COVID-19. Իտալիայում մահացածների թիվն անցել է 11 հազարը. ԹԱՐՄ ՏՎՅԱԼՆԵՐ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՐԵՍ: Աշխարհում նոր տիպի կորոնավիրուսային վարակով՝ COVID-19-ով հիվանդների թիվն անցել է 785 հազարը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, կորոնավիրուսի հետազոտական կենտրոնների տվյալների համաձայն՝ մահացածների թիվն անցել է 37 հազարը: Ապաքինվածների թիվը կազմում է 165 հազար 659: Վարակվածների 95 տոկոսի մոտ հիվանդությունն ընթանում թեթև, 5 տոկոսի մոտ՝ ծանր:
Վիրուսից վարակվածների թվով առաջին տեղում հայտնված ԱՄՆ-ում 164 հազար 253 հաստատված դեպք կա: Մահացածների թիվն անցել է 3 հազարը: Վարակվածության ցուցանիշով երկրորդ տեղում Իտալիան է, այստեղ հաստատված դեպքերի թիվը 101 հազար 739-ն է: Իտալիան աշխարհում առաջինն է մահացածների թվով: Կորոնավիրուսից այստեղ մահացել է 11 հազար 591 մարդ:
Շրջանցելով Չինաստանին՝ վարակվածների թվով երրորդ տեղում է հայտնվել Իսպանիան: Այստեղ հաստատված դեպքերի թիվը 87 հազար 956 է: Մահացածների ընդհանուր թիվը 7 հազար 716 է:
Վարակվածների թվով չորրորդ տեղում հայտնված Չինաստանում հաստատված դեպքերի թիվը 81 հազար 518 է: Չինաստանի իշխանությունները հայտարարել են երկրի ներսում կորոնավիրուսի տարածման դադարի մասին:
Կորոնավիրուսից վարակվածության ցուցանիշով Չինաստանին հաջորդում է Գերմանիան: Այստեղ հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը 66 հազար 885 է: Վարակվածության բարձր ցուցանիշ ունենալով հանդերձ, այստեղ ցածր է մահացության ցուցանիշը՝ կազմելով 645:
Իրանում հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը կազմում է 41 հազար 495: Մահացածների ընդհանուր թիվը 2 հազար 757 է: Իրանում կորոնավիրուսով վարակվածներից ընդհանուր առմամբ ապաքինվել է 13 հազար 911 մարդ:
Ֆրանսիայում կորոնավիրուսով վարակվածության դեպքերի ընդհանուր թիվը 44 հազար 550 է: Ընդհանուր առմամբ մահացել է 3 հազար 24 մարդ: Մեծ Բրիտանիայում վարակվածների ընդհանուր թիվը 22 հազար 141 է, Շվեյցարիայում՝ 15 հազար 922:
Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակվածության հաստատված 103 դեպք կա, Ռուսաստանում` 1836, Թուրքիայում 10 հազար 827:
Հայաստանում մարտի 30-ի դրությամբ հաստատված դեպքերը 482-ն են։ Ապաքինվել է 30 հիվանդ, մահացել՝ երեքը։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ վարակ արձանագրած երկրների և տարածքների թիվը հասել է 200-ի:

COVID-19: число погибших в Италии превысило 11 тысяч: ПОСЛЕДНИЕ ДАННЫЕ
Число пациентов с коронавирусной инфекцией нового типа COVID-19 в мире превысило 785000. Как передает «Арменпресс», по данным исследовательских центров коронавируса, число погибших превысило 37 000. Число выздоровевших составляет 165 659 человек. У 95% инфицированных болезнь протекает в легкой форме, у 5% - в тяжелой. В США, оказавшихся на первом месте по числу инфицированных вирусом, 164 253 подтвержденных случаев. Число погибших составляет 3 000 человек. На втором месте по показателю заражения находится Италия, число подтвержденных случаев - 101 739.  В Италии самое большое количество смертей. От коронавирусного заболевания здесь погибли 11 599 человек. Испания опередила Китай. Число подтвержденных здесь случаев - 87 956. Общее число погибших - 7 716 человек.
Число зарегистрированных случаев заражения в Китае достигло 81 518 человек. Власти Китая заявили о приостановке распространения коронавируса внутри страны.
За Китаем по заболеваемости коронавирусом следует Германия. Общее число подтвержденных здесь случаев - 66  885. Несмотря на высокий уровень заражения, здесь низкий показатель смертности - 645 человек.
Общее число подтвержденных в Иране случаев достигло 41 495 человек. Общее число погибших -2 757 человек. Всего из зараженных коронавирусом в Иране выздоровели 13 тысяч 911 человек.
Общее число случаев заражения коронавирусом во Франции составило 44 550 человек. В общей сложности погибли 3 024 человека. Общее число инфицированных в Великобритании составляет 22 141 человек, в Швейцарии – 15 922.
В Грузии зафиксировано 103 случая заражения коронавирусом, в России - 1836, в Турции - 10 827.
По положению на 30 марта в Армении зарегистрировано 482 случая. Выздоровели 30 пациентов, скончались трое.
По данным Всемирной организации здравоохранения, число стран и территорий, зафиксировавших инфекцию, достигло 200.