Աշխարհն ու ողջ հայությունը հիշատակում են Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օսմանյան կայսրության կողմից 1915թ. հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը 20-րդ դարասկզբի մեծագույն ոճրագործությունն էր: Աշխարհասփյուռ հայությունը նշում է Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցը:
Կորոնավիրուսի համաճարակի հետ կապված, սակայն, 2020թ. ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի մուտքը փակ կլինի բոլոր այցելուների համար։ Հայության միասնական ներկայությունն անմար կրակի շուրջ այս տարի կապահովվի այլ եղանակով. քաղաքացիները Հայաստանից և Արցախից կարող են հաղորդագրություններ ուղարկել 1915 կարճ համարին և արտասահմանից՝ +37433191500 հեռախոսահամարին, իրենց անվամբ՝ հաստատելու հեռակա մասնակցությունը օրվա խորհրդին։ Հաղորդագրություն ուղարկած քաղաքացիների անունները կարտացոլվեն հուշահամալիրի սյուների վրա:
Օսմանյան կայսրությունում Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին իրագործված հայ բնակչության կոտորածներն անվանում են Հայոց ցեղասպանություն: Այդ կոտորածներն իրագործվեցին երիտթուրքական կառավարության կողմից Օսմանյան կայսրության տարբեր շրջաններում: Այս իրադարձություններին միջազգային առաջին արձագանքը 1915թ. մայիսի 24-ի Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և Մեծ Բրիտանիայի համատեղ հայտարարությունն էր, որտեղ հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարված բռնությունները բնորոշվեցին որպես «հանցագործություն մարդկության և քաղաքակրթության դեմ»: Կողմերը կատարված հանցագործության համար պատասխանատու էին համարում թուրքական կառավարությանը:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին երիտթուրքական կառավարությունը որդեգրեց պանթուրքիզմի քաղաքականությունը, որը Օսմանյան կայսրության մնացորդները պահպանելու նպատակ ուներ: Ըստ այդ ծրագրի քաղաքականության, պետք է ստեղծվեր մեծ Թուրքական կայսրությունը, որի սահմանները կձգվեին մինչև Չինաստան՝ ներառելով Կովկասի, Միջին Ասիայի բոլոր թյուրքալեզու ժողովուրդներին: Ծրագիրը նախատեսում էր այդ ճանապարհին բոլոր ազգային փոքրամասնությունների թյուրքացում: Թուրքական այդ գաղափարի իրագործման համար հիմնական խոչընդոտը համարվում էին հայերը:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին Օսմանյան կայսրությունում ապրում էր 2 միլիոնից ավելի հայ: 1915-1923թթ. ժամանակահատվածում թուրքական յաթաղանի զոհ դարձավ շուրջ 1.5 միլիոն հայ, մնացածները` կամ բռնի մահմեդականացվեցին, կամ էլ ապաստանեցին աշխարհի տարբեր երկրներում:
Ցեղասպանություն տերմինը 1944թ. շրջանառության մեջ է դրել հրեական ծագումով լեհ իրավաբան, պրոֆեսոր Ռաֆայել Լեմկինը: Լեմկինի ընտանիքը հրեական Հոլոքոսթի զոհերից էր, և այս տերմինով նա ցանկանում էր նկարագրել ու սահմանել սպանությունների ու բռնությունների նացիստական համակարգված քաղաքականությունը, ինչպես նաև 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ իրագործված վայրագությունները:
1915թ. ապրիլի 24-ին սկիզբ առած ձերբակալություններով և դրան հետևած հարյուրավոր հայ մտավորականների ոչնչացումով, սկսվեց հայ բնակչության բնաջնջման առաջին փուլը: Հետագայում աշխարհասփյուռ հայերը ապրիլի 24-ը սկսեցին նշել, որպես Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր:
Հայոց ցեղասպանության վերջին փուլը` մասսայական տեղահանությունների և հայ ազգի դեմ իր իսկ հայրենիքում իրագործած զանգվածային բնաջնջումների  բացարձակ ժխտումն է թուրքական կառավարության կողմից: Չնայած Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման շարունակական գործընթացին`Թուրքիան ամեն կերպ պայքարում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման դեմ, այդ թվում օգտագործելով պատմության նենգափոխումներ, քարոզչական տարբեր միջոցներ, լոբբինգ և այլն:
1948թ. դեկտեմբերի 9-ին, Միավորված ազգերի կազմակերպությունը ընդունեց «Ցեղասպանության հանցագործության կանխման և դրա համար պատժի մասին» կոնվենցիան, ըստ որի ցեղասպանությունը սահմանվում է որպես միջազգային հանցագործություն և ստորագրող պետությունները պարտավորվում են կանխել, ինչպես նաև պատժել ցեղասպանություն իրականացնողներին:
ՃԱՆԱՉՈՒՄ
Ստորև, ըստ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության, ներկայացված է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած պետությունների, կազմակերպությունների, նահանգային և ինքնակառավարման մարմինների ու քաղաքային խորհուրդների համառոտ ցանկը:
Խորհրդարանական որոշումներ, օրենքներ և հռչակագրեր
• Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական Ժողովի՝ Օսմանյան Պետության կողմից իրականացված հայ ժողովրդի ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման վերաբերյալ բանաձև - 13 փետրվարի, 2020թ.
