Կորոնավիրուսի բռնկումը կարող Է հանգեցնել գրեթե 8 մլն բրիտանացիների հոսպիտալացման. The Guardian
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսի բռնկումը Մեծ Բրիտանիայում կարող Է տեւել մինչեւ հաջորդ տարվա գարուն եւ հոսպիտալացում կարող Է պահանջվել Միացյալ ագավորության 7,9 մլն քաղաքացիների: Այդ մասին մարտի 15-ին հայտնել Է The Guardian թերթը՝ վկայակոչելով իր տրամադրության տակ հայտնված այն գաղտնի ճեպազրույցի նյութերը, որը Public Health England (PHE) կառավարական բժշկական ծառայությունն անցկացրել Է Անգլիայի առողջապահության ազգային համակարգի ղեկավարության համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Բնակչության մինչեւ 80 տոկոսը, ինչպես սպասվում Է, COVID-19-ով կախտահարվեն առաջիկա 12 ամսում, եւ կարող Է մարդկանց մինչեւ 15 տոկոսի (7,9 մլն մարդ) հոսպիտալացում պահանջվել»,-նշվում Է փաստաթղթում, որը մեջբերում Է թերթը:
Մեծ Բրիտանիայում հիվանդությունը հաստատված Է 1372 մարդու մոտ, 35-ը մահացել են: Միեւնույն ժամանակ այժմ ինֆեկցիայի անալիզները վերցվում են միայն ծանր հիվանդներից: Կառավարության գնահատումներով՝ դա նշանակում Է, որ հիվանդացածների իրական թիվը կարող Է կազմել 5-ից մինչեւ 10 հազար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Guardian: вспышка коронавируса может привести к госпитализации почти 8 млн британцев
Вспышка коронавируса может продлиться в Великобритании до весны следующего года, а госпитализация может потребоваться 7,9 млн граждан Соединенного Королевства. Об этом сообщила в воскресенье газетаThe Guardianсо ссылкой на попавшие в ее распоряжение материалы с секретного брифинга, который правительственная медицинская служба Public Health England (PHE) провела для руководства Национальной системы здравоохранения (NHS) Англии.
"До 80% населения, как ожидается, будут инфицированы COVID-19 в ближайшие 12 месяцев, и до 15% людей (7,9 млн человек) может потребоваться госпитализация", - отмечается в документе, который цитирует газета,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В Великобритании болезнь подтверждена у 1372 человек, 35 умерли. В то же время теперь анализы на инфекцию берутся лишь у тяжело больных людей. По оценкам правительства, это означает, что реальное число заболевших может составлять от 5 до 10 тыс.