Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հայտարարում է Մայր Տաճարի համար համահայկական հանգանակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հայտարարում է համազգային հանգանակություն ի նպաստ Մայր Տաճարի հիմնանորոգության և բարեզարդության:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասված է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի էջում:
Սուրբ Էջմիածնի Մայր Տաճարի հրատապ ամրակայման և հիմնանորոգության աշխատանքները սկսվել են 2017 թվականին` զերծ պահելու տաճարը փլուզման վտանգից: Մայր Տաճարի վերջին ամրակայումը կատարվել է 1950-60-ական թվականներին և մասնակի բնույթ է կրել:
«Տաճարի պահպանման և ամրացման առումով սա վերջին հարյուրամյակներում կատարվող մեծագույն հիմնանորոգումն է, որը պահանջում է նաև աշխարհի բոլոր ծայրերում բնակվող մեր ժողովրդի զավակների անմիջական մասնակցությունը։ Այս կապակցությամբ 2019 թ. հունիսի 23-ին՝ Կաթողիկե Սուրբ Էջմիածնի տոնին, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը սրբատառ կոնդակով համայն հայությանն ուղղել է Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի «Եկե՛ք կառուցենք լույսի Սուրբ Խորանը» կոչը։ Մայր Տաճարի նորոգության համար նվիրաբերվող օգնությունները համակարգելու նպատակով ստեղծվել են հոգաբարձուների պատվո հանձնախումբ և գործադիր մարմին: Հաստատվել է նաև աշխատանքային խումբ` ԱՄՆ Հայոց Արևմտյան թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Հովնան արք. Տերտերյանի գլխավորությամբ: Սփյուռքի տարբեր թեմերում և համայնքներում ձևավորվել են տեղական հանձնախմբեր»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ այսօր հայության Սրբություն սրբոցը՝ Սուրբ Էջմիածնի Մայր Տաճարը, իր յուրաքանչյուր զավակի օժանդակության կարիքն ունի, որպեսզի շարունակի իր հավիտենական առաքելությունը մեր ժողովրդի կյանքում։ Նվիրատվության, տաճարի հիմնանորոգման աշխատանքների վերաբերյալ հավելյալ տեղեկություններն առկա են www.cathedral.am կայքէջում։

Первопрестольный Святой Эчмиадзин объявляет Всеармянский сбор пожертвований для кафедрального собора
Первопрестольный Святой Эчмиадзин объявляет Всеармянский сбор пожертвований для
кафедрального собора
Первопрестольный Святой Эчмиадзин объявляет Всеармянский сбор пожертвований для капитального ремонта и реконструкции кафедрального собора.
Как передает «Арменпресс», об этом говорится на странице Первопрестольного Святого Эчмиадзина в социальной сети Facebook.
Работы по срочному укреплению и капитальному ремонту кафедрального собора Святого Эчмиадзина начались в 2017 году, чтобы уберечь храм от опасности разрушения. В последний раз укрепление кафедрального собора проводилось в 1950 - 60 х годах и носило частичный характер.
“В плане сохранения и укрепления храма это величайший капитальный ремонт за последние столетия, который требует непосредственного участия всех сынов нашего народа, проживающих во всех уголках мира. По этому поводу 23 июня 2019 года  в день праздника Святого Эчмиадзина Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин Второй всему армянству направил священный кондак с призывом Св. Григория Просветителя “Построим Святой алтарь света”. Для координации средств, пожертвованных на ремонт кафедрального собора, создана почетная комиссия и исполнительный орган попечителей. Была утверждена также и рабочая группа, под руководством предстоятеля Западной армянской епархии США, Его Преосвященства архиепископа  Овнана Тертеряна. В различных епархиях и общинах диаспоры сформированы местные комиссии”, - говорится в сообщении Святого Эчмиадзина.
Отмечается, что святыня всего армянства, кафедральный собор Святого Эчмиадзина, сегодня нуждается в помощи каждого своего сына, для продолжения своей вечной миссии в жизни нашего народа.