• ԱՄՆ Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձև - 12 դեկտեմբերի, 2019թ.
• ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ԱՄՆ դիրքորոշումը հաստատող բանաձև - 30 հոկտեմբերի, 2019թ.
• Հանրապետության Ասամբլեայի (Պորտուգալիայի խորհրդարանի) դիրքորոշում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ - 26 ապրիլի, 2019թ.
• Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նախաձեռնություն, որով կոչ է անում Իտալիայի կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը - 10 ապրիլի, 2019թ.
• Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հրամանագիր ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր ճանաչելու մասին - 10 ապրիլի, 2019թ.
• Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի՝ Հայոց ցեղասպանության և մարդկության դեմ գործած այլ հանցագործությունները ճանաչող և դատապարտող բանաձև - 26 ապրիլի, 2017թ.
• Դանիայի խորհրդարանի բանաձև - 26 հունվարի, 2017թ.
• Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող դրույթի՝ Ֆրանսիայի Սենատի կողմից հաստատում - 14 հոկտեմբերի, 2016թ.
• Իսրայելի Պետության Կնեսեթի կրթության, մշակույթի և սպորտի հանձնաժողովի բանաձև - 01 օգոստոսի, 2016թ.
• Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի բանաձև - 02 հունիսի, 2016թ.
• Պարագվայի Հանրապետության Սենատի բանաձև - 29 հոկտեմբերի, 2015թ.
• Բելգիայի Թագավորության Ներկայացուցիչների պալատի բանաձև - 24 հուլիսի, 2015թ.
• Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության Դաշնային սենատի բանաձև - 29 մայիսի, 2015թ.
• Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսություն, խորհրդարանի բանաձև - 6 մայիսի, 2015թ.
• Ռուսաստանի Դաշնություն, Պետական դումայի հայտարարություն՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ - 24 ապրիլի, 2015թ.
• Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն, Նախագահ Յոախիմ Գաուկի հայտարարություն - 23 ապրիլի, 2015թ.
• Ավստրիայի խորհրդարանի հայտարարություն՝ իրագործված ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակի կապակցությամբ - 22 ապրիլի, 2015թ.
• Եվրոպական խորհրդարանի բանաձև` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ - 15 ապրիլի, 2015թ.
• Չեխիայի Հանրապետություն, Խորհրդարանի պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի բանաձև՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ - 14 ապրիլի, 2015թ.
• Չիլի, Պատգամավորների պալատի բանաձև - 14 ապրիլի, 2015թ.
• Հռոմի սրբազան քահանայապետ Ն. Ս. Ֆրանցիսկոսի հայտարարություն Վատիկանում պատարագի ժամանակ - 12 ապրիլի, 2015թ.
• Բոլիվիայի Սենատի և Պատգամավորների պալատի բանաձևեր - 27 նոյեմբերի, 2014թ.
• Շվեդիայի խորհրդարանի բանաձև - 11 մարտի, 2010թ.
• ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կոմիտեի որոշում - 4 մարտի, 2010թ.
• ՄԵՐԿՈՍՈՒՐ-ի խորհրդարանական լիագումար նիստի որոշում - 19 նոյեմբերի 2007թ.
• ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կոմիտեի որոշում - 10 հոկտեմբերի, 2007թ.
• Չիլի, Սենատի որոշում - 7 հուլիսի, 2007թ.
