Աշխարհն ու ողջ հայությունը հիշատակում են Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օսմանյան կայսրության կողմից 1915թ. հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը 20-րդ դարասկզբի մեծագույն ոճրագործությունն էր: Աշխարհասփյուռ հայությունը նշում է Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցը:
Կորոնավիրուսի համաճարակի հետ կապված, սակայն, 2020թ. ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի մուտքը փակ կլինի բոլոր այցելուների համար։ Հայության միասնական ներկայությունն անմար կրակի շուրջ այս տարի կապահովվի այլ եղանակով. քաղաքացիները Հայաստանից և Արցախից կարող են հաղորդագրություններ ուղարկել 1915 կարճ համարին և արտասահմանից՝ +37433191500 հեռախոսահամարին, իրենց անվամբ՝ հաստատելու հեռակա մասնակցությունը օրվա խորհրդին։ Հաղորդագրություն ուղարկած քաղաքացիների անունները կարտացոլվեն հուշահամալիրի սյուների վրա:
Օսմանյան կայսրությունում Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին իրագործված հայ բնակչության կոտորածներն անվանում են Հայոց ցեղասպանություն: Այդ կոտորածներն իրագործվեցին երիտթուրքական կառավարության կողմից Օսմանյան կայսրության տարբեր շրջաններում: Այս իրադարձություններին միջազգային առաջին արձագանքը 1915թ. մայիսի 24-ի Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և Մեծ Բրիտանիայի համատեղ հայտարարությունն էր, որտեղ հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարված բռնությունները բնորոշվեցին որպես «հանցագործություն մարդկության և քաղաքակրթության դեմ»: Կողմերը կատարված հանցագործության համար պատասխանատու էին համարում թուրքական կառավարությանը:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին երիտթուրքական կառավարությունը որդեգրեց պանթուրքիզմի քաղաքականությունը, որը Օսմանյան կայսրության մնացորդները պահպանելու նպատակ ուներ: Ըստ այդ ծրագրի քաղաքականության, պետք է ստեղծվեր մեծ Թուրքական կայսրությունը, որի սահմանները կձգվեին մինչև Չինաստան՝ ներառելով Կովկասի, Միջին Ասիայի բոլոր թյուրքալեզու ժողովուրդներին: Ծրագիրը նախատեսում էր այդ ճանապարհին բոլոր ազգային փոքրամասնությունների թյուրքացում: Թուրքական այդ գաղափարի իրագործման համար հիմնական խոչընդոտը համարվում էին հայերը:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին Օսմանյան կայսրությունում ապրում էր 2 միլիոնից ավելի հայ: 1915-1923թթ. ժամանակահատվածում թուրքական յաթաղանի զոհ դարձավ շուրջ 1.5 միլիոն հայ, մնացածները` կամ բռնի մահմեդականացվեցին, կամ էլ ապաստանեցին աշխարհի տարբեր երկրներում:
Ցեղասպանություն տերմինը 1944թ. շրջանառության մեջ է դրել հրեական ծագումով լեհ իրավաբան, պրոֆեսոր Ռաֆայել Լեմկինը: Լեմկինի ընտանիքը հրեական Հոլոքոսթի զոհերից էր, և այս տերմինով նա ցանկանում էր նկարագրել ու սահմանել սպանությունների ու բռնությունների նացիստական համակարգված քաղաքականությունը, ինչպես նաև 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ իրագործված վայրագությունները:
1915թ. ապրիլի 24-ին սկիզբ առած ձերբակալություններով և դրան հետևած հարյուրավոր հայ մտավորականների ոչնչացումով, սկսվեց հայ բնակչության բնաջնջման առաջին փուլը: Հետագայում աշխարհասփյուռ հայերը ապրիլի 24-ը սկսեցին նշել, որպես Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր:
Հայոց ցեղասպանության վերջին փուլը` մասսայական տեղահանությունների և հայ ազգի դեմ իր իսկ հայրենիքում իրագործած զանգվածային բնաջնջումների  բացարձակ ժխտումն է թուրքական կառավարության կողմից: Չնայած Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման շարունակական գործընթացին`Թուրքիան ամեն կերպ պայքարում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման դեմ, այդ թվում օգտագործելով պատմության նենգափոխումներ, քարոզչական տարբեր միջոցներ, լոբբինգ և այլն:
1948թ. դեկտեմբերի 9-ին, Միավորված ազգերի կազմակերպությունը ընդունեց «Ցեղասպանության հանցագործության կանխման և դրա համար պատժի մասին» կոնվենցիան, ըստ որի ցեղասպանությունը սահմանվում է որպես միջազգային հանցագործություն և ստորագրող պետությունները պարտավորվում են կանխել, ինչպես նաև պատժել ցեղասպանություն իրականացնողներին:
ՃԱՆԱՉՈՒՄ
Ստորև, ըստ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության, ներկայացված է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած պետությունների, կազմակերպությունների, նահանգային և ինքնակառավարման մարմինների ու քաղաքային խորհուրդների համառոտ ցանկը:
Խորհրդարանական որոշումներ, օրենքներ և հռչակագրեր
• Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական Ժողովի՝ Օսմանյան Պետության կողմից իրականացված հայ ժողովրդի ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման վերաբերյալ բանաձև - 13 փետրվարի, 2020թ.
