Մնացականյանը ներկայացրել է Թուրքիայի հետ հարաբերություններում Հայաստանի մոտեցումները
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ներկայացրել է Թուրքիայի հետ հարաբերություններում Հայաստանի Հանրապետության մոտեցումները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս հարցին Մնացականյանն անդրադարձել է Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
«Քաղաքականության մեջ յուրաքանչյուր քայլ սառնասիրտ և հավասարակշռված հաշվարկի արդյունք պետք է լինի, և այդ մոտեցմամբ էլ մենք մոտենալու ենք հարաբերություններին։ Բացի նրանից, որ մենք ապրում ենք այդ ժխտված արդարության պայմաններում, դրան ավելանում են նաև այլ քայլեր Թուրքիայի կողմից, որոնք էլ ավելի խորացնում են խնդիրը. դա և՛ փակված սահմանն է, և՛ անվերապահ աջակցությունն Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղի հարցում։ Բոլոր այս հանգամանքները միասին վերցրած մեզ համար հանդիսանում են սպառնալիք, և մենք այդ սպառնալիքին անդրադառնում ենք այնպես, ինչպես պետք է անդրադառնա պետությունը. սառնասիրտ և հավասարակշռված հաշվարկով մենք ապահովում ենք մեր ազգային անվտանգությունը։ Յուրաքանչյուր քայլ մենք անում ենք այնպես, ինչպես անհրաժեշտ է մեր ազգային շահի համար»,- ասել է Մնացականյանը։
Մնացականյանն անդրադարձել է Թուրքիայի նախագահի խոսնակ և գլխավոր խորհրդական Իբրահիմ Քալըմի հայտարարությանը, որում նախագահի խոսնակն անդրադարձել է նաև հայ-թուրքական արձանագրություններին։
«Այս խեղաթյուրված մեկնաբանությունը քննարկելը, կարծում եմ, նույնիսկ պատիվ չի բերում մեզ, որովհետև շատ լավ գիտենք պատմությունը: Հայաստանն իր կողմից ներդրում էր կատարել, որպես պետություն, որը ներկայացնում էր ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդ, իր կողմից ներդրում էր կատարել՝ այդ գործընթացը մինչև վերջ տանելով առաջ։ Եվ Դուք շատ լավ հիշում եք, որ դա շատ համազգային, խորը և շատ դժվար քննարկումների առարկա էր։ Եվ այդ ամենն իրականացնելով՝ մենք ինչի՞ն հանգեցինք։ Հանգեցինք նրան, որ Թուրքիան, իրականում, ուղղակի պատուհանից դուրս նետեց այդ ամենը։ Եվ սա նորից ի ցույց է դնում այն, որ այդ վտանգը խորքային է։ Եվ մնացած այդ մեկնաբանությունները, որ արվել են, արդեն համադրում են, ավելի են խորացնում ժխտողականությունը, որովհետև ժխտողականությանը նաև միանում է ցեղասպանության արդարացումը։ Այդ ամենը միասին դառնում է անպատժելիություն և վտանգ»,- նշել է նախարարը։
2008թ. ՀՀ Նախագահի նախաձեռնությամբ սկսվեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման նոր փուլ, որի արդյունքում 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ՀՀ եւ ԹՀ ԱԳ նախարարները ստորագրեցին «Հայաստանի Հանրապետության եւ Թուրքիայի Հանրապետության միջեւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» եւ «Հայաստանի Հանրապետության եւ Թուրքիայի Հանրապետության միջեւ հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունները:
Արձանագրությունների ստորագրումից հետո Թուրքիան, կտրուկ փոխելով իր դիրքորոշումը եւ հրաժարվելով «խելամիտ ժամկետներում» եւ առանց նախապայմանների երկկողմ հարաբերությունները կարգավորելու ձեռք բերված համաձայնությունից, Թուրքիայի Ազգային Մեծ Ժողովում Արձանագրությունների վավերացումը պայմանավորեց ԼՂ-ի հիմնահարցի կարգավորմամբ:
2010թ. ապրիլի 22-ին, հաշվի առնելով թուրքական կողմի դիրքորոշմամբ ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև ՀՀ իշխող կոալիցիոն ուժերի քաղաքական խորհրդի համատեղ դիմումը, Արձանագրությունների վավերացման գործընթացը կասեցվեց` համաձայն ՀՀ նախագահի հրամանագրի: 2015թ. փետրվարի 16-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով հայ-թուրքական արձանագրությունները հետ են կանչվել Ազգային Ժողովից:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2017 թվականի սեպտեմբերի 20-ին ՄԱԿ-ի ամբիոնից հայտարարեց. « Թուրքիայի ղեկավարությունը սխալվում է, եթե մտածում է, որ ինքը կարող է առհավետ պատանդ վերցնել այդ փաստաթղթերը և վավերացնել միայն իրեն հարմար առիթով: Արձանագրությունները բանակցվել են ներկայիս պայմաններում՝ առկա խնդիրներին լուծում գտնելու համար: Դրանց կենսագործման ուղղությամբ շարունակաբար որևէ դրական տեղաշարժի բացակայության պայմաններում Հայաստանը այդ երկու արձանագրությունները հայտարարելու է առ ոչինչ: Մենք 2018 թվականի գարուն ենք մտնելու առանց այդ, ինչպես, ցավոք սրտի, փորձը ցույց տվեց, սին արձանագրությունների»:
2018թ. մարտի 1-ին Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՀՀ նախագահական նստավայրում կայացած Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում հայտարարել է հայ-թուրքական արձանագրությունները չեղարկելու մասին:

Зограб Мнацаканян представил подходы Армении в отношениях с Турцией
Министр иностранных дел РА Зограб Мнацаканян представил подходы Республики Армения в отношениях с Турцией.
