Շուշիի հայերի ջարդերը որպես Հայոց Ցեղասպանության շարունակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 1920 թ. մարտի 23-26-ը Ադրբեջանի զինված ստորաբաժանումները Շուշիի թաթարական հրոսակախմբերի հետ կազմակերպեցին և իրականացրին տեղի հայկական բնակչության ջարդ: Զոհերի ստույգ թիվը մինչ օրս հայտնի չէ: Տարբեր աղբյուրներում նշվում է մինչև 8-10 հազար սպանվածի մասին:
Ջարդերից շուրջ երկու ամիս անց՝ 1920 թ. մայիսի 15-ին, Շուշիի կոնսիստորիայի անդամ Կարապետ քահանա Վարդապետյանցի և ատենադպիր Միրզա Տեր-Սարգսյանի՝ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին ուղարկված զեկույցում նշվում է, որ հենց ջարդերի օրերին սպանվել է ավելի քան 4000 հայ, 6000-ին հաջողվել է փախչել, իսկ 3000-ը գերի է մնացել, որոնց մեծ մասը նույնպես ավելի ուշ սպանվել է, այդ թվում նաև կանայք, երեխաներ և ծերեր:
Այն, որ սա Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված հայերի ցեղասպանության շարունակությունն էր, որին ներգրավվել էր նաև Ադրբեջանի նորաստեղծ հանրապետությունը, ապացուցվում է մի շարք արխիվային փաստաթղթերով:
Նմանատիպ փաստաթղթերի մի մասը մասնավորապես պահպանվել է ՀՀ Ազգային արխիվի ֆոնդում: Դեռևս ջարդերից շուրջ մեկ ամիս առաջ՝ 1920 թ. փետրվարի 25-ին, Վրաստանում Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչության ուղարկված զեկույցում նշվում է.
«1. Պուադեբարը (Ֆրանսիայի ռազմական առաքելության ղեկավարը Հայաստանում) խնդրում է Ձեզ հայտնել. 1. Շուշիում ոչ թե Նուրին է (Օսմանյան նախկին ռազմական նախարար, Հայոց Ցեղասպանության կազմակերպիչներից Էնվեր Փաշայի եղբայրը՝ խմբ.) այլ Խալիլը (Էնվերի հորեղբայրը, նույնպես Հայոց Ցեղասպանության իրագործողների՝ խմբ.): 2. Մարտերում մասնակցություն կունենան միայն հրոսակախմբերը, այլ ոչ թե զորքերը: 3. Խստորեն հրամայվածէ սպասել հայերի կողմից առաջին քայլին՝ պատասխանատվությունը նրանց վրա գցելու նպատակով: 4. Թաթարները գործում են շատ զգույշ և ճարպիկ՝ արտասահմանյան առաքելություններին իրենց կողմը գրավելու նպատակով»:
Ինչպես տեսնում ենք, Շուշիի ջարդերի նախօրյակին այնտեղ էր գտնվում Հայոց Ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչներից Էնվերի հորեղբայր Խալիլ փաշան, որը անձամբ մասնակցել էր և ղեկավարել հարյուր հազարավոր հայերի սպանության գործողությունները Ցեղասպանության ընթացքում:
Մարտի 5-ին Երևանում Ղարաբաղի Հայրենակցական միությունը Հայաստանի վարչապետին հղած դիմումում նշում է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը նահանգապետ Սուլթանովին (1919 թ.-ի հունվարին Մեծ Բրիտանիայի աջակցությամբ նշանակվել էր Ղարաբաղի գեներալ-նահանգապետ) և թուրք գեներալ Խալիլ փաշային հանձնարարել է նոր հարձակում իրականացնել Զանգեզուրի վրա, ինչպես նաև զինաթափել Ղարաբաղը:
«Վերջիններս (Սուլթանովը և Խալիլ փաշան) այդ նպատակով կազմավորել են թաթարներից, քրդերից կազմված խոշորագույն հրոսակախմբեր, նախապատրաստվում է հայերի մեծ ջարդ, որի սկիզբը Խանքենդին (Վարարակն, հետագայում՝ Ստեփանակերտ՝ խմբ.) և Աղդամն է», – նշվում էր հայտարարությունում:
Ըստ նույն հայտարարության՝ ադրբեջանական զորքերը նաև Խոսրով բեկ Սուլթանովը պահանջում է ռազմական կայազորները տեղակայել Ղարաբաղի կենտրոնում՝ Վարանդայում և Ջրաբերդում, ինչը 1919 թ.-ի օգոստոսի 22-ին Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև կնքված ժամանակավոր համաձայնության կոպիտ խախտում էր: Չնայած սրան՝ Ադրբեջանը թուրք գեներալի օգնությամբ շարունակում էր զորքեր կուտակել Ղարաբաղում, նախապատրաստվել նաև Զանգեզուրի վրա հարձակման:
Փետրվարի 28-ից մարտի 4-ը Շոշ գյուղում անցկացվում է Ղարաբաղի հայերի 8-րդ համագումարը՝ 96 պատգամավորի մասնակցությամբ: Համագումարի բանաձևում նշվում է, որ Ադրբեջանը շարունակում է խախտել 1919 թ.-ի օգոստոսի 22-ի ժամանակավոր համաձայնագիրը, որն ընդունվել էր Ղարաբաղի հայերի 7-րդ համագումարի որոշմամբ: Ընդունված բանաձևում նշվում է, որ 1920 թ. փետրվարի 22-ին Խանքենդիում, Ասկերանում և Շուշի-Եվլախ ճանապարհին Ադրբեջանի կառավարական զորքերը կոտորել են մի քանի հարյուր հայի, թալանել նրանց տները և ունեցվածքը: 5-րդ կետով հայտարարվում էր, որ նման գործողությունները շարունակելու դեպքում Լեռնային Ղարաբաղի հայերը ստիպված կլինեն դիմելու իրենց կյանքի և պատվի պաշտպանության համար անհրաժեշտ միջոցառումների:
Այսպիսով, ինչպես տեսնում ենք, Ադրբեջանի նորաստեղծ հանրապետությունը հայերի հանդեպ իր քաղաքականությունը կառուցում էր Օսմանյան Թուրքիայի այնպիսի գործիչների հետ սերտ համագործակցությամբ, որոնք անմիջապես կազմակերպել և շարունակում էին իրականացնել Հայոց Ցեղասպանությունը: Շուշին այս առումով առաջին դեպքը չէր. դեռևս 1918 թ. սեպտեմբերի 15-ին, երբ Նուրի փաշայի զորքերը թաթարների հետ համատեղ գրավեցին Բաքուն, հաջորդող երկու ամսում սպանվեց շուրջ 20 հազար հայ, այդ թվում՝ կանայք, ծերեր և երեխաներ: Նշված քաղաքականությունը տարածվել էր նաև Նախիջևանի, Գանձակի, Նուխիի և Արեշի, ինչպես նաև Արցախի այլ հայկական բնակավայրերի վրա:

