Կառավարությունը զբոսաշրջության ոլորտին աջակցելու համար մշակել է համապատասխան մեխանիզմներ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ-ում նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով հայտարարված արտակարգ դրության օրերին զբոսաշրջության ոլորտում գործունեություն ծավալող մասնավոր հատվածին աջակցելու համար Կառավարությունը մշակել է համապատասխան մեխանիզմներ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սուսաննա Սաֆարյանը։
«Կորոնավիրուսի հետևանքով զբոսաշրջության ոլորտն ամենատուժածներից է։ Կարելի է ասել, որ այս պահին Հայաստանում և ամբողջ աշխարհում զբոսաշրջային այցելությունների քանակը հասնում է 0-ի, հետևաբար այս ոլորտը համարվում է առավել խոցելի, քան մյուսները։ Վնասներ են կրում մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչները, որոնք ներգրավված են եղել զբոսաշրջության ծառայությունների մատուցման բնագավառում՝ հյուրատները, հյուրանոցները, զբոսաշրջային սուբյեկտները, որոնց հիմնական սպառողը հանդիսացել է զբոսաշրջիկը։ Դրանով պայմանավորված՝ վերջին շրջանում բազմաթիվ քննարկումներ են եղել տարբեր զբոսաշրջային սուբյեկտների, այդ թվում՝ ներգնա, արտագնա տուրօպերատորների, զբոսավարների, հյուրանոցային, հյուրատնային գործունեություն ծավալողերի, ուղևորափոխադրողների և բոլոր այն զբոսաշրջային սուբյեկտների հետ, որոնք կորոնավիրուսի տարածման պատճառով կորուստներ են կրել»,- նշեց Սաֆարյանը և հավելեց, որ վերջին շրջանում քննարկվել են զբոսաշրջության ոլորտին աջակցելու տարբեր մեխանիզմներ։
Նրա խոսքով՝ առաջին միջոցառմամբ սահմանվում է համավարկավորում կամ վերավարկավորում, երբ մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչները կարող են դիմել վարկավորման՝ 50 տոկոս պետությունից աջակցություն ստանալու համար։ Սաֆարյանը շեշտեց, որ այդ գումարն իրենք կարող են ծախսել իրենց աշխատակիցների աշխատավարձերը վճարելու, պետական կամ համայնքային բյուջեի վճարումների, տուրքերի կամ պարտադիր վճարումների, ինչպես նաև իրենց կոմունալ ծառայությունների վճարման համար։
«Այս աջակցությունը մի փոքր կարող է մեղմացնել այն կորուստները, որոնք տվյալ ոլորտի գործունեության սուբյեկտները կրում են։ Կառավարության «Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման երրորդ միջոցառումը հաստատելու մասին» որոշմամբ նախատեսվում է վարկավորման աջակցություն զբոսաշրջության փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար։ Սրանով նախատեսվում է վարկավորում այն գործունեության սուբյեկտներին, որոնց շրջանառությունը 24-500 մլն դրամի շրջանակներում է։ Պայմանները նախատեսված են այնպես, որ մարման ժամկետը 36 ամիս է, որի առաջին 6 ամսվա ընթացքում վճարումներ նախատեսված չեն՝ տոկոսավճար չկա։ Այս ամենից հետո ևս 2 տարի շարունակում են վճարումներ կատարել մայր գումարն առաց տոկոսի և միայն վերջին՝ 12-րդ ամսում՝ 12 տոկոս տոկոսավճարով կարողանում են օգտվել վարկավորումից։ Վաղաժամկետ վճարման դեպքում, բնական է, որ 3-րդ տարվա տոկոսավճարը չի գանձվում, հետևաբար բավականին շահավետ գործարք կլինի այն բիզնեսների համար, որոնք ի վիճակի են 2 տարում մարել վարկը և գումարներն օգտագործել և՛ իրենց աշխատակազմի կարիքների, և՛ այն բոլոր ծախսերի համար, որոնք այս պահին ծառացած են իրենց առջև։ Չեմ բացառում, որ կլինեն զբոսաշրջային սուբյեկտներ, որոնք, հնարավոր է, դուրս մնան այս աջակցության ֆոնդերից, և մենք քննարկում ենք տարբեր միջոցառումներ նրանց կարիքները նույնպես բավարարելու համար»,- ասաց Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահը։

YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. The Armenian government has developed respective mechanisms for supporting the private sector operating in tourism field during the current state of emergency declared in the country due to the spread of the novel coronavirus (COVID-19), Chairwoman of the Tourism Committee Susanna Safaryan said at a press conference.
“Tourism is one of the most affected sectors due to the coronavirus. We can say that at the moment the number of tourism visits in Armenia and all over the world reaches 0, therefore, this sector is considered more vulnerable than the others. The private sector representatives involved in providing tourism services, such as the hotels, the guesthouses, tourism subjects, whose main consumer was the tourism, are currently facing damages. For this situation many discussions were held recently with various tourism subjects, including with incoming, outgoing tour-operators, tour-guides, hotel, guest-house representatives and others who faced damages due to the spread of coronavirus”, she said, adding that various mechanisms for assisting tourism sector were discussed recently.
She said the first measure is co-lending or re-lending, meaning that the private sector representatives can apply for lending to receive 50% support from the state. Susanna Safaryan said these sums can be used for paying the salaries of their employees, state or community budget payments, paying for fees or mandatory payments, as well as paying for utilities. Safaryan said this assistance can a little bit mitigate the losses the representatives of this sector are currently facing.
According to the third measure, lending support is envisaged to the small and medium enterprises operating in the tourism sector. This measure supposes lending to those subjects whose turnover is within 24-500 million drams. “I don’t rule out that there will be subjects that may be excluded from these assistance funds, but we are discussing various measures to meet also their needs”, she said.
Armenia has declared a state of emergency on March 16 to stop the spread of the novel coronavirus (COVID-19). The state of emergency is effective until April 14. According to the latest data, number of people infected with the new coronavirus in Armenia is 482.