Չինաստանը Հայաստանին կորոնավիրուսի ախտորոշման 1000 անվճար թեստ կնվիրի
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն ընդունել է Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիան Էրլոնին` քննարկելու ինչպես աշխարհում, այնպես էլ Չինաստանում և Հայաստանում կորոնավիրուսային հիվանդությամբ պայմանավորված իրավիճակը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից:
Դեսպանը հայտնել է, որ Չինաստանի կառավարությունն առաջիկայում Հայաստանին կորոնավիրուսի ախտորոշման 1000 անվճար թեստ է նվիրելու: Միաժամանակ, Չինաստանի դեսպանատունը Հայաստանին որոշակի ֆինանսական միջոցներ է տրամադրել` լրացուցիչ բժշկական պարագաներ ձեռք բերելու համար:
Ինչ վերաբերում է Չինաստանում կորոնավիրուսային հիվանդությամբ պայմանավորված իրավիճակին, ապա դեսպանը վստահեցրել է, որ դրությունը բարելավվում է:
Արսեն Թորոսյանը նշել է, որ եղանակի տաքացմանը զուգընթաց` վիրուսային հիվանդությունները նահանջելու միտում ունեն և մեր երկրում բացի մեկ հաստատված դեպքից, այս պահի դրությամբ այլ անձինք չկան:
Նախարարն անդրադարձել է նաև կարանտինի մեջ գտնվող քաղաքացիներին և նշել, որ վերջիններս իրենց լավ են զգում, որևէ մեկի մոտ ախտանշաններ չեն հայտնաբերվել և 8 օրից` կարանտինային ժամկետն ավարտվելուց հետո, նրանք կգնան տուն:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու սերտ համագործակցությունը: Հանդիպման վերջում Արսեն Թորոսյանը շնորհակալություն է հայտնել աջակցության համար:

Китай подарит Армении 1000 тестов для диагностики коронавируса
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян принял посла Китая в Армении Тьяна Эрлуна для обсуждения ситуации, вызванной коронавирусом как в мире, так и в Китае и Армении.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерстве здравоохранения Армении, посол сообщил, что правительство Китая скоро предоставит Армении 1000 бесплатных тестов для диагностики коронавируса. В то же время посольство Китая предоставило Армении финансовые средства для приобретения дополнительных медикаментов.
Что касается ситуации с коронавирусом в Китае, посол заверил, что ситуация улучшается.
Арсен Торосян отметил, что с улучшением погоды вирусные заболевания, как правило, отступают, и в нашей стране, за исключением одного подтвержденного случая, других заражений на данный момент нет.
Министр также коснулся находящихся на карантине граждан и отметил, что они чувствуют себя хорошо, что ни у кого не было диагностировано никаких симптомов и что они вернутся домой через 8 дней - после окончания периода карантина.
Стороны выразили готовность продолжить тесное сотрудничество. В конце встречи Арсен Торосян поблагодарил за поддержку.