1920 Shushi Massacres as the continuation of the Armenian Genocide
YEREVAN, MARCH 24, ARMENPRESS. The Azerbaijani armed units, together with Tatar bandits from Shushi city organized the massacres of Armenians from March 23-26 1920. The exact number of victims is not known so far. Various sources assess from 8 to 10 thousand.
About two months after the massacres, on May 15, 1920, Karapet Vardapetyants, a priest and member of the Consistory of Shushi, and Mirza Ter-Sargsian, a church secretary, sent a letter to the Catholicos of all Armenians stating that more than 4,000 Armenians were killed during the massacres, 6,000 people fled and 3,000 were taken captive, many of whom were killed later, including women, children and the elderly.
The fact that this was a continuation of the Armenian Genocide carried out by the Ottoman Empire, in which the newly created Republic of Azerbaijan was also involved, is proved by plenty of archival documents.
Some of these documents, in particular, have been preserved in the Fund of National Archives of Armenia. About a month before the massacre took place, on February 25, 1920, the report sent by the Armenian diplomatic mission in Georgia states:
“Poidebard (the head of the French Military mission in Armenia) asks to inform you:
1. It is not Nuri (previous Ottoman minister, the brother of Enver Pasha, one of the perpetrators of the Armenian Genocide) in Shushi but Khalil (Enver’s uncle, also a perpetrator of the Armenian Genocide).
2. Only the mobs will take part in the fights, not the army.
3. It is strictly ordered to wait for the Armenians to take the first step, placing responsibility on them.
4. Tartars are acting very cautious and adept in order to attract foreign missions to their side”.
As you can see, Khalil pasha - the uncle of Enver pasha, one of the perpetrators of the Armenian Genocide - was there in the eve of the Shushi massacres. It is important to note that Enver pasha was personally involved in the murders of the hundreds of thousands of Armenians.
In a letter dated March 5, Karabakh Association in Yerevan notes that Azerbaijani authorities ordered Governor Sultanov (appointed in January 1919, with the support of the British General-Governor of Karabakh) and Khalil Pasha to launch a new offensive and disarm Karabakh.
“The latter (Sultanov and Khalil pasha) have organized mobs of Tartars and Kurds, mass pogroms of Armenians are being prepared, and they will start from Khankendi (Varakn, later Stepanakert) and Aghdam”,- the announcement reads.
According to the same statement, the Azerbaijani troops also demanded Khosrov Bek Sultanov place military garrisons in the centre of Karabakh - in Varanda and Jraberd, which was a gross violation of the pro tem agreement between Karabakh and Azerbaijan signed on August 22, 1919. Nevertheless, with the help of the Turkish General, Azerbaijan continued to mobilize troops in Karabakh and prepared an attack on Zangezur.
From February 28 to March 4, Armenians of Karabakh held the 8th Congress in the village of Shosh with the participation of 96 deputies. The resolution adopted by the Congress stated that Azerbaijan continues to violate the interim agreement of August 22, 1919, signed amid the resolution of the 7th Congress of Armenians of Karabakh.
The resolution adopted by the 8th Congress also states that on February 22, 1920, the Azerbaijani government forces killed several hundred Armenians on their way to Khankendi, Askeran and on the road of Shushi-Yevlakh, looting homes and property owned by the Armenians. Paragraph 5 states that if such actions continue, the Armenians in Nagorno-Karabakh will have to take necessary measures to protect their lives and honour.
Thus, as we can see, the newly founded Republic of Azerbaijan laid the foundations of its genocidal and Armenophobic state policy, cooperating with Turkish representatives who have organized and perpetrated the Armenian Genocide. In this sense Shushi was not the first case; way back in September 1918, Nuri Pasha captured Baku along with Tartars, killing about 20 thousand Armenians, including women, old people and children, in just 2 months. This policy reached Nakhichevan, Gandzak, Nukhi and Aresh, as well as to Artsakh and other Armenian settlements.