Կորոնավիրուսով վարակման առաջին դեպքերն են գրանցվել Բելառուսում եւ Լիտվայում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի առողջապահության նախարարությունը փետրվարի 28-ին հայտնել Է երկրի տարածքում նոր տիպի կորոնավիրուսով վարակման առաջին դեպքի հայտնաբերման մասին: Վարակակիրն Իրանի քաղաքացի Է, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Բելառուսում գրանցվել Է կորոնավիրուսով վարակման առաջին դեպքը: Հայտնում ենք, որ փետրվարի 27-ին Համաճարակաբանության եւ միկրոբիոլոգիայի հանրապետական գիտագործնական կենտրոնում անցկացված թեստերը ցույց են տվել COVID-2019 կորոնավիրուսի առկայությունն իրանցի մի ուսանողի մոտ»,- ասված Է գերատեսչության կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ: Լիտվայի առողջապահության նախարարությունը նույնպես հայտնել Է երկրում նոր տիպի կորոնավիրուսով վարակման առաջին դեպքի մասին: Համապատասխան հաղորդումը փետրվարի 28-ին հրապարակվել Է գերատեսչության պաշտոնական կայքում:
Վիրուսը հայտնաբերվել Է մի կնոջ մոտ, որը փետրվարի 24-ին վերադարձել Է Վերոնայից: Ներկայում նա գտնվում Է Շաուլյայ քաղաքի հիվանդանոցում, հա-որդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, FEBRUARY 28, ARMENPRESS. The healthcare ministry of Belarus confirmed today the first case of the novel coronavirus in the country, reports TASS.
According to the ministry, an Iranian citizen has tested positive.
“The first imported coronavirus case has been recorded in Belarus. We inform you that a student from Iran has tested positive for the 2019-nCoV coronavirus during tests conducted at the Republican Research and Practical Center for Epidemiology and Microbiology on February 27”, the ministry said in a statement.
Lithuania’s ministry of health also reported the first Covid-2019 case in the country.
According to the ministry, a woman who returned from Verona, Italy, on February 24, has tested positive for the virus. She is currently in hospital in Siauliai. The patient has no fever or any pronounced symptoms of the disease.