Как  передает Арменпресс, об этом Зограб Мнацаканян заявил в интервью Общественному телевидению Армении.
«Каждый шаг в политике должен быть результатом хладнокровного и взвешенного расчета, и при таком подходе мы приблизимся к отношениям. Помимо того, что мы живем в условиях неприятия  правосудия, Турция предпринимает и другие шаги, которые усугубляют проблему. Это и закрытая граница,  и безоговорочная поддержка Азербайджана в вопросе Нагорного Карабаха.
Все эти обстоятельства в совокупности представляют угрозу для нас, и мы относимся к этой угрозе так,  как и подобает государству —  своим хладнокровным и взвешенным расчетом мы обеспечиваем нашу национальную безопасность. Мы делаем каждый  шаг так,  как  это  необходимо для  обеспечения наших национальных интересов», - сказал Мнацаканян.
Мнацаканян прокомментировал заявление официального представителя президента Турции и главного советника Ибрагима Калына, в котором спикер  президента также сослался на армяно-турецкие протоколы.
«Я не думаю, что нужно обсуждать эту искаженную интерпретацию, и это не делает нам чести, потому что мы хорошо знаем историю. Со своей стороны, Армения   как государство, которое представляло людей, переживших геноцид, внесла свой  вклад  в этот процесс, чтобы   довести его до конца. И вы очень хорошо помните, что это было предметом   общенациональных, глубоких и очень сложных дискуссий. И  чего мы достигли? Мы пришли к тому, что Турция, на самом деле, просто выкинула все это в окно. И это еще раз показывает, что опасность велика. А остальные комментарии, которые были сделаны,   накапливаются, углубляя отрицание, потому что к отрицанию геноцида присоединяется и оправдание геноцида. Все это вместе становится безнаказанностью и серьезной опасностью», - сказал министр.
В 2008г.  по инициативе президента Республики Армения начался новый этап в нормализации армяно-турецких отношений. Министры иностранных дел Республики Армения и Турецкой Республики 10 октября 2009 года подписали в Цюрихе Протоколы об установлении дипломатических отношений между Республикой Армения и Турецкой Республикой и Протоколы о развитии отношений между Республикой Армения и Турецкой Республикой.
После подписания протоколов Турция резко изменила свою позицию и отказалась ратифицировать двусторонние отношения в «разумный период времени» и без предварительных условий, что обусловило ратификацию протоколов в Великом Меджлисе  Турции урегулированием нагорно-карабахского конфликта.
22 апреля 2010г., учитывая ситуацию, сложившуюся в  связи с позицией  Турции, а  также совместным заяявлением политсовета  правящей коалиции РА,  процесс ратификации Протоколов был приостановлен в соответствии с указом Президента Республики Армения. Указом Президента РА от 16 февраля 2015г. армяно-турецкие протоколы были отозваны  из Национального Собрания.
20 сентября 2017 года президент Армении Серж Саргсян объявил с трибуны ООН. «Турецкое руководство ошибается, если считает, что оно может взять эти документы в заложники навечно, и ратифицировать их только в удобное для них время». Протоколы были согласованы в текущих условиях, чтобы найти решение существующих проблем. При отсутствии какого-либо положительного прогресса в их реализации Армения объявит эти два протокола недействительными. Мы вступим в весну 2018 года без этих, как, к сожалению, показывает опыт,   тщетных протоколов».
Президент Республики Армения Серж Саргсян заявил на заседании Совета национальной безопасности, состоявшемся в президентском дворце РА 1 марта 2018 года, об отмене армяно-турецких протоколов.