Ստանիսլավ Զասը հաստատել է ՀԱՊԿ դիրքորոշումը՝ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չկա
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասին։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ԱԽ քարտուղարի գրասենյակից:
Հանդիպման ընթացքում ամփոփվել են կատարված աշխատանքները, մտքեր են  փոխանակվել դրանց արդյունքների շուրջ։
Քննարկվել են ահաբեկչության դեմ համատեղ պայքարի արդյունավետության բարձրացմանը, թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի անօրինական շրջանառության դեմ պայքարին վերաբերող հարցեր։
Քարտուղար Գրիգորյանը ներկայացրել է իրավիճակը հայ-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում և ընդգծել Արցախյան հարցի բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու հրամայականը՝ կարևորելով դրանում ՀԱՊԿ դիրքորոշումը ու Հայաստանի հասարակության սպասելիքներն այդ կառույցից։
Քարտուղար Զասը մեկ անգամ ևս հաստատել է ՀԱՊԿ դիրքորոշումը առ այն, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը այլընտրանք չկա։
Քարտուղար Զասը ներկայացրել է ՀԱՊԿ շրջանակներում պլանավորվող և արդեն իրականացվող մի շարք ծրագրեր, այդ թվում՝ հակաահաբեկչական և զորավարժությունների նախապատրաստման։
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը առաջարկել է նաև դիտարկել ՀԱՊԿ պաշտոնական կայքի բարելավման հնարավորությունները՝ կայքի կառուցվածքում և հրապարակումներում ներառելով բոլոր անդամ պետությունների պաշտոնական լեզուները։

С. Зась подтвердил позицию ОДКБ: нет альтернативы мирного урегулирования карабахского конфликта
Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян принял находящегося в Армении с рабочим визитом генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности Станислава Зася. Об этом «Арменпресс» сообщили в офисе секретаря Совбеза Армении.
В ходе встречи были подведены итоги проделанной работы, состоялся обмен мнениями вокруг их результатов.
Были обсуждены вопросы повышения эффективности совместной борьбы с терроризмом, борьбы с незаконным оборотом наркотиков и психотропных веществ.
Секретарь Григорян представил ситуацию на линии соприкосновения армяно-азербайджанских войск и подчеркнул необходимость решения карабахского вопроса исключительно мирным путем, отметив в этом важность позиции ОДКБ и ожиданий общества Армении от этой структуры.
Станислав Зась еще раз подтвердил позицию ОДКБ , что альтернативы мирному урегулированию конфликта нет.
Зась представил ряд программ, планируемых и уже реализуемых в рамках ОДКБ, в том числе и по подготовке антитеррористических и военных учений.
Секретарь Совбеза Армен Григорян предложил также рассмотреть возможности улучшения официального сайта ОДКБ, включив в структуру сайта и публикации на официальных языках всех государств-членов.