• Արգենտինա, օրենք - 15 հունվարի, 2007թ.
• Արգենտինա, Սենատի հատուկ հայտարարություն -19 ապրիլի, 2006թ.
• Լիտվա, Ասամբլեայի որոշում - 15 դեկտեմբերի, 2005թ.
• Եվրոխորհրդարանի որոշում - 28 սեպտեմբերի, 2005թ.
• Վենեսուելա, Ազգային Ասամբլեայի որոշում - 14 հուլիսի, 2005թ.
• Գերմանիա, Խորհրդարանի որոշում - 15 հունիսի, 2005թ.
• Արգենտինա, Սենատի որոշում - 20 ապրիլի, 2005թ.
• Լեհաստան, Խորհրդարանի որոշում - 19 ապրիլի, 2005թ.
• Նիդերլանդներ, Խորհրդարանի որոշում - 21 դեկտեմբերի, 2004թ.
• Սլովակիա, Ազգային Ասամբլեայի որոշում - 30 նոյեմբերի, 2004թ.
• Կանադա, Համայնքների պալատի որոշում – 21 ապրիլի, 2004թ.
• Արգենտինա, Սենատի հռչակագիր - 31 մարտի, 2004թ.
• Ուրուգվայ, օրենք - 26 մարտի, 2004թ.
• Արգենտինա, օրինագիծ - 18 մարտի, 2004թ.
• Շվեյցարիա (Շվեյցարական կոնֆեդերացիա) օրենք, Ազգային խորհրդի որոշում - 16 դեկտեմբերի, 2003թ.
• Արգենտինա, Սենատի որոշում - 20 օգոստոսի, 2003թ.
• Կանադա, Սենատի որոշում - 13 հունիսի, 2002թ.
• Եվրոխորհրդարանի որոշում - 28 փետրվարի, 2002թ.
• Նորին Սուրբ Օծություն Հովհաննես Պողոս II-ի և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին II-ի հռչակագիր, ՀՀ Ս. Էջմիածին - 27 սեպտեմբերի, 2001թ.
• Հովհաննես Պողոս II-ի աղոթք Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում - 26 սեպտեմբերի, 2001թ.
• Ֆրանսիա, օրենք - 29 հունվարի, 2001թ.
• Իտալիա, Պատգամավորների պալատի որոշում - 16 նոյեմբերի, 2000թ.
• Եվրոխորհրդարանի որոշում - 15 նոյեմբերի, 2000թ.
• Ֆրանսիա, Սենատ, օրինագիծ - 7 նոյեմբերի, 2000թ.
• Լիբանան, Խորհրդարանի որոշում - 11 մայիսի, 2000թ.
• Շվեդիա, Խորհրդարանի զեկույց - 29 մարտի, 2000թ.
• Ֆրանսիա, Ազգային Ասամբլեա, օրինագիծ - 28 մայիսի, 1998թ.
• Բելգիա, Սենատի որոշում - 26 մարտի, 1998թ.
• Լիբանան, Պատգամավորների պալատի որոշում - 3 ապրիլ, 1997թ.
• ԱՄՆ, Ներկայացուցիչների պալատ, որոշում 3540 - 11 հունիսի, 1996թ.
• Հունաստան, Խորհրդարանի որոշում - 25 ապրիլ ի, 1996թ.
• Կանադա, Համայնքների պալատի որոշում - 23 ապրիլի, 1996թ.
• Ռուսաստան, Դումայի որոշում - 14 ապրիլի, 1995թ.
• Արգենտինա, Սենատի որոշում - 5 մայիսի,1993թ.
• Եվրոխորհրդարանի որոշում - 18 հունիսի, 1987թ.
• ԱՄՆ, Ներկայացուցիչների պալատ, համատեղ որոշում 247 - 12 սեպտեմբերի, 1984թ.
• Կիպրոս, Ներկայացուցիչների պալատի որոշում - 29 ապրիլի, 1982թ.
• Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի բանաձև - 24 օգոստոսի, 1975թ.
• ԱՄՆ, Ներկայացուցիչների պալատ, համատեղ որոշում 148 - 9 ապրիլի, 1975թ.
• Ուրուգվայ, Սենատ և Ներկայացուցիչների պալատ, որոշում - 20 ապրիլի, 1965թ.
