Ի՞նչ սպասել արտակարգ դրության ընթացքում․ պարզաբանում է կառավարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը ներկայացրել է արտակարգ դրության ընթացքում կանխարգելիչ միջոցառումների, սահմանով մուտքի և ելքի, տեղաշարժման սահմանափակումների և անհրաժեշտ այլ քայլերի մասին տեղեկություններ։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է կառավարության հրապարակած տեղեկատվությունը․
1. Մուտքը և ելքը ՀՀ սահմանով
• ՀՀ քաղաքացիները չեն կարող ցամաքային սահմանով լքել ՀՀ տարածքը. բացառություն կկազմեն բեռնափոխադրումներ իրականացնողները, օրինակ` վարորդները:
• ՀՀ քաղաքացիները, նրանց ընտանիքի անդամները (եթե նույնիսկ ՀՀ քաղաքացի չեն), Հայաստանում հաշվառված և բնակվող անձինք կարող են մուտք գործել ՀՀ տարածք:
• Այլ օտարերկրացիների մուտքը արգելվելու է, եթե, օրինակ, նրանք այնպիսի երկրների քաղաքացիներ են կամ վերջին 14 օրը գտնվել են այնպիսի երկրներում, որտեղ համաճարակաբանական լարված իրավիճակ է տիրում (նման երկրների ցանկը կորոշի պարետը)
• Անկախ բոլոր դեպքերից, դիվանագիտական ներկայացուցչությունները, օրինակ` դեսպանները, հյուպատոսական հիմնարկների և ﬕջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները և նրանց ընտանիքի անդաﬓերը կարողանալու են մուտք գործել ՀՀ տարածք
• Միևնույն ժամանակ պարետը, կախված կոնկրետ հանգամանքներից և առանձնահատուկ դեպքերում կարող է որոշել նաև թույլ տալ այլ անձանց մուտքը ՀՀ տարածք, որոնց արգելվում է մուտք գործել` համաձայն արտակարգ դրության պայմանների
1. Կանխարգելիչ միջոցառումներ
• ՀՀ սահմանից մուտք գործելուց հետո կատարվելու է անձանց զննություն
• ախտանիշների առկայության դեպքում իրականացվելու է հոսպիտալացում, ﬔկուսացում (ինքնաﬔկուսացում) և (կամ) այլ սահմանափակող ﬕջոցառուﬓեր,
• եթե անձը հրաժարվի նման միջոցառումներից, նրան կարող են ժամանակավորապես ﬔկուսացնել պարետի կողﬕց սահմանված համապատասխան վայրերում` հետազոտման, բուժման և վարակի տարածումը կանխելու նպատակով,
• եթե պարզվի, որ անձը ՀՀ է ժամանել այնպիսի երկրներից, որտեղ համաճարակաբանական լարված իրավիճակ է տիրում, ապա նրանք կտեղափոխվեն հատուկ նախատեսված կարանտինային վայրեր կամ նրանց կարող է հրահանգվել անցնել ինքնաﬔկուսացման` իր մշտական բնակության կամ իր նախընտրությամբ ﬔկ այլ վայրում՝ բացառելով այլ անձանց հետ անﬕջական շփումը:
1. Տեղաշարժման սահմանափակումներ
Չնայած արտակարգ դրությունը հայտարարվել է ՀՀ ողջ տարածքում, բայց սահմանափակումներ կգործեն միայն այն համանքներում և տարածքներում, որոնք կորոշի պարետը: Այն համայնքում, որտեղ կորոշվի մտցնել սահմանափակումներ, կգործի հետևյալ ռեժիմը
• կգործի համայնքի տարածք մուտք գործելու և ելք կատարելու հատուկ ռեժիմ, որը կհսկեն ոստիկանությունը, առողջապահության նախարարության, արտակարգ իրավիճակների նախարարության, առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնւ, սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարնի, մարզպետարանի և համայնքապետարանի ներկայացուցիչները
• առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, պարագաների, սննդամթերքի, դեղորայքի, վառելիքի մատակարարման դեպքերի, ինչպես նաև պարետի ցուցումով` արտակարգ դրություն հայտարարելու համար հիմք ծառայած հանգամանքների վերացման և այլ հրատապ հարցեր լուծելու անհրաժեշտությունից ելնելով մուտքերը և ելքերը չեն սահմանափակվի.
