событий, вероятно, хотят посеять у общественности сомнения в справедливости мироустройства, сложившегося по итогам Второй мировой войны и закрепленного в Уставе ООН, причем при их же участии. Делается это для подкрепления взятого курса на навязывание нового миропорядка, «основанного на правилах», писать которые его инициаторы, разумеется, хотят сами.
Возвращаясь к историческому фундаменту: укрепить его можем только мы сами. И мы рады, что в эти непростые времена он служит надежной основой не только для нас, но и для наших братских и союзных государств. Мы видим, как бережно в Армении относятся к истории.
Победа в Великой Отечественной войне стала одним из примеров армяно-российской дружбы и боевого взаимодействия. Как вы оцениваете вклад армянского народа в общую победу над фашизмом?
Безусловно, армянский народ внес весьма значительный вклад в общую Победу над фашизмом. На фронт отправилось 20% населения Армянской ССР, что, кстати, является одним из наиболее высоких показателей среди республик Советского Союза. Всего в боях принимали участие порядка 600 тыс. армян, из которых половина не вернулись домой. На всех фронтах Великой Отечественной войны боевыми операциями руководили более 60 военачальников-армян. Более 100 солдат и офицеров получили звание Героя Советского Союза. Навсегда вписаны в историю имена советских маршалов – сынов армянской земли. Выдающийся полководец, Маршал Советского Союза Георгий Жуков говорил: «В победе над фашизмом армяне, начиная с рядового и кончая маршалом, обессмертили свои имена нетускнеющей славой мужественных воинов».
На мой взгляд, Победа стала возможной, во многом благодаря духовной близости наших народов. Она является неотъемлемой частью нашего общего культурного наследия, общей системы ценностей. Отрадно, что память о ней нам удалось и удается сохранять и проносить сквозь время.
-Что бы Вы пожелали нашим народам в этот день?
В этот день мы отдаем дань героям, которые плечом к плечу мужественно противостояли захватчикам на поле боя, сражаясь за Победу, либо самоотверженно работали на нее в тылу. Всем нам хочу пожелать быть достойными их Подвига. Ну и, конечно, мирного неба над головой.