Գրականությունը մարդու զգացմունքներն արտահայտելու հրաշալի ձև է. մարտի 3-ը Գրողի միջազգային օրն է
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՓԵՆ ակումբի (International PEN Club) 48-րդ միջազգային կոնգրեսի որոշմամբ մարտի 3-ին նշվում է Գրողների միջազգային օրը:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանն ասաց` տոնը կարևորվում է այնքանով, որ աշխարհում  հարգում են գրողների շնորհը, աշխատանքը, գնահատվում է ընթերցանությունը: «Տոնը հնարավորություն է տալիս ևս մեկ անգամ հիշել, որ գրքի, գրականության միջոցով  ամրանում ես, հարստանում և կայանում որպես անհատականություն, որպես մարդ»,-նշեց նա:
Միության նախագահի խոսքով` գրականությունը մարդու ամենագեղեցիկ  զգացմունքներն արտահայտող, հոգին պայծառացնող երևույթ է: Գրողներին ցանկանում եմ հաջողություն, գրելու ներշնչանք, աշխատանք»,-եզրափակեց Միլիտոնյանը:
ՓԵՆ ակումբը հիմնադրվել է Լոնդոնում 1921 թվականին: Ակումբի անունը հապավում է, որն առաջացել է անգլերեն "poets", "essayists" և "novelists" բառերի առաջին տառերից։

Литература - прекрасный способ выразить чувства человека: 3 марта - Международный день писателя
По решению 48-го Международного конгресса ПЕН-клуба (International PEN Club) 3 марта отмечается Международный день писателей.
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» председатель Союза писателей Армении Эдвард Милитонян сказал, что праздник важен тем, что в мире уважают дар и работу писателей, ценится чтение. Этот праздник еще раз напоминает, что книги, литература делают людей сильными, обогащают их и дают возможность стать индивидуальностью”, - отметил он.
По словам председателя Союза, литература - явление, отражающее самые красивые чувства человека, явление, радующее его душу. “ Всем писателям желаю удачи, вдохновения и работы”, - заключил Милитонян.
ПЕН-клуб был основан в Лондоне в 1921 году. Название клуба - аббревиатура, образованная из первых букв английских слов “poets”, “essayists” и “novelists”.