Մշակութային կյանքն ակտիվ է անգամ այս օրերին. ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը հետաքրքիր ծրագրեր է իրագործում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման համալիր միջոցառումների իրականացման, զանգվածային հաղորդակցության միջավայրերի սահմանափակման անհրաժեշտությունը հաշվի առնելով՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը մինչև սահմանված արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի ավարտը քաղաքացիների մշակութային կյանքի իրացումը և ժամանցի ապահովումն իրականացնում է հեռավար ձևաչափով՝ առցանց տիրույթում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախարարության ենթակայությամբ գործող թանգարանները, գրադարանները, համերգային և թատերական կազմակերպություններն իրենց ֆեյսբուքյան էջերով, կայքերով, Հանրային հեռուստաընկերությամբ իրականացնում են տարբեր ծրագրեր, որոնց նպատակն արտաքին աշխարհի հետ շփումը ժամանակավորապես դադարեցրած անձանց ինտելեկտուալ ժամանցի կազմակերպումն է:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայությամբ գործող թանգարանների և գրադարանների հետ իրականացվում է՝
«Տնից թանգարան և գրադարան» առցանց ծրագիրը: Այն ենթադրում է սոցիալական ցանցերում մի շարք կրթամշակութային ծրագրերի կազմակերպում և իրականացում՝ հրավերներն ուղղելով հնարավոր բոլոր խմբերին, այդ թվում՝ ուսումնական հաստատություններին, մշակութային, տեղեկատու հարթակներին, անհատներին: Թանգարանների և գրադարանների առաջարկի ցանկում ընդգրկված են ընթերցանություն, հեքիաթապատում, նկարչական, գրական, երաժշտական, անիմացիոն խաղեր, մանկապատանեկան մրցույթներ, ճանաչողական ֆիլմեր, պրեմիերաներ, ցուցահանդեսներ և առցանց այլ ծրագրեր:
Նախարարության ենթակայությամբ գործող թատերական և համերգային կազմակերպությունների համատեղ նախաձեռնությամբ մշակվում են մի շարք կրթական-մշակութային, ճանաչողական նախագծեր, մասնավորապես, մեկնարկելու են՝Գ․Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի «Դասարան+Դասական» նախագծի հեռավար իրականացման տարբերակը, որի շրջանակում կկազմակերպվեն թատրոնի պատմության դասախոսություններ, ներկայացումների քննարկումներ, զրույցներ անվանի դերասանների հետ, կցուցադրվեն թատրոնի՝ հանդիսականին անծանոթ տարածքները: Իրականացվելու է «Քո սերնդակիցը» տեղեկատվական հաղորդաշարը, որը պատանիներին կներկայացնի սերնդակից տաղանդավոր երաժիշտ­կատարողներին՝ ներկայացնելով աշխատասիրությամբ միջազգային հաջողության հասնելու օրինակներ, առանձին նոր ծրագրով հանդես կգա «Դաս Ա» նախագիծը, որը մշակում է նաև բջջային հավելվածներում առցանց դասերի կազմակերպման ծրագիր, իսկ «Դիջիթըլ Արմ Սիմֆընի» հավելվածում տեղադրվելու են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարումները:
Համազգային թատրոնի արտիստների մասնակցությամբ ընթերցվելու են առակներ, կազմակերպվելու են կարճ քննարկումներ, այնուհետև, առաջարկվելու է տանը, ծնողների հետ շարունակել քննարկումները և նշված հասցեով ուղարկել քննարկումների արդյունքում ձևավորված եզրակացությունները:
Հայաստանի Հանրապետությունում նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու նպատակով մեկ ամիս ժամկետով՝ մարտի 16-ի 18։30-ից մինչև ապրիլի 14-ի 17։00-ն, հայտարարվել է արտակարգ դրություն։ Հետաձգվել կամ չեղարկվել են բազմաթիվ զանգվածային միջոցառումներ: Մշակութային հաստատությունները որոշ ժամանակով դադարեցրել են իրենց գործունեությունը: Դրանցից շատերը փորձում են պահել կապն արվեստասերների հետ վիրտուալ հարթակում:

Культурная жизнь активна даже в эти дни: Министерство НОКС Армении реализует интересные программы
Учитывая необходимость проведения комплексных мероприятий по предотвращению распространения коронавируса, ограничения среды массовой коммуникации, Министерство НОКС Армении до завершения режима чрезвычайного положения будет заботиться о культурной жизни граждан и обеспечении времяпрепровождения в дистанционном режиме в онлайн пространстве.
Как передает «Арменпресс», действующие под ведомством министерства музеи, библиотеки, концертные и театральные организации на своих фейсбуковских страницах, сайтах, на Общественном телевидении осуществляют различные программы, целью которых является организация интеллектуального досуга лиц, временно прекративших общение с внешним миром.
С музеями и библиотеками, действующими при Министерстве НОКС Армении, реализуется  онлайн программа “Из дому в музей и в библиотеку”. Она предполагает организацию и осуществление ряда культурно-образовательных программ в социальных сетях, направляя приглашения всем возможным группам, в том числе учебным заведениям, культурным, справочным площадкам, частным лицам. В список предложений музеев и библиотек включены чтения, сказки, художественные, литературные, музыкальные, анимационные игры, детско-юношеские конкурсы, познавательные фильмы, премьеры, выставки и другие онлайн-программы.
По совместной инициативе театральных и концертных организаций, действующих под ведомством министерства, разрабатывается ряд культурно-образовательных, познавательных проектов, в частности, стартует вариант дистанционного осуществления проекта “Класс + классика" Национального академического театра им. Г. Сундукяна, в рамках которого будут организованы лекции по истории театра, обсуждения спектаклей, беседы с известными актерами, будут показаны места, незнакомые зрителю. Будет реализована информационная программа “Твой современник”, которая будет представлять молодых талантливых музыкантов разных поколений, представив людей, достигших международного успеха благодаря своему трудолюбию. Будет новуй проект “Дас а”, который разрабатывает программу организации онлайн-уроков в мобильных приложениях, а в приложении “Диджитал АРМ Симфони” можно будет услышать исполнения Государственного симфонического оркестра Армении.
Артисты театра “Амазгаин” прочтут басни, проведут короткие обсуждения, затем  предложат продолжить обсуждения с родителями и отправить мнения по указанному адресу.
Правительство Армении с целью преодоления распространения коронавируса объявило чрезвычайное положение. Чрезвычайное положение действует на всей территории Республики Армения с 18:00 16 марта 2020 г. по 09:00 14 апреля 2020 г. Отменены или перенесенены множество массовых мероприятий. Культурные учреждения на некоторое время прекратили свою деятельность. Некоторые из них пробуют сохранить связь с общественностью на онлайн-платформах.