Հայոց ցեղասպանության թանգարանը ապրիլի 24-ին ընդառաջ ներկայացնում է նոր առցանց ցուցադրություն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայոց ցեղասպանության թանգարան ինստիուտը ներկայացնում է նոր առցանց ցուցադրություն՝ «Ինքնապաշտպանական մարտերը Կիլիկիայում Հայոց ցեղասպանության տարիներին» թեմայով։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտից, ցուցադրությունը նվիրվում է  Մարաշի, Հաճընի, Այնթապի ինքնապաշտպանությունների 100-ամյա տարելիցին։
«2020 թ. լրանում է Մարաշի, Հաճընի, Այնթապի ինքնապաշտպանությունների 100-ամյա տարելիցը, ինչի առիթով այս տարվա ապրիլի 16-17-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը Մեծի Տանն Կիլիկոյ կաթողիկոսության հետ համատեղ նախատեսում էր հրավիրել միջազգային գիտաժողով և կազմակերպել ժամանակավոր ցուցադրություն: Սակայն հաշվի առնելով համաճարակով պայմանավորված իրավիճակը, գիտաժողովն անորոշ ժամանակով հետաձգվեց, իսկ ցուցադրությունը հանրությանը կներկայացվի օնլայն ձևաչափով՝ ՀՑԹԻ պաշտոնական կայքէջում և վերջինիս ֆեյսբուքյան հարթակում:
«Ինքնապաշտպանական մարտերը Կիլիկիայում Հայոց ցեղասպանության տարիներին» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրությունը երկլեզու է (հայերեն, անգլերեն), ներառում է տասնմեկ ենթախորագիր: Ներկայացվում են կիլիկիահայության ցեղասպանության պատմության տարբեր դրվագներ՝ սկսած մինչև ցեղասպանությունը Օսմանյան կայսրությունում նրանց կարգավիճակի, ունեցած ներդրման, զբաղմունքի հետ կապված հարցեր, ընդհուպ մինչև տեղահանություն, կոտորածներ, միջազգային դիվանագիտություն, Կիլիկիայի հայաթափում: Հատուկ շեշտադրմամբ ներկայացվում են կիլիկիահայության մղած ինքնապաշտպանական մարտերը՝ ուղղված նախ երիտթուրքական վարչակարգի ցեղասպան քաղաքականության (1915 թ.՝ Ֆընտըճագի, Մուսա Լեռան ինքնապաշտպանությունները, Ամանոսի գոյամարտը), ապա՝ այն շարունակող քեմալականների դեմ (1920 թ. Մարաշի, Հաճընի, Այնթապի ինքնապաշտպանությունները): Հայկական ինքնապաշտպանական մարտերն իսկական հերոսամարտեր էին, խիստ անհավասար պայմաններում պայքար ընտանիքի, սեփական կյանքի, արժանապատվության ու հավատքի համար: Ցուցադրության մեջ առանձնակի շեշտադրությամբ է ներկայացված հայ կնոջ ունեցած բացառիկ դերն այդ պայքարում: Գրեթե ամենուր, որտեղ տեղի ունեցան ինքնապաշտպանական մարտեր, կանայք գործուն մասնակցություն ցուցաբերեցին ոչ միայն նախապատրաստական-կազմակերպչական հարցերում՝ խրամատներ փորելով, պատնեշներ կառուցելով, այլ նաև զենքը ձեռքին ամուսինների կողքին մասնակցեցին բուն մարտական գործողություններին:
Վիճակագրական աղյուսակի միջոցով ներկայացվում է կիլիկիահայության թվաքանակը Հայոց ցեղասպանության նախօրյակին և 1921 թ. ապրիլի 1-ի դրությամբ:
Խորագրային պանելներից բացի կներկայացվեն Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի և Կիլիկիայի հայերի պատմության թանգարանի (Նոր Հաճն) բացառիկ ցուցանմուշներ՝ կից պատմություններով, որոնք վեր են հանում մարդկային ճակատագրեր, բացահայտում Հայոց ցեղասպանության սարսափներն ու հերոսական դրվագները»,- ասված է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տարածած հաղորդագրության մեջ:

YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. The Armenian Genocide Museum-Institute is presenting a new online exhibition titled “Self-Defense in Cilicia during the Armenian Genocide”, the Museum-Institute told Armenpress. The exhibition is dedicated to the centennial of self-defense battles of Marash, Hadjin and Aintab.
“2020 marks the 100th anniversary of Marash, Hadjin and Aintab self-defense battles and the Armenian Genocide Museum-Institute together with the Catholicosate of Cilicia have planned an international conference and a temporary exhibition to be held on April 16-17. However, due to the current situation with the pandemic, the conference was postponed while the exhibition will be presented to the public in an online format on the official website and the Facebook platform of the Armenian Genocide Museum-Institute.
“The temporary exhibition “Self-Defense in Cilicia during the Armenian Genocide” is bilingual (Armenian and English) and is composed of eleven panels. Various episodes of the history of the Armenian Genocide related to the Cilician Armenians are presented starting from their status, occupation and contribution in the Ottoman Empire before the Armenian Genocide till their deportation and massacres, international diplomacy and the emptying of Cilicia of Armenians. Special emphasis has been put on the self-defense battles fought by the Armenians of Cilicia, first against the genocidal policy of the Young Turk regime (self-defense of Fendejag, Musa Ler, Amanos in 1915), and then against the Kemalists (self-defense of Marash, Hadjin, Aintab in 1920). These self-defense battles were heroic battles fought for family, life, dignity and faith in extremely unequal conditions. The exhibition highlights the exceptional role of Armenian women in this struggle. In almost every place where the self-defense battles took place, women actively participated not only in preparatory and organizational works such as digging trenches, building barricades, but also in the actual fighting together with their husbands.
The statistical table presents the number of Armenians in Cilicia on the eve of the Armenian Genocide and as of April 1.
Unique exhibits from the Armenian Genocide Museum-Institute and the History Museum of the Cilician Armenians (Nor Hachn) with their relevant stories will also presented revealing human destinies, horrors and heroic episodes of the Armenian Genocide”, the statement of the Museum-Institute says.