Հայոց ցեղասպանության թանգարանը ապրիլի 24-ին ընդառաջ ներկայացնում է նոր առցանց ցուցադրություն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայոց ցեղասպանության թանգարան ինստիուտը ներկայացնում է նոր առցանց ցուցադրություն՝ «Ինքնապաշտպանական մարտերը Կիլիկիայում Հայոց ցեղասպանության տարիներին» թեմայով։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտից, ցուցադրությունը նվիրվում է  Մարաշի, Հաճընի, Այնթապի ինքնապաշտպանությունների 100-ամյա տարելիցին։
«2020 թ. լրանում է Մարաշի, Հաճընի, Այնթապի ինքնապաշտպանությունների 100-ամյա տարելիցը, ինչի առիթով այս տարվա ապրիլի 16-17-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը Մեծի Տանն Կիլիկոյ կաթողիկոսության հետ համատեղ նախատեսում էր հրավիրել միջազգային գիտաժողով և կազմակերպել ժամանակավոր ցուցադրություն: Սակայն հաշվի առնելով համաճարակով պայմանավորված իրավիճակը, գիտաժողովն անորոշ ժամանակով հետաձգվեց, իսկ ցուցադրությունը հանրությանը կներկայացվի օնլայն ձևաչափով՝ ՀՑԹԻ պաշտոնական կայքէջում և վերջինիս ֆեյսբուքյան հարթակում:
«Ինքնապաշտպանական մարտերը Կիլիկիայում Հայոց ցեղասպանության տարիներին» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրությունը երկլեզու է (հայերեն, անգլերեն), ներառում է տասնմեկ ենթախորագիր: Ներկայացվում են կիլիկիահայության ցեղասպանության պատմության տարբեր դրվագներ՝ սկսած մինչև ցեղասպանությունը Օսմանյան կայսրությունում նրանց կարգավիճակի, ունեցած ներդրման, զբաղմունքի հետ կապված հարցեր, ընդհուպ մինչև տեղահանություն, կոտորածներ, միջազգային դիվանագիտություն, Կիլիկիայի հայաթափում: Հատուկ շեշտադրմամբ ներկայացվում են կիլիկիահայության մղած ինքնապաշտպանական մարտերը՝ ուղղված նախ երիտթուրքական վարչակարգի ցեղասպան քաղաքականության (1915 թ.՝ Ֆընտըճագի, Մուսա Լեռան ինքնապաշտպանությունները, Ամանոսի գոյամարտը), ապա՝ այն շարունակող քեմալականների դեմ (1920 թ. Մարաշի, Հաճընի, Այնթապի ինքնապաշտպանությունները): Հայկական ինքնապաշտպանական մարտերն իսկական հերոսամարտեր էին, խիստ անհավասար պայմաններում պայքար ընտանիքի, սեփական կյանքի, արժանապատվության ու հավատքի համար: Ցուցադրության մեջ առանձնակի շեշտադրությամբ է ներկայացված հայ կնոջ ունեցած բացառիկ դերն այդ պայքարում: Գրեթե ամենուր, որտեղ տեղի ունեցան ինքնապաշտպանական մարտեր, կանայք գործուն մասնակցություն ցուցաբերեցին ոչ միայն նախապատրաստական-կազմակերպչական հարցերում՝ խրամատներ փորելով, պատնեշներ կառուցելով, այլ նաև զենքը ձեռքին ամուսինների կողքին մասնակցեցին բուն մարտական գործողություններին:
Վիճակագրական աղյուսակի միջոցով ներկայացվում է կիլիկիահայության թվաքանակը Հայոց ցեղասպանության նախօրյակին և 1921 թ. ապրիլի 1-ի դրությամբ:
Խորագրային պանելներից բացի կներկայացվեն Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի և Կիլիկիայի հայերի պատմության թանգարանի (Նոր Հաճն) բացառիկ ցուցանմուշներ՝ կից պատմություններով, որոնք վեր են հանում մարդկային ճակատագրեր, բացահայտում Հայոց ցեղասպանության սարսափներն ու հերոսական դրվագները»,- ասված է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Музей Геноцида армян в преддверии 24 апреля представляет новую онлайн-экспозицию
Музей-институт Геноцида армян представляет новую онлайн-экспозицию “Бои самообороны в Киликии в годы Геноцида армян”. Как сообщили «Арменпресс» в Музее-институте Геноцида армян, выставка посвящена 100-летию самообороны Мараша, Ачина, Айнтапа.
“В 2020 году исполняется 100 лет самообороны Мараша, Ачина, Айнтапа, в связи с чем 16 - 17 апреля этого года Музей-институт Геноцида армян совместно с Католикосатом Великого Дома Киликийского планировал провести международную конференцию и организовать временную экспозицию. Однако, учитывая ситуацию, связанную с пандемией, конференция была отложена на неопределенное время, а экспозиция будет представлена общественности в онлайн формате-на официальном сайте МиГа и на фейсбуковской платформе музея.
Временная экспозиция “Бои самообороны в Киликии в годы Геноцида армян” двуязычная (на армянском, английском), содержит в себе одиннадцать разделов. Представляются различные эпизоды из истории Геноцида армян Киликии, начиная с вопросов, связанных с их статусом в Османской империи, их вкладом, занятием, вплоть до депортации, резни, международной дипломатии, изгнания армян из Киликии. Особый акцент сделан на боях самообороны Киликийского армянства, направленных прежде всего против геноцидальной политики младотурецкого режима (1915 год: Самооборона Муса-Дага, битва за Аманос, затем против кемалистов (1920 г.). Самооборона Мараша, Ачина, Айнтапа). Армянские бои самообороны были настоящими героическими сражениями в крайне неравных условиях - боями за свои семьи, за собственную жизнь, достоинство и веру. В экспозиции  особое ударение делается на исключительной роли армянских женщин в этой борьбе. Почти везде, где проходили бои самообороны, женщины принимали активное участие не только в подготовительно-организационных вопросах, врыли окопы, строили заграждения, но и вместе со своими супругами с оружием в руках участвовали в боевых действиях.
Статистическая таблица представляет численность киликийских армян по состоянию на 1 апреля до геноцида и в 1921 году.
В экспозиции будут представлены и эксклюзивные экспонаты Музея-института Геноцида армян и Музея истории армян Киликии (Нор Ачн) с прилагаемыми историями, которые выявляют человеческие судьбы, раскрывают ужасы и героические эпизоды Геноцида армян”, - говорится в сообщении Музея-института Геноцида армян.