ՄԻՊ-ը կոչ է անում քաղաքացիներին պահպանել կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման կանոնները և մնալ տանը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանը կոչ է անում քաղաքացիներին պահպանել նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման կանոննները և մնալ տանը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժինը․
«Քաղաքացիները շարունակում են անտեսել նոր կորոնավիրուսի կանխարգելելման և տարածման դեմ պայքարի կանոնները։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիտարկումները, սոցիալական ցանցերի և զանգվածային լրատվության միջոցների հրապարակումները ցույց են տալիս, որ մարդիկ շարունակում են չպահպանել առանց խիստ անհրաժեշտության տնից դուրս գալու պահանջը, երկար ժամանակ են անցկացնում այգիներում և բակերում։
Պետք է նկատի ունենալ, որ Հայաստանում նոր կորոնավիրուսի տարածումը առաջացրել է համապետական նշանակության խնդիրներ, որոնք առաջնահերթ կապված են ողջ բնակչության առողջության պահպանման հետ: Դրանք առնչվում են երկրի անվտանգությանը (տնտեսական, իրավական և այլն):
Այս բարդ իրավիճակում մեզ անհրաժեշտ է համերաշխություն ու փոխադարձ հարգանք, վստահություն մեկս մյուսի նկատմամբ: Այս գործոններն այն կարևոր գրավականները, որ կարող են ապահովել կորոնավիրուսի կանխարգելման սպառիչ լուծում միասնական ջանքերով:
Օբյեկտիվ պատճառներով առաջ եկած ու մարտահրավերներով լի այս պատասխանատու շրջափուլը հաղթահարելու համար մեզնից յուրաքանչյուրն իր պարտականությունը պետք է կատարի լիարժեք՝ իրեն վերապահված կարգավիճակին համապատասխան:
Բնականոն կյանքի վերադարձը հնարավոր է տանը մնալու պահանջը և կանխարգելիչ կանոնները պահպանելու դեպքում։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը կոչ է անում քաղաքացիներին չանտեսել նոր կորոնավիրուսի տարածման վտանգը և մնալ տանը»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Омбудсмен призывает соблюдать правила профилактики распространения коронавируса и оставаться дома
Омбудсмен Армении призывает граждан соблюдать правила профилактики распространения нового коронавируса и оставаться дома. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает пресс-служба офиса Защитника прав человека Армении․
“Граждане продолжают игнорировать правила по предотвращению и распространению инфекции нового коронавируса.
Наблюдения омбудсмена, публикации в социальных сетях и средствах массовой информации показывают, что люди продолжают не соблюдать требование не выходить из дома без крайней необходимости, продолжительное время проводят в садах и во дворах.
Следует иметь в виду, что распространение инфекции нового коронавируса в Армении вызвало проблемы общегосударственного значения, которые в первую очередь связаны с сохранением здоровья всего населения. Они касаются безопасности страны (экономической, правовой и т.д.).
В этой сложной ситуации нам необходимы солидарность и взаимное уважение, доверие друг к другу. Эти факторы являются теми важными гарантиями, которые смогут обеспечить исчерпывающие решения по предотвращению коронавируса совместными усилиями.
Для того чтобы преодолеть этот ответственный этап, возникший по объективным причинам и полный вызовов, каждый из нас должен выполнять свои обязанности полноценно, в соответствии с возложенным на него статусом.
Возвращение к нормальной жизни возможно при соблюдении ограничений и правил пребывания в доме.
Омбудсмен призывает граждан не игнорировать угрозу распространения инфекции нового коронавируса и оставаться дома”, - говорится в заявлении.