Բելառուսը պատրաստ է Հայաստանին տրամադրել տնկիներ՝ 10 մլն ծառ տնկելու ծրագիրն իրականացնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 10 մլն ծառ տնկելու ծրագրի համար Բելառուսի կառավարությունը այդ քանակությամբ տնկի տրամադրելու պատրաստակամություն է հայտնում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Բելառուսի անտառային տնտեսության նախարար Վիտալի Դրոժժան:
«Շուտով հանդիպելու եմ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանի հետ, և, կարծում եմ, կքննարկենք այդ հարցը: 2019 թվականին 50 հազար ծառ ենք տնկել Հայաստանում և ստեղծել ենք հայ-բելառուսական Բարեկամության անտառ: Մենք պատրաստ ենք այդ քանակության ծառ ուղարկել Հայաստան»,- նշեց Բելառուսի անտառային տնտեսության նախարարը և հավելեց, որ Բարեկամության անտառի պաշտոնական բացումը տեղի կունենա մարտի 13-ին։
Դրոժժան հույս հայտնեց, որ մոտակա ժամանակում իրենք այդ հարցի շուրջ դրական արդյունքներ կունենան: Նա կարևորեց այն փաստը, որ Հայաստանը լուրջ ուշադրություն է դարձնում երկրում անտառվերականգնման հարցին:
«Բելառուսի Հանրապետությունում անտառները կազմում են մոտ 40 տոկոսը, իսկ Հայաստանում՝ 11: Գովելի է այն հանգամանքը, որ ձեր երկիրն իր առջև խնդիր է դրել՝ մինչև 2050 թվականն ամենաքիչը կրկնապատկել այդ թիվը: Մեր ուժերի ներածին չափով այդ հարցում պատրաստ ենք աջակցել Հայաստանին, քանի որ մենք այդ ոլորտում մեծ փորձ ունենք», ասաց Դրոժժան:
2020 թվականին 10 մլն ծառ տնկելու ծրագրի նախապատրաստական աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են: «Հայանտառի» կողմից անտառային հողերում առանձնացվել է 6 հազար հա տարածք: Հայաստանը պարտավորություն է ստանձնել մինչև 2050 թվականը անտառածածկը կրկնապատկել, ինչը ենթադրում է 265 հազար հա լրացուցիչ անտառի տնկում:

Беларусь готова предоставить Армении 10 млн саженцев для реализации программы по посадке деревьев
Правительство Беларуси выражает готовность предоставить саженцы в таком количестве для программы по посадке 10 млн деревьев в Армении.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал министр лесного хозяйства Беларуси Виталий Дрожжа.
“Скоро я встречусь с министром окружающей среды Армении Эриком Григоряном, я думаю, мы обсудим этот вопрос. В 2019 году в Армении мы посадили 50 тысяч деревьев и создали лес Армяно-белорусской дружбы. Мы готовы выслать в Армению такое количество деревьев”, -отметил министр лесного хозяйства Беларуси и добавил, что официальное открытие леса Дружбы состоится 13 марта.
Дрожжа выразил надежду, что в ближайшее время они добьются положительных результатов по этому вопросу. Он подчеркнул важность того факта, что Армения уделяет серьезное внимание вопросу лесовосстановления в стране.
“В Республике Беларусь леса составляют около 40%, а в Армении всего 11. Похвально, что ваша страна поставила перед собой задачу удвоить это число к 2050 году. По мере наших сил мы готовы содействовать Армении в этом вопросе, поскольку у нас есть большой опыт в этой сфере”, - сказал Дрожжа.
Подготовительные работы по посадке 10 млн деревьев в 2020 году уже стартовали. Армения взяла на себя обязательство удвоить лесной покров до 2050 года, что предполагает посадку дополнительного леса на 265 тысяч га.