• ԱՄՆ Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձև - 12 դեկտեմբերի, 2019թ.
• ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ԱՄՆ դիրքորոշումը հաստատող բանաձև - 30 հոկտեմբերի, 2019թ.
• Հանրապետության Ասամբլեայի (Պորտուգալիայի խորհրդարանի) դիրքորոշում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ - 26 ապրիլի, 2019թ.
• Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նախաձեռնություն, որով կոչ է անում Իտալիայի կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը - 10 ապրիլի, 2019թ.
• Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հրամանագիր ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր ճանաչելու մասին - 10 ապրիլի, 2019թ.
• Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի՝ Հայոց ցեղասպանության և մարդկության դեմ գործած այլ հանցագործությունները ճանաչող և դատապարտող բանաձև - 26 ապրիլի, 2017թ.
• Դանիայի խորհրդարանի բանաձև - 26 հունվարի, 2017թ.
• Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող դրույթի՝ Ֆրանսիայի Սենատի կողմից հաստատում - 14 հոկտեմբերի, 2016թ.
• Իսրայելի Պետության Կնեսեթի կրթության, մշակույթի և սպորտի հանձնաժողովի բանաձև - 01 օգոստոսի, 2016թ.
• Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի բանաձև - 02 հունիսի, 2016թ.
• Պարագվայի Հանրապետության Սենատի բանաձև - 29 հոկտեմբերի, 2015թ.
• Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի բանաձև - 24 հուլիսի, 2015թ.
• Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության Դաշնային սենատի բանաձև - 29 մայիսի, 2015թ.
• Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսություն, խորհրդարանի բանաձև - 6 մայիսի, 2015թ.
• Ռուսաստանի Դաշնություն, Պետական դումայի հայտարարություն՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ - 24 ապրիլի, 2015թ.
• Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն, Նախագահ Յոախիմ Գաուկի հայտարարություն - 23 ապրիլի, 2015թ.
• Ավստրիայի խորհրդարանի հայտարարություն՝ իրագործված ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակի կապակցությամբ - 22 ապրիլի, 2015թ.
• Եվրոպական խորհրդարանի բանաձև` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ - 15 ապրիլի, 2015թ.
• Չեխիայի Հանրապետություն, Խորհրդարանի պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի բանաձև՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ - 14 ապրիլի, 2015թ.
• Չիլի, Պատգամավորների պալատի բանաձև - 14 ապրիլի, 2015թ.
• Հռոմի սրբազան քահանայապետ Ն. Ս. Ֆրանցիսկոսի հայտարարություն Վատիկանում պատարագի ժամանակ - 12 ապրիլի, 2015թ.
• Բոլիվիայի Սենատի և Պատգամավորների պալատի բանաձևեր - 27 նոյեմբերի, 2014թ.
• Շվեդիայի խորհրդարանի բանաձև - 11 մարտի, 2010թ.
• ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կոմիտեի որոշում - 4 մարտի, 2010թ.
• ՄԵՐԿՈՍՈՒՐ-ի խորհրդարանական լիագումար նիստի որոշում - 19 նոյեմբերի 2007թ.
• ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կոմիտեի որոշում - 10 հոկտեմբերի, 2007թ.
