«Հայրենիք» կինոթատրոնի խաչմերուկում երթևեկությունը փորձնական կկազմակերպվի շրջանաձև
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևան քաղաքի Արշակունյաց­Գարեգին Նժդեհ խաչմերուկում կանջատվեն լուսացույցները և երթևեկությունը փորձնական կկազմակերպվի շրջանաձև։ «Արմենպրես»-­ի փոխանցմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուք»­ի իր էջում գրել է Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Հովսեփ Կուբատյանը:
«Արշակունյաց - Գարեգին Նժդեհ խաչմերուկում («Հայրենիք» կինոթատրոնի խաչմերուկ) կանջատվեն լուսացույցները և երթևեկությունը փորձնական կկազմակերպվի շրջանաձև»,– գրել է Կուբատյանը։
2018 թվականի օգոստոսի 31­ին Երևանի քաղաքապետին կից քաղաքաշինական, բնապահպանական, հաղորդակցության և տրանսպորտի խորհրդի նիստում ներկայացվել և քննարկվել են Արշակունյաց պողոտայի և Գարեգին Նժդեհի փողոցի տրանսպորտային հանգույցի նախագծի 4 տարբերակները: Արշակունյաց պողոտայի և Գարեգին Նժդեհի փողոցի տրանսպորտային հանգույցը գործում է ծանրաբեռնված, ինչի հետևանքով օրվա որոշակի ժամերի առաջանում է դժվարանցանելիություն: Ներկայացված նախագծի բոլոր տարբերակների հիմքում անխափան երթևեկությունն ու հոսքերի բեռնաթափումն է եղել՝ միաժամանակ ապահովելով հետիոտնի անխոչընդոտ անցուդարձը:

На перекрестке кинотеатра “Айреник” будет опробовано круговое движение
На перекрестке проспекта Аршакуняц и улицы Гарегина Нжде в Ереване будут отключены светофоры, и будет опробовано круговое движение. Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал начальник управления информации и по связям с общественностью мэрии Еревана Овсеп Кубатян.
“На перекрестке Аршакуняц - Гарегин Нжде (перекресток кинотеатра “Айреник”) будут отключены светофоры и будет опробовано круговое движение", - написал Кубатян.
31 августа 2018 года на заседании Совета по градостроительству, охране природы, коммуникациям и транспорту при мэре Еревана были представлены и обсуждены 4 варианта проекта транспортного узла проспекта Аршакуняц и улицы Гарегина Нжде. Транспортный узел проспекта Аршакуняц и улицы Гарегина Нжде действует довольно перегружено, в результате чего в определенные часы дня возникает труднопроходимость. В основе всех вариантов представленного проекта лежала организация бесперебойного движения и разгрузка потоков, одновременно обеспечивая беспрепятственный переход пешеходов.