Մնացականյանը ներկայացրել է Թուրքիայի հետ հարաբերություններում Հայաստանի մոտեցումները
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ներկայացրել է Թուրքիայի հետ հարաբերություններում Հայաստանի Հանրապետության մոտեցումները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս հարցին Մնացականյանն անդրադարձել է Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
«Քաղաքականության մեջ յուրաքանչյուր քայլ սառնասիրտ և հավասարակշռված հաշվարկի արդյունք պետք է լինի, և այդ մոտեցմամբ էլ մենք մոտենալու ենք հարաբերություններին։ Բացի նրանից, որ մենք ապրում ենք այդ ժխտված արդարության պայմաններում, դրան ավելանում են նաև այլ քայլեր Թուրքիայի կողմից, որոնք էլ ավելի խորացնում են խնդիրը. դա և՛ փակված սահմանն է, և՛ անվերապահ աջակցությունն Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղի հարցում։ Բոլոր այս հանգամանքները միասին վերցրած մեզ համար հանդիսանում են սպառնալիք, և մենք այդ սպառնալիքին անդրադառնում ենք այնպես, ինչպես պետք է անդրադառնա պետությունը. սառնասիրտ և հավասարակշռված հաշվարկով մենք ապահովում ենք մեր ազգային անվտանգությունը։ Յուրաքանչյուր քայլ մենք անում ենք այնպես, ինչպես անհրաժեշտ է մեր ազգային շահի համար»,- ասել է Մնացականյանը։
Մնացականյանն անդրադարձել է Թուրքիայի նախագահի խոսնակ և գլխավոր խորհրդական Իբրահիմ Քալըմի հայտարարությանը, որում նախագահի խոսնակն անդրադարձել է նաև հայ-թուրքական արձանագրություններին։
«Այս խեղաթյուրված մեկնաբանությունը քննարկելը, կարծում եմ, նույնիսկ պատիվ չի բերում մեզ, որովհետև շատ լավ գիտենք պատմությունը: Հայաստանն իր կողմից ներդրում էր կատարել, որպես պետություն, որը ներկայացնում էր ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդ, իր կողմից ներդրում էր կատարել՝ այդ գործընթացը մինչև վերջ տանելով առաջ։ Եվ Դուք շատ լավ հիշում եք, որ դա շատ համազգային, խորը և շատ դժվար քննարկումների առարկա էր։ Եվ այդ ամենն իրականացնելով՝ մենք ինչի՞ն հանգեցինք։ Հանգեցինք նրան, որ Թուրքիան, իրականում, ուղղակի պատուհանից դուրս նետեց այդ ամենը։ Եվ սա նորից ի ցույց է դնում այն, որ այդ վտանգը խորքային է։ Եվ մնացած այդ մեկնաբանությունները, որ արվել են, արդեն համադրում են, ավելի են խորացնում ժխտողականությունը, որովհետև ժխտողականությանը նաև միանում է ցեղասպանության արդարացումը։ Այդ ամենը միասին դառնում է անպատժելիություն և վտանգ»,- նշել է նախարարը։
2008թ. ՀՀ Նախագահի նախաձեռնությամբ սկսվեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման նոր փուլ, որի արդյունքում 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ՀՀ եւ ԹՀ ԱԳ նախարարները ստորագրեցին «Հայաստանի Հանրապետության եւ Թուրքիայի Հանրապետության միջեւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» եւ «Հայաստանի Հանրապետության եւ Թուրքիայի Հանրապետության միջեւ հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունները:
Արձանագրությունների ստորագրումից հետո Թուրքիան, կտրուկ փոխելով իր դիրքորոշումը եւ հրաժարվելով «խելամիտ ժամկետներում» եւ առանց նախապայմանների երկկողմ հարաբերությունները կարգավորելու ձեռք բերված համաձայնությունից, Թուրքիայի Ազգային Մեծ Ժողովում Արձանագրությունների վավերացումը պայմանավորեց ԼՂ-ի հիմնահարցի կարգավորմամբ:
2010թ. ապրիլի 22-ին, հաշվի առնելով թուրքական կողմի դիրքորոշմամբ ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև ՀՀ իշխող կոալիցիոն ուժերի քաղաքական խորհրդի համատեղ դիմումը, Արձանագրությունների վավերացման գործընթացը կասեցվեց` համաձայն ՀՀ նախագահի հրամանագրի: 2015թ. փետրվարի 16-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով հայ-թուրքական արձանագրությունները հետ են կանչվել Ազգային Ժողովից:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2017 թվականի սեպտեմբերի 20-ին ՄԱԿ-ի ամբիոնից հայտարարեց. « Թուրքիայի ղեկավարությունը սխալվում է, եթե մտածում է, որ ինքը կարող է առհավետ պատանդ վերցնել այդ փաստաթղթերը և վավերացնել միայն իրեն հարմար առիթով: Արձանագրությունները բանակցվել են ներկայիս պայմաններում՝ առկա խնդիրներին լուծում գտնելու համար: Դրանց կենսագործման ուղղությամբ շարունակաբար որևէ դրական տեղաշարժի բացակայության պայմաններում Հայաստանը այդ երկու արձանագրությունները հայտարարելու է առ ոչինչ: Մենք 2018 թվականի գարուն ենք մտնելու առանց այդ, ինչպես, ցավոք սրտի, փորձը ցույց տվեց, սին արձանագրությունների»:
2018թ. մարտի 1-ին Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՀՀ նախագահական նստավայրում կայացած Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում հայտարարել է հայ-թուրքական արձանագրությունները չեղարկելու մասին:

FM Mnatsakanyan presents Armenia's approaches in relations with Turkey
YEREVAN, APRIL 25, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan presented the approaches of Armenia in the relations with Turkey, ARMENPRESS reports Mnatsakanyan talked about the issue an interview with Public TV.
''Any step in politics should be the result of a cold-hearted and balanced calculation, and this is our guidlines for relations. Apart from the fact that we live under the conditions of denied justice, Turkey makes other steps that further deepen the issue – those steps include closed borders and unconditional support to Azerbaijan in Nagorno Karabakh conflict. All these factors together are a threat for us and we answer this threat in a way a state has to – we ensure our national security based on cold-hearted and balanced calculations’', Mnatsakanyan said.
The Armenian FM referred to the announcement of special adviser to the President of Turkey and the presidential spokesperson İbrahim Kalın, where he referred to the Armenian-Turkish protocols.
''Discussing this distorted interpretation, I think, does not even bring honor for us, because we know the story very well. Armenia made an investment as a state, which presented people that survived the genocide, by carrying that process to the end. And you may remeber very well that it was a subject of very deep, difficult and popular debates. And what did we get by doing all that? We got that in reality Turkey just threw all that out of window. And this once again shows that this threat is deep-rooted. And those announcements just deepen the denialism, because denialism goes together with justification of genocide. All these together form impunity and threat'', the Minister said.
The Armenian-Turkish protocols on restoring diplomatic relations between the two countries without preconditions were initiated in 2008 and signed in 2009, but immediately after signing Turkey changed its position and conditioned the ratification of the protocols with the settlement of Nagorno karabakh conflict.
In 2010 Armenia suspended the ratification process of the protocols and in 2015 they were withdrawn from the National Assembly of Armenia.
On March 1, 2018 during the session of the National Security Council President of Armenia Serzh Sargsyan announced terminating the process of ratifying the protocols “On Establishment of Diplomatic Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Turkey” and “On Development of Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Turkey,” which were signed on October 10, 2009. President Serzh Sargsyan tasked the foreign minister to notify the Turkish side of Armenia’s decision.