• Չիլի, Սենատի որոշում - 7 հուլիսի, 2007թ.
• Արգենտինա, օրենք - 15 հունվարի, 2007թ.
• Արգենտինա, Սենատի հատուկ հայտարարություն -19 ապրիլի, 2006թ.
• Լիտվա, Ասամբլեայի որոշում - 15 դեկտեմբերի, 2005թ.
• Եվրոխորհրդարանի որոշում - 28 սեպտեմբերի, 2005թ.
• Վենեսուելա, Ազգային Ասամբլեայի որոշում - 14 հուլիսի, 2005թ.
• Գերմանիա, Խորհրդարանի որոշում - 15 հունիսի, 2005թ.
• Արգենտինա, Սենատի որոշում - 20 ապրիլի, 2005թ.
• Լեհաստան, Խորհրդարանի որոշում - 19 ապրիլի, 2005թ.
• Նիդերլանդներ, Խորհրդարանի որոշում - 21 դեկտեմբերի, 2004թ.
• Սլովակիա, Ազգային Ասամբլեայի որոշում - 30 նոյեմբերի, 2004թ.
• Կանադա, Համայնքների պալատի որոշում – 21 ապրիլի, 2004թ.
• Արգենտինա, Սենատի հռչակագիր - 31 մարտի, 2004թ.
• Ուրուգվայ, օրենք - 26 մարտի, 2004թ.
• Արգենտինա, օրինագիծ - 18 մարտի, 2004թ.
• Շվեյցարիա (Շվեյցարական կոնֆեդերացիա) օրենք, Ազգային խորհրդի որոշում - 16 դեկտեմբերի, 2003թ.
• Արգենտինա, Սենատի որոշում - 20 օգոստոսի, 2003թ.
• Կանադա, Սենատի որոշում - 13 հունիսի, 2002թ.
• Եվրոխորհրդարանի որոշում - 28 փետրվարի, 2002թ.
• Նորին Սուրբ Օծություն Հովհաննես Պողոս II-ի և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին II-ի հռչակագիր, ՀՀ Ս. Էջմիածին - 27 սեպտեմբերի, 2001թ.
• Հովհաննես Պողոս II-ի աղոթք Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում - 26 սեպտեմբերի, 2001թ.
• Ֆրանսիա, օրենք - 29 հունվարի, 2001թ.
• Իտալիա, Պատգամավորների պալատի որոշում - 16 նոյեմբերի, 2000թ.
• Եվրոխորհրդարանի որոշում - 15 նոյեմբերի, 2000թ.
• Ֆրանսիա, Սենատ, օրինագիծ - 7 նոյեմբերի, 2000թ.
• Լիբանան, Խորհրդարանի որոշում - 11 մայիսի, 2000թ.
• Շվեդիա, Խորհրդարանի զեկույց - 29 մարտի, 2000թ.
• Ֆրանսիա, Ազգային Ասամբլեա, օրինագիծ - 28 մայիսի, 1998թ.
• Բելգիա, Սենատի որոշում - 26 մարտի, 1998թ.
• Լիբանան, Պատգամավորների պալատի որոշում - 3 ապրիլ, 1997թ.
• ԱՄՆ, Ներկայացուցիչների պալատ, որոշում 3540 - 11 հունիսի, 1996թ.
• Հունաստան, Խորհրդարանի որոշում - 25 ապրիլ ի, 1996թ.
• Կանադա, Համայնքների պալատի որոշում - 23 ապրիլի, 1996թ.
• Ռուսաստան, Դումայի որոշում - 14 ապրիլի, 1995թ.
• Արգենտինա, Սենատի որոշում - 5 մայիսի,1993թ.
• Եվրոխորհրդարանի որոշում - 18 հունիսի, 1987թ.
• ԱՄՆ, Ներկայացուցիչների պալատ, համատեղ որոշում 247 - 12 սեպտեմբերի, 1984թ.
• Կիպրոս, Ներկայացուցիչների պալատի որոշում - 29 ապրիլի, 1982թ.
• Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի բանաձև - 24 օգոստոսի, 1975թ.
• ԱՄՆ, Ներկայացուցիչների պալատ, համատեղ որոշում 148 - 9 ապրիլի, 1975թ.
• Ուրուգվայ, Սենատ և Ներկայացուցիչների պալատ, որոշում - 20 ապրիլի, 1965թ.
