Համոզվեցի, որ իմ որոշումը՝ գալ հանձնաժողովի նիստին, ամբողջովին արդարացվեց. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ապրիլյան պատերազմի խորհրդարանական քննիչ հանձնաժողովի նիստին մասնակցելը ճիշտ է համարում: Այդ մասին Սերժ Սարգսյանն ասաց ավելի քան 4 ժամ տևած նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում
«Ես համոզվեցի որ իմ որոշումը՝ գալ հանձնաժողովի նիստին, ամբողջովին արդարացվեց: Նիստն ընթացել է նորմալ պայմաններում, փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտում, և ուրախ եմ, որ կարողացել եմ նաև լրացուցիչ տեղեկություններ հայտնել ապրիլյան ռազմական գործողությունների մասին: Ցավոք սրտի, ես հնարավորություն չունեմ պատասխանելու ձեզնից յուրաքանչյուրի հարցին ոչ թե այն պատճառով, որ գաղտնի բաներ կարող են սպրդել, այլ պարզ պատճառով, որ դրանք այնքան կարևոր իրադարձություններ են, որ ոտքի վրա իրար ընդհատելով անհնար է հասնել այն նպատակին, ինչը ես եմ հետապնդում: Իսկ իմ նպատակը շատ պարզ է, հասցնել մեր հանրությանը իրական հավաստի տեղեկություններ ռազմական գործողությունների մասին, որի ընթացքում, մենք, ես նկատի ունեմ՝ զինված ուժերը, քաղաքացիական հասարակությունը, ընդհանրապես մեր հանրությունը, հաղթել է, հաղթել ոչ միայն մարտի դաշտում, այլ նաև դիվանագիտական»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Նա վստահեցրեց, որ երբ արտակարգ դրությունն կավարտվի՝ ինքը մանրամասն ցանկացած հարցի հաճույքով կպատասխանի: «Նիստի վերջում, ի պատասխան հանձնաժողովի նախագահի՝ ես ևս շնորհակալություն եմ հայտնել այս քննարկման համար»,- ասաց Սարգսյանը:

Я убедился, что решение принять участие в заседании комиссии было правильным: Серж Саргсян
Третий президент Республики Армения Серж Саргсян считает правильным свое участие в заседании Следственной комиссии НС Армении по изучению обстоятельств военных действий в апреле 2016 года. Как сообщает Арменпресс, об этом Серж Саргсян сказал в беседе с журналистами после заседания комиссии, которое длилось более 4 часов.
«Я убедился, что мое решение присутствовать на заседании комиссии было полностью оправданным. Встреча прошла в нормальных условиях, в атмосфере взаимного уважения, и я рад, что смог предоставить дополнительную информацию об апрельских военных действиях. К сожалению, у меня нет возможности ответить на вопрос каждого из вас не потому, что они могут быть озвучены секретные данные, а просто потому, что это настолько важные события, что невозможно достичь цели, которую я преследую, вот так беседуя на ходу и перебивая друг друга. И моя цель очень ясна - предоставить нашему обществу действительно достоверную информацию о военных действиях, в ходе которых мы, я имею в виду Вооруженные силы, гражданское общество, наше общество в целом, победили не только на поле боя, но и дипломатически», - сказал Серж Саргсян.
Он заверил, что когда чрезвычайное положение закончится, он с удовольствием подробно ответит на любые вопросы. «В конце заседания, в ответ на вопрос председателя комиссии, я поблагодарил его за это обсуждение», - сказал Саргсян.
Напомним, что 16 апреля Серж Саргсян принял участие в закрытом заседании Следственной комиссии НС Армении по изучению обстоятельств военных действий в апреле 2016 года и ответил на вопросы членов комиссии.