Հայկ Եսայանը հայտնել է «Յուքոմ»-ի աշխատանքներով զբաղվելը դադարեցնելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Յուքոմ» ընկերության հիմնադիր Հայկ Եսայանը հայտարարությամբ է հանդես եկել, որով հայտնել է, որ դադարեցնում է զբաղվել «Յոքում»-ի աշխատանքներով՝ նպատակ ունենալով նոր ընկերություն ստեղծել։
«Ես այս պահից սկսած դադարեցնում եմ «Յուքոմ»-ով զբաղվել։ Իմ քայլերը գիտակցված են։ Ես գիտեմ իմ քայլերի հաջորդականությունը և վստահ եմ՝ այն թիմը, որը ստեղծել է «Յուքոմ»-ը, մի նոր «Յուքոմ» էլ կստեղծի, որը կլինի ավելի լավը։ Ու մենք գնալու ենք այդ ճանապարհով։ Անունը չի լինի «Յուքոմ» կլինի «Յունեթ», ինչպես պլանավորել էինք անվանել ընկերությունը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Հայկ Եսայանը։
Օրեր առաջ լուրեր տարածվեցին, որ «Ucom» ընկերության շուրջ 800 աշխատակից աշխատանքից դուրս գալու դիմում է գրել: Ապրիլի 14-ին ընկերության հիմնադիրներ և մոտ 6 տոկոսի բաժնետերեր Հայկ և Ալեքսանդր Եսայանները հայտարարեցին, որ մյուս սեփականատերերին ավելի քան 34 մլրդ դրամ են առաջարկել մնացած բաժնետոմսերը ձեռք բերելու համար, որպեսզի կարողանան որոշիչ ձայն ունենալ բաժնետերերի որոշումներում: Ապրիլի 15-ին, հայտարարվեց, որ ընկերության տնօրենների խորհրդի նիստի ժամանակ ընկերության գլխավոր տնօրեն է նշանակվել Արա Խաչատրյանը: Սակայն ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալությունը հայտարարել էր, որ «Ucom» ընկերության նոր գլխավոր տնօրենի պետական գրանցումը հետաձգվում է 20 օրով:

YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. Ucom founder Hayk Yesayan has issued a statement saying he is stepping down from Ucom with intentions to launch a new company.
“I am ceasing to deal with Ucom effectively immediately. My steps are conscious. I know the sequence of my actions and I am sure that the team who created Ucom will create a new Ucom as well, which will be a better one. And we will take this path. Its name won’t be Ucom, it will be named Unet, like we had planned to name the company in the beginning,” Yesayan said in the statement.
Recently news reports claimed that hundreds of Ucom employees had resigned. On April 14, Ucom co-founders, brothers Hayk and Alexander Yesayan (holding 6% shares) announced that they have offered more than 34 billion drams to the remaining owners of the company for the rest of the shares, in order for them to have decisive voice in the decisions of the shareholders. On April 15 it was announced that the Board of Directors of the company has appointed a new CEO, Ara Khachatryan. However, the Ministry of Justice State Registry of Legal Persons announced that the official registration of the new CEO of Ucom is being delayed for 20 days.