• ԱՄՆ Սենատի որոշում 359 - 11 մայիսի, 1920թ.
• ԱՄՆ Կոնգրեսի Մերձավոր Արևելքի Նպաստամատույցի վերաբերյալ ակտ- 6 օգոստոսի, 1919թ.
• ԱՄՆ Սենատ, կից որոշում 12 - 9 փետրվարի, 1916թ.
• Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա և Ռուսաստան, համատեղ հռչակագիր - 24 մայիսի, 1915թ.
Կազմակերպություններ
• Ազգերի Անդյան միության խորհրդարանի կողմից (Բոլիվիա, Կոլումբիա, Էկվադոր, Պերու) Հայոց ցեղասպանության ճանաչում - 20 սեպտեմբերի, 2016թ.
• Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպություն, Գլխավոր քարտուղարի հայտարարություն - 24 ապրիլի, 2015թ.
• Էլլի Վիզլ հումանիտար կազմակերպություն - 9 ապրիլի, 2007թ.
• Թուրքիայի Մարդու իրավունքների ասոցիացիա, Ստամբուլի մասնաճյուղ -24 ապրիլի, 2006թ.
• Անցումային արդարադատության միջազգային կենտրոնի պատրաստած զեկույց TARC-ի համար -10 փետրվարի, 2003թ.
• YMCA-ի Եվրոպական դաշինք - 20 հուլիսի, 2002թ.
• Եվրոպական խորհուրդ, Խորհրդարանական վեհաժողով, հռչակագիր - 24 ապրիլի, 2001թ.
• Մարդու իրավունքների լիգա - 16 մայիսի, 1998թ.
• Եվրոպական խորհուրդ, Խորհրդարանական վեհաժողով, հռչակագիր -24 ապրիլի, 1998թ.
• Ցեղասպանագետների ասոցիացիա -13 հունիսի, 1997թ.
• Քուրդիստանի պառլամենտ Դերվեյի Վելաթ - 24 ապրիլի, 1996թ.
• Ամերիկայի հրեական համայնքների միություն - 7 նոյեմբերի, 1989թ.
• ՄԱԿ-ի` փոքրամասնությունների պաշտպանության և խտրականությունների կանխարգելման ենթահանձնաժողով - 2 հուլիսի, 1985թ.

Мир и армянство всего мира отмечают 105-ю годовщину Геноцида армян
Геноцид, совершенный в отношении армян в 1915 году Османской империей, был величайшим преступлением начала 20-го века. Армяне всего мира отмечают 105-ю годовщину Геноцида армян.
Однако, в связи с эпидемией коронавируса, 24 апреля вход в Мемориальный комплекс “Цицернакаберд” будет закрыт для всех посетителей. Как передает «Арменпресс», единое присутствие армян вокруг Бессмертного огня в этом году будет выражено другим способом: чтобы подтвердить свое заочное участие граждане Армении и Арцаха могут отправлять сообщения со своим именем на короткий телефонный номер 1915, а  из-за рубежа на номер +37433191500. Имена людей, отправивших сообщение, будут отражены на колоннах мемориала.
Резня армянского населения, осуществленная в годы Первой мировой войны в Османской империи, называется Геноцидом армян. Эти погромы в разных районах Османской империи были совершены младотурецким правительством. Первой реакцией со стороны международного сообщества на эти события было совместное заявление Франции, России и Великобритании, сделанное 24 мая   1915 года, в котором насилие в отношении армянского народа было названо  “преступление против человечества и цивилизации”. Стороны ответственным за совершенное преступление считали турецкое правительство.
В годы Первой мировой войны младотурецкое правительство взяло на вооружение политику пантюркизма, направленную на сохранение останков Османской империи. Согласно программе этой политики, должна была быть создана великая Турецкая империя, границы которой простирались бы до Китая, включая все территории тюркоязычных народов Кавказа и Средней Азии. Программа предусматривала тюркизацию всех нацменьшинств на этом пути. Основным препятствием для реализации этой турецкой идеи считались армяне.
В преддверии Первой мировой войны в Османской империи проживало более 2 миллионов армян. В период 1915 – 1923 гг.  жертвами турецкого ятагана пали около 1,5 млн армян, остальные - либо были насильственно исламизированы, либо нашли убежище в разных странах мира.
