Վարչապետը հանձնարարել է ՏՄՊՊՀ-ին պարզել Վանաձորում հացի թանկացման պատճառները
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը զբաղվում է Վանաձորում հացի թանկացման պատճառները հասկանալու հարցով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջի ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Երեկ ուղիղ եթերով քաղաքացիների հետ հարց ու պատասխանի ընթացքում արծարծվեց Վանաձորում տեղի ունեցած անհամաչափ թանկացումների թեման: Այսօր առավոտյան խորհրդակցության ժամանակ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահն ասաց, որ իրենք զբաղվում են այդ հարցով՝ կոնկրետ Վանաձորում հացի թանկացման պատճառները հասկանալու համար: Եվ ես տվել եմ համապատասխան հանձնարարականներ, որպեսզի այդ թեմայով զբաղվեն»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ ՏՄՊՊՀ նախագահը ասել է նաև, որ որոշ ապրանքատեսակների մասով որոշակի գնանկում է նկատվել: Փաշինյանը վստահեցրեց, որ իրենք կշարունակեն հետևել իրավիճակին, մոնիտորինգ անել: «Սակայն այստեղ խնդիրն ինքնին ոչ թե թանկացումներն են կամ ոչ թանկացումները, այլ, որ մենք թույլ չտանք որևէ չհիմնավորված գործողություն, և որևէ գնային չարաշահում տեղի չունենա՝ մեծ հաշվով հասկանալով, որ կարող են գների փոփոխություններ տեղի ունենալ»,-ասաց վարչապետը:
ՀՀ կառավարությունը Հայաստանում արտակարգ դրություն է հայտարարել: Արտակարգ դրությունը գործում է Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում 2020 թվականի մարտի 16-ից, ժամը 18:30-ից սկսած մինչև 2020 թվականի ապրիլի 14-ը, ժամը 17:00-ն: Երկրում գործում է գործունեության որոշ տեսակների և տեղաշարժի խիստ սահմանափակումների ռեժիմ։

Премьер-министр поручил ГКЗЭК выяснить причины подорожания хлеба в Ванадзоре
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении занимается вопросом выяснения причин подорожания хлеба в Ванадзоре. Как передает «Арменпресс», об этом в прямом эфире на своей странице в Facebook сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
“Вчера в прямом эфире в ходе вопросов и ответов с гражданами была затронута тема подорожаний в Ванадзоре. Сегодня утром во время совещания председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции сказал, что они занимаются этим вопросом, чтобы выяснить причины подорожания хлеба в Ванадзоре. Я дал соответствующие поручения, чтобы заняться этой темой”, - сказал Пашинян.
Он сообщил, что председатель ГКЗЭК сказал, что по части некоторых видов товаров наблюдается некоторая дефляция. Пашинян заверил, что они продолжают следить за ситуацией и проводить мониторинги. “Однако проблема не в подорожании, а в том, чтобы мы не допустили каких-либо необоснованных действий, и не произошло бы каких-либо ценовых злоупотреблений, по большому счету понимая, что могут произойти изменения цен”, - сказал премьер.
В стране действует режим строгих ограничений на некоторые виды экономической деятельности и на передвижение.