Քննարկվել է «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի նոր փուլը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի ներկայացուցիչ և հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ելենա Միլոշևիչին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են  Հայաստանում «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի իրականացման նոր փուլին, զարգացմանն ու ընդլայնմանն առնչվող հարցեր: Ելենա Միլոշևիչը ներկայացրել է  ծրագրի շրջանակում մեր երկրի հետ համագործակցության դրական արդյունքները` նշելով, որ Հայաստանում դպրոցական սննդի ապահովման հաջողված փորձը` որպես արդյունավետ մոդել, կարող է ներդրվել նաև այլ երկրներում:
Նա տեղեկացրել է, որ ՀՀ կառավարություն է ներկայացվել  Հայաստանի հետ առաջիկա տարիների ՊՀԾ համագործակցության նոր ռազմավարությունը, որով նախատեսվում է դպրոցական սննդի ծրագրի հիման վրա  ընդլայնել համագործակցությունը` ներառելով նաև սոցիալական ապահովության, գյուղատնտեսության և այլ ոլորտներ:
Նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը նշել է, որ կառավարությունն ու մասնավորապես ԿԳՄՍ նախարարությունը կարևորում են   «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը` ընդգծելով դրանում նոր բաղադրիչների` տեղական արտադրության մթերքների վրա հիմնված ագրոբիզնեսի, դպրոցներում խոհանոցային ենթակառուցվածքների զարգացման և այլ ուղղությունների  ներառումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև «Կայուն դպրոցական սնունդ» հիմնադրամի գործունեությանը: Ծրագրի իրագործման արդյունավետության տեսանկյունից կարևորվել է դպրոցական խոհարարների վերապատրաստման նոր համակարգի ներդրումը` օգտագործելով նախնական արհեստագործական և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների ներուժը:  ՊՀԾ-ի հետ համագործակցությամբ խոհարարները կարճաժամկետ վերապատրաստման դասընթացներ  կանցկացվեն մարզային քոլեջներում և ուսումնարաններում: Կողմերը կարևորել են նաև դպրոցներում սննդի ապահովման կազմակերպման գործընթացի մոնիթորինգի և վերլուծության իրականացումը, որը հնարավորություն կտա բարելավել ծրագրի արդյունավետությունը:
Նշենք, որ Արագածոտնի,  Շիրակի, Սյունիքի, Տավուշի, Վայոց ձորի և Արարատի մարզերում «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի իրականացման հանձնառությունը ստանձնել է ՀՀ կառավարությունը, իսկ մնացած մարզերում ծրագիրն իրականացվում է ՊՀԾ աջակցությամբ: Հայաստանում ծրագրի դոնորը  Ռուսաստանի Դաշնությունն է:

Обсужден новый этап программы “Стабильное школьное питание”
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Артур Мартиросян принял представителя Всемирной продовольственной программы ООН и директора Армянского офиса Елену Милошевич. Об этом «Арменпресс» сообщили в Министерстве НОКС.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся нового этапа реализации программы “Стабильное школьное питание” в Армении, ее развития и расширения. Елена Милошевич представила положительные результаты сотрудничества с нашей страной в рамках программы, отметив, что успешный опыт обеспечения школьного питания в Армении, как эффективная модель, может быть внедрен и в других странах.
Она сообщила, что в правительство Армении представило новую стратегию сотрудничества на ближайшие годы, согласно которой планируется расширить сотрудничество на основе программы школьного питания, включая также и сферы социального обеспечения, сельского хозяйства и других сфер.
Заместитель министра Артур Мартиросян отметил, что правительство и, в частности, Министерство НОКС придают важность программе “Стабильное школьное питание”, и подчеркнул включение в нее новых компонентов - агробизнеса, основанного на продуктах местного производства, развития кухонных инфраструктур в школах и других направлений.
В ходе встречи стороны коснулись также деятельности Фонда “Стабильное школьное питание”. С точки зрения эффективности реализации программы была отмечена важность внедрения новой системы переподготовки школьных поваров, использование потенциала начальных ремесленных и средних специальных учебных заведений. Стороны также отметили важность проведения мониторинга и анализа процесса организации питания в школах, что позволит повысить эффективность программы.
Отметим, что в областях Арагацотн, Ширак, Сюник, Тавуш, Вайоц Дзор и Арарат правительство Армении взяло на себя обязательство по реализации программы “Стабильное школьное питание”, а в остальных областях программа осуществляется при содействии ВПП.