Термин “геноцид” в 1944 г. ввел в оборот польский юрист еврейского происхождения, профессор Рафаэль Лемкин. Семья Лемкина была одной из жертв еврейского Холокоста, и этим термином он хотел описать и определить систематизированную нацистскую политику убийств и насилия, а также и зверства против армян, соершенные в Османской империи в 1915 году.
Геноцид - организованное уничтожение какой-либо группы людей с целью положить конец их коллективному существованию. Следовательно, для осуществления геноцида необходимо централизованное программирование и внутренние механизмы реализации, что и делает геноцид государственным преступлением, поскольку только государство обладает всеми теми ресурсами, которые можно использовать для осуществления этой политики.
Геноцид армян 1915 года, начавшийся арестами 24 апреля и последующим уничтожением сотен представителей армянской интеллигенции, был первым этапом уничтожения армянского населения. В дальнейшем армяне всего мира начали отмечать 24 апреля как День памяти жертв Геноцида армян.
Вторым этапом реализации Геноцида армян был призыв в турецкую армию около 60 000 армянских мужчин, которые впоследствии были разоружены и убиты своими же турецкими соратниками.
Третий этап геноцида ознаменовался резней и депортацией женщин, детей, стариков в Сирийскую пустыню. В ходе депортации сотни тысяч людей были убиты турецкими солдатами, полицейскими, курдскими и черкесскими бандами. Многие умерли от голода и эпидемических заболеваний. Тысячи женщин и детей подверглись насилию.
Завершающий этап Геноцида армян - абсолютное отрицание массового выселения и массового истребления армянского народа на его же родине, осуществленного турецким правительством. Несмотря на продолжающийся процесс международного признания Геноцида армян, Турция всячески борется против признания Геноцида армян, в том числе используя фальсификацию истории, различные пропагандистские средства, лоббинг и т. д.
9-го декабря 1948 г. Организация объединенных наций приняла Конвенцию “О предупреждении преступления геноцида и наказании за него”, согласно которой геноцид определяется как международное преступление и подписывающие государства обязуются предотвращать его, а также наказывать совершивших геноцид.
Признание
Факт Геноцида армян, осуществленного османским правительством, был обоснован, признан и подтвержден свидетельствами очевидцев, законами, резолюциями и решениями многих штатов и авторитетных международных организаций. 1915-23. Полный список документов, документирующих массовые убийства армянского населения в Османской империи как заранее запрограммированные и последовательно осуществляемые геноцидные акты, велик.
Ниже представлен краткий список государств, организаций, органов самоуправления и городских советов, признавших Геноцид армян, составленный по данным Министерства иностранных дел Республики Армения.
Парламентские решения, законы и декларации
Резолюция Народного собрания Сирийской Арабской Республики о признании и осуждении Геноцида армянского народа, осуществленного Османским государством - 13 февраля, 2020г.
Резолюция Сената США о признании и осуждении Геноцида армян - 12 декабря, 2019 года
Резолюция, подтверждающая позицию США по Геноциду армян со стороны Палаты представителей США - 30 октября, 2019 года
Позиция Ассамблеи Республики (парламента Португалии ) по Геноциду армян - 26 апреля, 2019 г.
Инициатива Палаты депутатов Италии, призывающая правительство Италии признать Геноцид армян - 10 апреля, 2019 г.
Указ президента Франции Эммануэля Макрона о признании 24 апреля Национальным днем памяти Геноцида армян - 10 апреля, 2019 года
Резолюция Палаты депутатов парламента Чехии о признании и осуждении Геноцида армян и других преступлений против человечества - 26 апреля 2017 г.
Резолюция Парламента Дании - 26 января, 2017г.
Утверждение Сенатом Франции положения о криминализации отрицания Геноцида армян - 14 октября 2016 г.
Резолюция комитета Кнессета Израиля по образованию, культуре и спорту - 01 августа 2016 г .
Резолюция Бундестага ФРГ - 02 июня, 2016 г.
Резолюция Сената Парагвая - 29 октября, 2015 г.
Резолюция Палаты представителей Королевства Бельгии - 24 июля, 2015г.
Резолюция Федерального сената Федеративной Республики Бразилия - 29 мая, 2015г.
