Սթիվ Ջոբսի այրին որոշել Է զավակներին թողնել առանց ժառանգության
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Apple-ի հիմնադիր Սթիվ Ջոբսի այրին՝ ֆիլանտրոպ Լորեն Փաուել Ջոբսը, չի պատրաստվում իր զավակներին թողնել այն բազմամիլիարդ ժառանգությունը, որը նրան մնացել Է ամուսնու մահից հետո: Այդ մասին նա հայտարարել Է The New York Times թերթին տված հարցազրույցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես շահագրգռված չեմ հարստությունները բազմապատկել սերնդից սերունդ, եւ իմ երեխաներ դա գիտեն,-ընդգծել Է Փաուել Ջոբսը:-Սթիվը դա չԷր ցանկանում: Եթե ես բավականին երկար ապրեմ, ամեն ինչ ինձանով կավարտվի»,-նշել Է նա:
Նրա խոսքով, այն իրադրությունը, երբ մարդկանց ոչ մեծ խումբ փողերի զգալի գումար Է վերահսկում, «ճիշտ չԷ եւ անարդար Է»: «Մենք դա 19-րդ եւ 20-րդ դարերի սահմանագծին տեսել ենք Ռոքֆելլերների, Քառնեգիների, Մելոնների եւ Ֆորդերի ընտանիքների օրինակով: Նման կուտակումը վտանգավոր Է հասարակության համար: Այդպես չպետք Է լինի»,-նշել Է Ջոբսը:
2011 թվականի հոկտեմբերին 56 տարեկան հասակում ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղից մահացած Ջոբսի այրուն մնացել Է երեք երեխա: The New York Times-ը նրա կարողությունը գնահատում Է 27,5 մլրդ դոլար: 2004 թվականին Փաուել Ջոբսը հիմնել Է Emerson Collective բարեգործական կազմակերպությունը («Էմերսոն կոլեկտիվ»), որն զբաղվում Է այնպիսի նախագծերով, որոնք ուղղված են, այդ թվում, սոցիալական անհավասարության կրճատմանը:
1976 թվականին հիմնադրված Apple-ն արտադրում Է iPhone սմարթֆոններ, iPad պլանշետային համակարգիչներ, MacBook նոութբուքեր, iMac սեղանի համակարգիչներ, iPod երաժշտական փլեերներ եւ բարձրտեխնոլոգիական այլ տեխնիկա: Կորպորացիան, որի կենտրոնակայանը գտնվում Է Քուփերթինոյում (Կալիֆոռնիայի նահանգ), խոշորագույններից մեկն Է աշխարհում: Նրա շուկայական կապիտալիզացիան կազմում Է մոտավորապես 1,4 տրլն դոլար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Вдова Стива Джобса решила оставлять детей без наследства
Вдова основателя Apple Стива Джобса филантроп Лорен Пауэлл Джобс не собирается оставлять своим детям многомиллиардное наследство, доставшееся ей после смерти мужа. Об этом она заявила в интервью газете The New York Times.
"Я не заинтересована в приумножении богатства из поколения в поколение, и мои дети знают это, - подчеркнула Пауэлл Джобс. - Стив не хотел этого. Если я проживу достаточно долго, все закончится на мне", - указала она.
По ее словам, ситуация, при которой небольшая группа людей контролирует значительную сумму денег, "является неправильной и несправедливой". "Мы видели это на рубеже XIX-XX веков на примере семей Рокфеллеров, Карнеги, Меллонов и Фордов. Такое накопление опасно для общества. Так не должно быть", - указала Джобс,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
У вдовы Джобса, умершего от рака поджелудочной железы в октябре 2011 года в возрасте 56 лет, осталось трое детей. The New York Times оценивает ее состояние в $27,5 млрд. В 2004 году Пауэлл Джобс основала благотворительную организацию Emerson Collective ("Эмерсон коллектив"), которая занимается проектами, направленными, в том числе, на сокращение социального неравенства.
Созданная в 1976 году Apple производит смартфоны iPhone, планшеты, компьютеры iMac, ноутбуки MacBook, музыкальные плееры iPod и другую высокотехнологичную технику. Корпорация со штаб-квартирой в Купертино (штат Калифорния) является одной из крупнейших в мире. Ее рыночная капитализация составляет около $1,4 трлн.