Հայաստանի համար ուսանելի Է Չինաստանի փորձը․ Արմեն Սարգսյանը նամակ է հղել Սի Ծինփինին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահ Սարգսյանը Չինաստանի նախագահին շնորհավորել է նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում արձանագրված մեծ առաջընթացի առթիվ:
Ընդգծելով, որ համաճարակի զսպումը հնարավոր եղավ Չինաստանի կառավարության վճռական միջոցառումների, ինչպես նաև ժողովրդի անխոնջ ու անձնազոհ նվիրման շնորհիվ՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է. «Նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակը մեկ անգամ ևս ապացուցեց, որ միջազգային ընկերակցությունն ու համերաշխությունը նման գլոբալ մարտահրավերներին դիմակայելու միակ արդյունավետ միջոցն են, քանի որ աշխարհի որևէ տարածաշրջան չի կարող զերծ մնալ վարակի տարածումից»:
Կարևորելով Չինաստանի հետ ավանդական սերտ համագործակցության հետևողական ամրապնդումն ու խորացումը՝ նախագահ Սարգսյանը, օգտվելով առիթից, իր խորին երախտագիտությունն է հայտնել Չինաստանի կողմից նոր տիպի կորոնավիրուսի կանխարգելման և հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանին շարունակաբար ցուցաբերվող օժանդակության համար:
Հայաստանի համար ուսանելի համարելով Չինաստանի փորձը վարակի տարածումը կանխարգելելու և հիվանդության դեմ արդյունավետ պայքարելու գործում՝ նախագահ Սարգսյանը միևնույն ժամանակ առաջարկել է դիտարկել Չինաստանի կողմից Հայաստանին հետագա օժանդակության ցուցաբերումը սարքավորումների, համապատասխան պարագաների, ինչպես նաև մասնագիտական օժանդակության ձևով:

Для Армении опыт Китая поучителен: Армен Саркисян направил письмо Си Цзиньпину
Президент Армении Армен Саркисян направил письмо председателю Китайской Народной Республики Си Цзиньпину.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Армен Саркисян поздравил президента Китая с большим прогрессом в борьбе с коронавирусом нового типа.
Подчеркнув, что сдерживание эпидемии стало возможным благодаря решительным мерам правительства Китая, а также неустанной и самоотверженной преданности народа, президент Саркисян отметил: “Пандемия коронавируса нового типа еще раз доказала, что международное сообщество и солидарность являются единственным эффективным средством противостояния таким глобальным вызовам, поскольку ни один регион мира не сможет удержаться вдали от распространения инфекции”.
Подчеркнув важность последовательного укрепления и углубления традиционного тесного сотрудничества с Китаем, президент Саркисян, пользуясь случаем, выразил глубокую признательность за постоянное содействие, оказываемое Китаем Армении в вопросах предотвращения распространения и преодоления эпидемии коронавируса нового типа.
Считая опыт Китая в деле предотвращения распространения инфекции и эффективной борьбы с болезнью поучительным для Армении, президент Саркисян в то же время предложил рассмотреть оказание Китаем Армении и дальнейшего содействия в виде поставки оборудования, соответствующих принадлежностей, а также и в виде профессионального содействия.