Հայաստան ժամանած 11895 հոգու ինքնամեկուսացման ծանուցագիր է տրվել սահմանային անցակետերում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսային հիվանդության ռիսկային գոտում գտնվող երկրներից Հայաստան ժամանած 11895 հոգու ինքնամեկուսացման ծանուցագիր է տրվել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ապրիլի 3-ին ասաց Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի ղեկավար Հակոբ Ավագյանը:
«Մարտի 24-ից մինչ օրս սահմանային 7 հսկիչ կետերից 172 ուղևոր անմիջապես հոսպիտալացվել է, հասցեական քարտեր լրացրել է 24172-ը: Մարտի 19-ից սկսած ռիսկային գոտում գտնվող երկրներից ժամանած 11895 հոգու տրվել է ինքնամեկուսացման ծանուցագիր»,- ասաց Ավագյանը:
Հայաստանում ապրիլի 3-ի՝ ժամը 11:00-ի դրությամբ կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը 736 է, արձանագրվել է մահվան 7 դեպք: Թեստերից 3258-ը բացասական արդյունք է տվել: Այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 686 պացիենտ: Հայաստանում ապրիլի 3-ի ժամը 11:00-ի դրությամբ կորոնավիրուսից ապաքինվել է 43 քաղաքացի:
ՀՀ կառավարությունը Հայաստանում արտակարգ դրություն է հայտարարել: Արտակարգ դրությունը գործում է Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում 2020 թվականի մարտի 16-ից, ժամը 18:30-ից սկսած մինչև 2020 թվականի ապրիլի 14-ը, ժամը 17:00-ն: Երկրում գործում է խիստ սահմանափակումների ռեժիմ։ Արտակարգ դրության պայմաններում Հայաստանում արգելված են մի շարք տնտեսական գործունեության տեսակներ:

11 895 человек, прибывших в Армению, на пограничных пунктах получили уведомления о самоизоляции
11 895 человек, прибывших в Армению из стран, находящихся в зоне риска пандемии коронавируса, на пограничных пропускных пунктах получили уведомления о самоизоляции. Как передает «Арменпресс», об этом 3 апреля сообщил руководитель Инспекционного органа здравоохранения и труда Акоп Авагян.
“С 24 марта по сей день из 7 пограничных контрольных пунктов были госпитализированы 172 приезжих, адресные карты заполнили 24 172 человека. Начиная с 19 марта 11 895 человек из стран, находящихся в зоне риска, получили повестки о самоизоляции”, - сказал Авакян.
По состоянию на 11:00 3 апреля в Армении зарегистрировано 736 случаев инфицирования коронавирусом, зарегистрировано 7 случаев смерти. 3 258 тестов дали отрицательный результат. На данный момент фактическое лечение получают 686 пациентов, от короновирусного заболевания вылечились 43 заболевших.
С 23:59 24 марта по 23:59  31 марта по всей территории Армении ограничено право  на свободное передвижение. В стране действует режим строгих ограничений. В условиях чрезвычайного положения в Армении запрещен ряд видов экономической деятельности.