• համայնքի տարածքում կարող են կատարվել անձանց ﬔկուսացում (ինքնաﬔկուսացում), ազատ տեղաշարժի նորմավորում (օրվա ժամեր, մարդկանց քանակ և այլն)
• անձանց բնակարաններում կամ գտնվելու վայրում սանիտարահիգիենիկ և հակահամաճարակային ﬕջոցառուﬓերի իրականացում
Անձանց մոտ վարակի առկայության կասկածի կամ դրա հայտնաբեր ման դեպքում անձինք կտեղափոխվեն հատուկ նախատեսված կարանտինային վայրեր:
1. Միջոցառումներին մասնակցությունը
Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում արգելվելու է հավաքների և գործադուլների անցկացումը:
Բացի այդ, կարող են պարետի կողմից սահմանվել տարածքներ, որտեղ կարգելվեն այնպիսի հանրային միջոցառումներ, օրինակ` սպորտային, մշակութային, կրթական միջոցառուﬓեր, ժամանցային ﬕ ջոցառուﬓերը, ծննդյան (տարեդարձի), հարսանյաց (նշանադրության), թաղման ﬕջոցառուﬓերը և այլն: Նման միջոցառումները կարգելվեն նման տարածքներում, եթե այդ միջոցառումներին մասնակցեն 20 և ավելի անձինք:
1. Ուսումնական գործընթացը
Բոլոր պետական, համայնքային և ոչ պետական հանրակրթական (այդ թվում՝ մանկապարտեզները), նախնական մասնագիտական (արհեստագործական), ﬕ - ջին մասնագիտական և բարձրագույն ուսուﬓական հաստատություններում կարգելվի դասապրոցեսը: Այս արգելքը չի տարածվի հեռավար (օնլայն) ուսուցման վրա:
1. Այլ սահմանափակումներ
Արգելվելու են տեսակցությունները, հանձնունքների կատարումը ազատազրկման վայրերում, զորամասերում, հոգեբուժական կազմակերպություններում, տարեցներին սոցիալական ծառայություններ տրամադրող, երեխաների խնամք և պաշտպանություն իրականացնող հաստատություններում:
1. Հրապարակումներ ինտերնետում և մամուլում
Եթե անձինք և զանգվածային լրատվության միջոցները ինտերնետում, այդ թվում` սոցիալական ցանցերում կամ այլ ձևով ցանկանում են տեղեկատվական նյութ տեղադրել կորոնավիրուսի վարակման առկա և նոր դեպքերի, անձանց առողջական վիճակի, վարակի աղբյուրների, ﬔկուսացվածների քանակի մասին, ապա պետք է օգտվեն բացառապես պարետատան կողմից տրամադրված պաշտոնական տեղեկատվությունից և հղում կատարեն դրան ու հնարավորինս վերարտադրեն այն: Նրանց հրապարակումները չեն կարող հակասել պաշտոնական տեղեկատվությանը:
Նույնը նաև վերաբերում է այնպիսի տեղեկություններին, որոնք հանգեցնում են խուճապի կամ խուճապային իրադրություն ստեղծելու վտանգ են պարունակում:
Նման հրապարակումները ենթակա են անհապաղ վերացման այն կատարած անձանց կողﬕց:
ՊԵՏՔ Է ՀԻՇԵԼ, ՈՐ ԱՐՏԱԿԱՐԳ ԴՐՈՒԹՅԱՆ ԺԱՄԱՆԱԿ ԱՐՏԱԿԱՐԳ ԴՐՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ՌԵԺԻՄԸ ԽԱԽՏԵԼԸ, ԱՅՍԻՆՔՆ` ՍԱՀՄԱՆԱՎԱԾ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐԻՆ ԵՎ ՍԱՀՄԱՆԱՓԱԿՈՒՄՆԵՐԻ ՉԵՆԹԱՐԿՎԵԼԸ ՀԱՆԳԵՑՆՈՒՄ Է ՎԱՐՉԱԿԱՆ ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅԱՆ` ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՕՐԵՆՍԳՐՔԻ 1823 ՀՈԴՎԱԾԻ ՀԱՄԱՁԱՅՆ:

Разъяснения правительства по поводу чрезвычайного положения
Правительство Республики Армения представило сведения о превентивных мерах, предпринимаемых при чрезвычайном положении, ограничениях въезда и выезда в страну через границы, передвижения внутри страны и других необходимых шагах. «Арменпресс» представляет информацию, опубликованную правительством․
1. Въезд и выезд через границы Республики Армения
• Граждане Армении не могут покинуть территорию Армении через сухопутную границу, исключение составят осуществляющие грузоперевозки, например водители
• Граждане Армении, члены их семей (даже если они не являются гражданами Республики Армения), лица, зарегистрированные и проживающие в Армении, смогут въехать на территорию Республики Армения
• Въезд другим иностранцам будет запрещен, в случае, если, они, например, являются гражданами стран с тяжелой эпидемиологической ситуацией, или в течение последних 14 дней находились в таких странах (список таких стран определит комендантство)
• Независимо от всех случаев, дипломатические представительства, например, послы, представители консульских учреждений и международных организаций и члены их семей смогут въехать на территорию Республики Армения
• В то же время, комендант, в зависимости от конкретных обстоятельств и в особых случаях, может разрешить въезд на территорию Республики Армения и другим лицам, которым запрещается въезд в соответствии с условиями чрезвычайного положения
1. Профилактические меры
• При въезде в Армению будет проведен досмотр лиц
• При наличии симптомов будут осуществлены госпитализация, самоизоляция и (или) другие ограничительные меры
• Если лицо откажется от подобных мероприятий, то его временно могут поместить в соответствующие места, установленные для обеспечения изоляции, лечения и предотвращения распространения инфекции
• Если выяснится, что человек прибыл в Армению из стран с тяжелой эпидемиологической ситуацией, то он будет перемещен в специально предназначенное для карантина место, или ему будет дано распоряжение перейти на самоизоляцию в другом месте, исключив контакты с другими лицами.
