Կառավարությունը պետբյուջեի ծախսերի ու եկամուտների մասով փոփոխություններ կկատարի
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը 2020 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքում ծախսերի ու եկամուտների մասով պետք է որոշակի փոփոխություններ կատարի: Այդ մասին կառավարության նիստում նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ սա առանձին քննարկման թեմա է:
Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը համաձայնեց ասվածի հետ և հավելեց, որ անցած տարվա հունիսին, օգոստոսին, նոյեմբերին արված կանխատեսումները 2020-ի և առաջիկա տարիների համար կորցրել են իրենց արդիականությունը:
«Բյուջեում կատարվելիք այդ փոփոխությունների բովանդակությունն այն է, որ հարկաբյուջետային քաղաքականությունը հակացիկլիկ իր տրամաբանությունն է փորձում իրականացնել ու ավելացնել մասնակցությունը տնտեսության մեջ: Ինչ վերաբերում է մեր հիմնարար աշխատանքներին, ուզում եմ հղում անել, որ մենք անելու ենք այն, ինչ կառավարության ծրագրով նախատեսված էր, ուղղակի դա անելու ենք ավելի արագ և ավելի խորը տրամաբանությամբ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Ջանջուղազյանը:
Որոշում կայացվեց մինչև ապրիլի 1-ը հեռակա կարգով կառավարության նիստ անել և փոփոխությունները կատարել, որպեսզի հնարավոր լինի Կորոնավիրուսի հետևանքների հակազդման միջոցառումների համապարփակ ծրագրից բխող քայլերն արագ կատարել, որ գումարները մտնեն տնտեսություն ու շրջանառվեն

YEREVAN, MARCH 26, ARMENPRESS. The Armenian Government is expected to make amendments in the 2020 government budget’s spending and revenue, PM Nikol Pashinyan said at the Cabinet meeting.
Finance Minister Atom Janjughazyan added that the forecasts made in 2019 for 2020 and next years are no longer actual amid the global COVID-19 pandemic.
“The content of the upcoming budget amendments is that the fiscal policy is trying to implement its countercyclical logic and add participation in the economy. Regarding our fundamental work, I would like to note that we are going to fulfil what was planned by the government action plan, we will simply do it faster and deeper,” the finance minister said.
The amendments will be made by April 1 on order for the economic aid funds to be released as part of the Comprehensive Action Plan for Countering the Coronavirus Consequences.
The aid program will support businesses and socially vulnerable segments, as well as prepare the economy for the post-crisis period.