• ԱՄՆ Սենատի որոշում 359 - 11 մայիսի, 1920թ.
• ԱՄՆ Կոնգրեսի Մերձավոր Արևելքի Նպաստամատույցի վերաբերյալ ակտ- 6 օգոստոսի, 1919թ.
• ԱՄՆ Սենատ, կից որոշում 12 - 9 փետրվարի, 1916թ.
• Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա և Ռուսաստան, համատեղ հռչակագիր - 24 մայիսի, 1915թ.
Կազմակերպություններ
• Ազգերի Անդյան միության խորհրդարանի կողմից (Բոլիվիա, Կոլումբիա, Էկվադոր, Պերու) Հայոց ցեղասպանության ճանաչում - 20 սեպտեմբերի, 2016թ.
• Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպություն, Գլխավոր քարտուղարի հայտարարություն - 24 ապրիլի, 2015թ.
• Էլլի Վիզլ հումանիտար կազմակերպություն - 9 ապրիլի, 2007թ.
• Թուրքիայի Մարդու իրավունքների ասոցիացիա, Ստամբուլի մասնաճյուղ -24 ապրիլի, 2006թ.
• Անցումային արդարադատության միջազգային կենտրոնի պատրաստած զեկույց TARC-ի համար -10 փետրվարի, 2003թ.
• YMCA-ի Եվրոպական դաշինք - 20 հուլիսի, 2002թ.
• Եվրոպական խորհուրդ, Խորհրդարանական վեհաժողով, հռչակագիր - 24 ապրիլի, 2001թ.
• Մարդու իրավունքների լիգա - 16 մայիսի, 1998թ.
• Եվրոպական խորհուրդ, Խորհրդարանական վեհաժողով, հռչակագիր -24 ապրիլի, 1998թ.
• Ցեղասպանագետների ասոցիացիա -13 հունիսի, 1997թ.
• Քուրդիստանի պառլամենտ Դերվեյի Վելաթ - 24 ապրիլի, 1996թ.
• Ամերիկայի հրեական համայնքների միություն - 7 նոյեմբերի, 1989թ.
• ՄԱԿ-ի` փոքրամասնությունների պաշտպանության և խտրականությունների կանխարգելման ենթահանձնաժողով - 2 հուլիսի, 1985թ.

YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. In 1915, the crime perpetrated by the Ottoman Empire against the Armenians was the first genocide of 20th century. The Armenians worldwide commemorate 105th anniversary of the Armenian Genocide.
Due to the current novel coronavirus pandemic, today, on April 24, the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial in Yerevan is closed for all visitors. The united presence of Armenians around the Eternal Flame this year will be ensured in another way: citizens from Armenia and Artsakh can send sms messages to 1915 number and to +37433191500 number those who live abroad, mentioning their names. The names of the citizens will be screened on the walls of the Memorial.
The extermination of Armenians in the Ottoman Empire during the World War I is called the Armenian Genocide. Those massacres were perpetrated by the government of Young Turks in various regions of the Ottoman Empire. The first international response to the violence resulted in a joint statement by France, Russia and the Great Britain in May 24 1915, where the Turkish atrocities against the Armenians were defined as “a crime against humanity and civilization”. According to them, Turkish government was responsible for the implementation of the crime.
When WWI erupted, the government of the Young Turks adopted the policy of Pan-Turkism, hoping to save the remains of the weakened Ottoman Empire. The plan was to create an enormous Ottoman Empire that would spread to China, include all the Turkish speaking nations of the Caucasus and Middle Asia, intending also to turkify all the ethnic minorities of the empire. The Armenian population became the main obstacle standing in the way of the realization of this policy. The Young Turks used WWI as a suitable opportunity for the implementation of the Armenian genocide, although it was planned in 1911-1912.
There were an estimated two million Armenians living in the Ottoman Empire before the WWI. Approximately one and a half million Armenians were killed from 1915-1923. The remaining part was either islamized or exiled, or found shelters in different parts of the world.
The first phase of the Armenian Genocide was the extermination of the Armenian population started on April 24, 1915 with the arrest of several hundred Armenian intellectuals and representatives of national elite (mainly in the capital of the Ottoman Empire, Constantinople) and their subsequent elimination. Hereinafter, Armenians worldwide started to commemorate the Armenian genocide on April 24.