Великое Герцогство Люксембурга, резолюция Парламента - 6 мая, 2015 г.
Российская Федерация, заявление Государственной Думы в связи со 100-летием Геноцида армян -24 апреля, 2015 г.
Заявление Президента Федеративной Республики Германия Йоахима Гаука - 23 апреля, 2015г.
Заявление Парламента Австрии в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян - 22 апреля, 2015г.
Резолюция Европарламента в связи со 100-летием геноцида армян - 15 апреля 2015 года
Чешская Республика, резолюция комитета по внешним сношениям Палаты депутатов парламента в связи со 100-летием геноцида армян - 14 апреля, 2015 г.
Чили, резолюция Палаты депутатов-14 апреля 2015 г.
Заявление Святейшего Папы Римского Франциска во время мессы в Ватикане - 12 апреля 2015 года
Резолюции Сената и Палаты депутатов Боливии - 27 ноября 2014 года
Резолюция Парламента Швеции - 11 марта 2010 г .
Решение комитета Палаты представителей США - 4 марта 2010 г .
Постановление парламентского пленарного заседания МЕРКОСУР - 19 ноября 2007г .
Постановление комитета Палаты представителей США - 10 октября 2007г .
Решение Сената Чили -7 июля 2007г.
Аргентина, закон - 15 января 2007 г .
Специальное заявление Сената Аргентины - 19 апреля 2006г.
Постановление Ассамблеи Литвы - 15 декабря 2005г.
Постановление Европарламента - 28 сентября 2005г .
Постановление Национальной ассамблеи Венесуэлы-14 июля 2005г.
Постановление Парламента Германии - 15 июня 2005г.
Постановление Сената Аргентины - 20 апреля 2005г.
Постановление Парламента Польши - 19 апреля 2005г.
Нидерланды, постановление Парламента-21 декабря 2004г.
Постановление Национальной ассамблеи Словакии - 30 ноября 2004г .
Постановление Палаты общин Канады - 21 апреля 2004 г.
Декларация Сената Аргентины - 31 марта 2004 г.
Уругвай, Закон - 26 марта 2004г.
Законопроект Аргентины - 18 марта 2004г .
Швейцария (Швейцарская Конфедерация) Закон, постановление Национального совета - 16 декабря 2003г.
Решение Сената Аргентины - 20 августа 2003г.
Постановление Сената Канады - 13 июня 2002г .
Постановление Европарламента - 28 февраля 2002г .
Молитва Иоанна Павла II в Мемориальном комплексе Цицернакаберд - 26 сентября 2001г .
Франция, Закон -29 января 2001г.
Постановление Палаты депутатов Италии-16 ноября 2000г.
Постановление Европарламента-15 ноября 2000г.
Законопроект Сената Франции-7 ноября 2000г .
Постановление Парламента Ливана-11 мая 2000г.
Швеция, доклад Парламента-29 марта 2000г.
Законопроект Национальной ассамблеи Франции-28 мая 1998г .
Постановление Сената Бельгии-26 марта 1998г .
Постановление Палаты депутатов Ливана-3 апреля 1997г.
Постановление Палаты представителей США 3540 - 11 июня 1996г.
Постановление Парламента Греции-25 апреля 1996г .
Постановление Палаты общин Канады-23 апреля 1996г .
Постановление Думы РФ-14 апреля 1995г.
Решение Сената Аргентины - 5 мая 1993 г.
Постановление Европарламента - 18 июня 1987г.
Совместное решение Палаты представителей США 247 - 12 сентября 1984г.
Постановление Палаты представителей Кипра-29 апреля 1982г.
Резолюция Палаты представителей Кипра-24 августа 1975 г.
Совместное решение Палаты представителей США 148-9 апреля 1975 г.
Постановление Сената и Палаты представителей Уругвая-20 апреля 1965 г.
Постановление Сената США 359-11 мая 1920 года
Акт Комитета помощи Ближнему Востоку Конгресса США-6 августа 1919г.
Сенат США, прилагаемое решение 12-9 февраля, 1916г.
Совместная декларация Франции, Великобритании и России - 24 мая, 1915г.
Компании и некоммерческие организации
Признание Геноцида армян парламентом Андского союза наций (Боливия, Колумбия, Эквадор, Перу) - 20 сентября 2016г.