Շուշիի հայերի ջարդերը որպես Հայոց Ցեղասպանության շարունակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 1920 թ. մարտի 23-26-ը Ադրբեջանի զինված ստորաբաժանումները Շուշիի թաթարական հրոսակախմբերի հետ կազմակերպեցին և իրականացրին տեղի հայկական բնակչության ջարդ: Զոհերի ստույգ թիվը մինչ օրս հայտնի չէ: Տարբեր աղբյուրներում նշվում է մինչև 8-10 հազար սպանվածի մասին:
Ջարդերից շուրջ երկու ամիս անց՝ 1920 թ. մայիսի 15-ին, Շուշիի կոնսիստորիայի անդամ Կարապետ քահանա Վարդապետյանցի և ատենադպիր Միրզա Տեր-Սարգսյանի՝ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին ուղարկված զեկույցում նշվում է, որ հենց ջարդերի օրերին սպանվել է ավելի քան 4000 հայ, 6000-ին հաջողվել է փախչել, իսկ 3000-ը գերի է մնացել, որոնց մեծ մասը նույնպես ավելի ուշ սպանվել է, այդ թվում նաև կանայք, երեխաներ և ծերեր:
Այն, որ սա Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված հայերի ցեղասպանության շարունակությունն էր, որին ներգրավվել էր նաև Ադրբեջանի նորաստեղծ հանրապետությունը, ապացուցվում է մի շարք արխիվային փաստաթղթերով:
Նմանատիպ փաստաթղթերի մի մասը մասնավորապես պահպանվել է ՀՀ Ազգային արխիվի ֆոնդում: Դեռևս ջարդերից շուրջ մեկ ամիս առաջ՝ 1920 թ. փետրվարի 25-ին, Վրաստանում Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչության ուղարկված զեկույցում նշվում է.
«1. Պուադեբարը (Ֆրանսիայի ռազմական առաքելության ղեկավարը Հայաստանում) խնդրում է Ձեզ հայտնել. 1. Շուշիում ոչ թե Նուրին է (Օսմանյան նախկին ռազմական նախարար, Հայոց Ցեղասպանության կազմակերպիչներից Էնվեր Փաշայի եղբայրը՝ խմբ.) այլ Խալիլը (Էնվերի հորեղբայրը, նույնպես Հայոց Ցեղասպանության իրագործողների՝ խմբ.): 2. Մարտերում մասնակցություն կունենան միայն հրոսակախմբերը, այլ ոչ թե զորքերը: 3. Խստորեն հրամայվածէ սպասել հայերի կողմից առաջին քայլին՝ պատասխանատվությունը նրանց վրա գցելու նպատակով: 4. Թաթարները գործում են շատ զգույշ և ճարպիկ՝ արտասահմանյան առաքելություններին իրենց կողմը գրավելու նպատակով»:
Ինչպես տեսնում ենք, Շուշիի ջարդերի նախօրյակին այնտեղ էր գտնվում Հայոց Ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչներից Էնվերի հորեղբայր Խալիլ փաշան, որը անձամբ մասնակցել էր և ղեկավարել հարյուր հազարավոր հայերի սպանության գործողությունները Ցեղասպանության ընթացքում:
Մարտի 5-ին Երևանում Ղարաբաղի Հայրենակցական միությունը Հայաստանի վարչապետին հղած դիմումում նշում է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը նահանգապետ Սուլթանովին (1919 թ.-ի հունվարին Մեծ Բրիտանիայի աջակցությամբ նշանակվել էր Ղարաբաղի գեներալ-նահանգապետ) և թուրք գեներալ Խալիլ փաշային հանձնարարել է նոր հարձակում իրականացնել Զանգեզուրի վրա, ինչպես նաև զինաթափել Ղարաբաղը:
«Վերջիններս (Սուլթանովը և Խալիլ փաշան) այդ նպատակով կազմավորել են թաթարներից, քրդերից կազմված խոշորագույն հրոսակախմբեր, նախապատրաստվում է հայերի մեծ ջարդ, որի սկիզբը Խանքենդին (Վարարակն, հետագայում՝ Ստեփանակերտ՝ խմբ.) և Աղդամն է», – նշվում էր հայտարարությունում:
Ըստ նույն հայտարարության՝ ադրբեջանական զորքերը նաև Խոսրով բեկ Սուլթանովը պահանջում է ռազմական կայազորները տեղակայել Ղարաբաղի կենտրոնում՝ Վարանդայում և Ջրաբերդում, ինչը 1919 թ.-ի օգոստոսի 22-ին Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև կնքված ժամանակավոր համաձայնության կոպիտ խախտում էր: Չնայած սրան՝ Ադրբեջանը թուրք գեներալի օգնությամբ շարունակում էր զորքեր կուտակել Ղարաբաղում, նախապատրաստվել նաև Զանգեզուրի վրա հարձակման:
Փետրվարի 28-ից մարտի 4-ը Շոշ գյուղում անցկացվում է Ղարաբաղի հայերի 8-րդ համագումարը՝ 96 պատգամավորի մասնակցությամբ: Համագումարի բանաձևում նշվում է, որ Ադրբեջանը շարունակում է խախտել 1919 թ.-ի օգոստոսի 22-ի ժամանակավոր համաձայնագիրը, որն ընդունվել էր Ղարաբաղի հայերի 7-րդ համագումարի որոշմամբ: Ընդունված բանաձևում նշվում է, որ 1920 թ. փետրվարի 22-ին Խանքենդիում, Ասկերանում և Շուշի-Եվլախ ճանապարհին Ադրբեջանի կառավարական զորքերը կոտորել են մի քանի հարյուր հայի, թալանել նրանց տները և ունեցվածքը: 5-րդ կետով հայտարարվում էր, որ նման գործողությունները շարունակելու դեպքում Լեռնային Ղարաբաղի հայերը ստիպված կլինեն դիմելու իրենց կյանքի և պատվի պաշտպանության համար անհրաժեշտ միջոցառումների:
Այսպիսով, ինչպես տեսնում ենք, Ադրբեջանի նորաստեղծ հանրապետությունը հայերի հանդեպ իր քաղաքականությունը կառուցում էր Օսմանյան Թուրքիայի այնպիսի գործիչների հետ սերտ համագործակցությամբ, որոնք անմիջապես կազմակերպել և շարունակում էին իրականացնել Հայոց Ցեղասպանությունը: Շուշին այս առումով առաջին դեպքը չէր. դեռևս 1918 թ. սեպտեմբերի 15-ին, երբ Նուրի փաշայի զորքերը թաթարների հետ համատեղ գրավեցին Բաքուն, հաջորդող երկու ամսում սպանվեց շուրջ 20 հազար հայ, այդ թվում՝ կանայք, ծերեր և երեխաներ: Նշված քաղաքականությունը տարածվել էր նաև Նախիջևանի, Գանձակի, Նուխիի և Արեշի, ինչպես նաև Արցախի այլ հայկական բնակավայրերի վրա:

Резня армянского населения в Шуши как продолжение Геноцида армян
С 23 по 26 марта 1920 года азербайджанские войска вместе с татарскими бандами организовали и устроили погром армянского населения города Шуши. Точное число жертв неизвестно до сих пор. В разных источниках указывается число убитых от 8 до 10 тысяч армян.
Спустя около двух месяцев после резни, 15 мая 1920 года, священник, член Консистории Шуши Карапет Вардапетянц и секретарь Мирза Тер-Саргсян направили письмо Его Святейшеству Католикосу всех армян о том, что во время погромов было убито более 4000 армян, 6000 человек бежали и 3000 были взяты в плен. Многие из них были убиты позже, в том числе женщины, дети и старики.
О том, что эта политика Азербайджана было продолжением Геноцида армян, произошедшего на территории Османской империи, свидетельствует ряд архивных документов. Некоторые из таких документов хранятся в фонде Национального архива Армении.
Примерно за месяц до бойни 25 февраля 1920 году в отчете, отправленном армянской дипломатической миссией в Грузии, говорится: «1. Поадебар (глава французской военной миссии в Армении) просит сообщить Вам: 1. В Шуши не Нури (брат бывшего военного министра Османской империи Энвера-паши, одного из организаторов Геноцида армян), а Халил (дядя Энвера, также один из ответственных за организацию Геноцида армян). 2. В сражениях будут участвовать только бандиты, а не войска. 3. Строго предписано дождаться, пока армяне сделают первый шаг, возложив на них ответственность. 4. Татары действуют очень осторожно и решительно, чтобы привлечь иностранные миссии».
Как мы видим, накануне массовых погромовв Шуши там находился дядя Энвера Халил-паша, один из главных организаторов Геноцида армян, который лично участвовал и руководил убийством сотен тысяч армян во время Геноцида.
В письме от 5 марта к премьер-министру Армении Землячество карабахцев в Ереване отметил, что руководство Азербайджана губернатора Султанова (назначенного в январе 1919 года при поддержке генерал-губернатора Великобритании генерал-губернатором Карабаха) и турецкому генералу Халилу-паше приказало начать новое наступление, а также разоружение Карабаха.
«Последними (Султанов и Халил-паша) для этой цели соорганизованы крупнейшие банды татар, курдов, подготовляется резня армян, начало которой – с Ханкенды (Вараракн, позже Степанакерт, ред.) И Агдам», - говорится в заявлении.
Согласно тому же заявлению, азербайджанские войска также потребовали от Хосрова Бека Султанова разместить военные гарнизоны в центре Карабаха - в Варанде и Джраберде, что было грубым нарушением временного соглашения между Карабахом и Азербайджаном от 22 августа 1919 года. Тем не менее, с помощью турецкого генерала Азербайджан продолжил мобилизацию войск в Карабахе и готовился к нападению на Зангезур.
С 28 февраля по 4 марта в селе Шош проводится VIII съезд армян Карабаха с участием 96 депутатов. В резолюции съезда отмечается, что Азербайджан продолжает нарушать временное соглашение от 22 августа 1919 года, которое было принято резолюцией VII съезда армян Карабаха. В принятой резолюции также говорится, что 22 февраля 1920 года правительственные силы Азербайджана убили несколько сотен армян по пути в Ханкенди, Аскеран и Шуши-Евлах, ограбив их дома и имущество. В пункте 5 говорится, что, если такие действия будут продолжаться, армянам в Нагорном Карабахе придется прибегнуть к мерам, необходимым для защиты их жизни и чести.
Таким образом, как мы видим, только новообразованная Азербайджанская республика строила свою политику в отношении армян на основе близкого сотрудничества с турецкими деятелями, организовавшими и реализовавшими Геноцид армян. Шуши в этом смысле был не первым случаем, ещё в сентябре 1918 года, когда Нури Паша вместе с татарскими бандами захватил Баку, там в течение 2 месяцев было убито около 20 тысяч армян, в том числе женщин, стариков и детей. Эта политика распространилась на Нахиджеван, Гандзак, Нухи и Ареш, а также на Арцах и другие армянские районы.