The last phase is the universal and absolute denial of the Turkish government of the mass deportations and genocide carried out against Armenians in their homeland. Despite the ongoing process of international condemnation of the Armenian Genocide, Turkey fights against recognition by all means, including distortion of history, means of propaganda, lobbying activities and other measures.
RECOGNITION
Below is a brief list presented by the foreign ministry of Armenia of those states and organizations which have acknowledged the Armenian Genocide.
Parliamentary Resolutions, Laws and Declarations
• Resolution by the People's Council of the Syrian Arab Republic on recognition and condemnation of the Armenian Genocide perpetrated by the Ottoman Empire - February 13, 2020
• Unanimous resolution of the U.S. Senate recognizing and condemning Armenian Genocide -December 12, 2019
• Resolution of the U.S. House of Representatives approving U.S. position on Armenian Genocide -October 30, 2019
• Position of the Assembly of the Republic (the Parliament of Portugal) on its position on the Armenian Genocide -April 26, 2019
• Initiative of the chamber of deputies of Italy encouraging the government of Italy to recognize Armenian Genocide - April 10,2019
• Decree of the President of France Emmanuel Macron recognizing April 24 as a National Memorial Day of Armenian Genocide -April 10, 2019
• Resolution of the Chamber of Deputies of the parliament of Czech Republic condemning and recognizing Armenian Genocide and other crimes against humanity -April 26, 2017
• Resolution of the Parliament of Denmark recognizing Armenian Genocide -January 26, 2017
• The Senate of France confirmation of the bill criminalizing the negation of Armenian Genocide -October 14, 2016
• Resolution of the Knesset Committee on education, culture and sport of the State of Israel - August 1, 2016
• Resolution of the Bundestag of the Federal Republic of Germany - June 2, 2016
• Resolution of the Senate of the Republic of Paraguay - October 29, 2015
• Resolution of the House of Representatives of the Kingdom of Belgium - July 24, 2015
• Resolution of the Federal Senate of the Federal Republic of Brazil - May 29, 2015
• Resolution of the Parliament of the Grand Duchy of Luxembourg - May 6, 2015
• Statement of State Duma of Russian Federation on the Armenian Genocide Centennial - April 24, 2015
• Statement by the President Federal Republic of Germany Joachim Gauck - April 23, 2015
• Statement of the ‪‎Austrian Parliament on the Centennial of the Armenian Genocide perpetrated in the Ottoman Empire - 22 April, 2015
• European Parliament Resolution dedicated to the Centenary of the Armenian Genocide - 15 April, 2015
• Czech Republic, Resolution of the Committee on Foreign Affairs of the Chamber of Deputies of Parliament on the occasion of the Armenian Genocide Centenary - April 14 2015
• Resolution of the Chamber of Deputies of Chile - April 14, 2015
• Statement by Holy Father Francis during the Mass at the Vatican - April 12, 2015
• Bolivia's Senate and the Chamber of Deputies Resolution - November 27, 2014
• Sweden Riksdag Resolution - March 11, 2010
• MERCOSUR, Joint Parliamentary Committee Resolution - Nov 19, 2007
• House Committee Resolution - October 10, 2007
• Chile, Senate Resolution - July 07, 2007
• Argentina, Law - January 15, 2007
• Argentina, Senate Special Statement - April 19, 2006
• Lithuania, Assembly Resolution - December 15, 2005
• European Parliament Resolution - September 28, 2005
• Venezuela, National Assembly Resolution - July 14, 2005
• Germany, Parliament Resolution - June 15, 2005
• Argentina, Senate Resolution - April 20, 2005
• Poland, Parliament Resolution - April 19, 2005
• Netherlands, Parliament Resolution - December 21, 2004
• Slovakia, National Assembly Resolution - November 30, 2004
• Canada, House of Commons Resolution - April 21, 2004
• Argentina, Senate Declaration - March 31, 2004
• Uruguay, Law - March 26, 2004
• Argentina, Draft Law - March 18, 2004
• Switzerland (Helvetic Confederation), National Council Resolution - December 16, 2003
• Argentina, Senate Resolution - August 20, 2003
• Canada, Senate Resolution - June 13, 2002
• European Parliament Resolution - February 28, 2002
• Common Declaration of His Holiness John Paul II and His Holiness Karekin II at Holy Etchmiadzin, Republic of Armenia - September 27, 2001