1. Ограничения передвижения
Несмотря на то, что чрезвычайное положение объявлено на всей территории Армении, ограничения передвижения будут действовать только в тех общинах и территориях, в которых будет установлен комендантский час. В этих общинах будет действовать следующий режим:
• Специальный режим въезда и выезда на территорию общины, который будут контролировать полиция, представители Министерства здравоохранения, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Инспекционного органа здравоохранения и труда, Инспекционного органа по безопасности продуктов питания, областной администрации и муниципалитета
• Входы и выходы не будут ограничены необходимостью устранения обстоятельств, приведших к чрезвычайному положению при решении неотложных вопросов, включая случаи покупок продовольствия, медикаментов, топлива
• На территории общины могут быть осуществлены самоизоляция, нормирование свободного передвижения (часы дня, количество людей и т. д.)
• Проведение санитарно-гигиенических и противоэпидемических мероприятий в квартирах или в местах нахождения лиц
• В случае подозрения или обнаружения инфекции у лиц, они будут перевезены в специально предназначенные карантинные места.
1. Участие в мероприятиях
• На всей территории Республики Армения запрещено проведение митингов и забастовок.
• Кроме того, комендантством могут быть определены территории, на которых будут запрещены такие общественные мероприятия, как спортивные, культурные, образовательные, развлекательные, развлекательные, праздничные, свадебные, похоронные мероприятия и т.д. Такие мероприятия будут запрещены на территориях, на которых в этих мероприятиях могут принять участие 20 и более человек.
1. Учебный процесс
Во всех государственных, муниципальных и негосударственных общеобразовательных (в том числе в детских садах), начальных профессиональных (ремесленных), профессиональных и высших учебных заведениях запрещен учебный процесс.
1. Другие ограничения
Будут запрещены свидания, передачи в местах лишения свободы, воинских частях, психиатрических организациях, учреждениях, предоставляющих социальные услуги пожилым людям, осуществляющих уход за детьми и защиту.
1. Публикации в интернете и прессе
Если лица и средства массовой информации в интернете, в том числе и в социальных сетях или иным образом хотят разместить информационный материал о существующих и новых случаях заражения коронавирусом, состоянии здоровья лиц, источниках инфекции, количестве зараженных, они должны всоспользоваться исключительно официальной информацией, предоставленной комендантом, и ссылаться на нее и воспроизвести ее без изменений. Эти публикации не могут противоречить официальной информации. То же самое касается и информации, создающей опасность паники или ситуацию создания паники.
Подобные публикации подлежат немедленному устранению со сороны лиц, сделавших их.
СЛЕДУЕТ ПОМНИТЬ, ЧТО НАРУШЕНИЕ ПРАВОВОГО РЕЖИМА ЧРЕЗВЫЧАЙНОГО ПОЛОЖЕНИЯ ВО ВРЕМЯ ЧРЕЗВЫЧАЙНОГО ПОЛОЖЕНИЯ, ТО ЕСТЬ НЕПОДЧИНЕНИЕ ВВЕДЕННЫМ МЕРОПРИЯТИЯМ И ОГРАНИЧЕНИЯМ ВЛЕЧЕТ АДМИНИСТРАТИВНУЮ ОТВЕТСТВЕННОСТЬ В СООТВЕТСТВИИ СО СТАТЬЕЙ 1823 КОДЕКСА ОБ АДМИНИСТРАТИВНЫХ ПРАВОНАРУШЕНИЯХ.