Դատախազությունում անցյալ տարի ստացվել է 11 862 դիմում-բողոք, հարուցվել 55 քրեական գործ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դատախազությունում 2019 թվականին քաղաքացիների ընդունելության թիվը նախորդ տարվա համեմատ աճել 229-ով: Քաղաքացիներից ստացված 11 862 դիմում-բողոքներից 889-ը բավարարվել է, հարուցվել է 55 քրեական գործ, 3966 դիմումատուի տրվել է պարզաբանում։
Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Արթուր Բաղդասարյանը՝ հավելելով, որ 2018-ին 11 198 դիմում-բողոքներից 695-ը բավարարվել են, իսկ հարուցվել է 84 քրեական գործ:
«2019-ին ՀՀ դատախազությանը քաղաքացիների կողմից հասցեագրված դիմումների, այնպես էլ քաղաքացիների համար դատախազների կողմից կազմակերպվող ընդունելությունների քանակը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է: Դատախազների կողմից կազմակերպվել է քաղաքացիների 2 992 ընդունելություն: Համեմատության համար նշեմ, որ 2018 թվականին կազմակերպված ընդունելությունների քանակը եղել է 2 763»,- ասաց գլխավոր դատախազի խորհրդականը:
Գլխավոր դատախազության վարչությունների պետերի, նրանց տեղակալների, դատախազների մոտ կազմակերպվել է 378 ընդունելություն, իսկ ՀՀ դատախազության քաղաքացիների ընդունելության և դիմումների քննարկման բաժնում՝ 112 ընդունելություն:
«Մյուս մասը կազմակերպվել է Զինվորական կենտրոնական դատախազության, կայազորների դատախազությունների, ինչպես նաև մարզերի, Երևան քաղաքի, Երևան քաղաքի վարչական շրջանների դատախազություններում: Մարզերի դատախազություններում կազմակերպվել է 1 252 ընդունելություն, Երևան քաղաքի վարչական շրջաններում` 650»,-ընդգծեց Բաղդասարյանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդականը ներկայացրեց մի քանի օրինակ, որոնց հիման վրա քրեական գործեր են հարուցվել կամ արդեն իսկ հարուցված քրգործերը այլ ընթացք են ստացել:
«2019թ. փետրվարին քաղաքացին ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված դիմումով, կասկած է հայտնել, որ ամուսինը մահացել է բուժհաստատություններից մեկում ոչ ճիշտ ախտորոշման և բուժման հետևանքով: Դրա հետքերով դատախազությունում ստացվել և ուսումնասիրվել են դեպքի առթիվ նախապատրաստված նյութերը և դրա հիման վրա հետաքննության մարմնի կողմից կայացված՝ քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշման օրինականությունը: Արդյունքում, նաև հիմք ընդունելով նշված անձի մահվան վերաբերյալ դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունը, ՀՀ գլխավոր դատախազը վերացրել է հետաքննիչի նշված որոշումը և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցել քրեական գործ, որով սկսվել է նախաքննություն: Մեկ այլ դեպքում քաղաքացին, որը 2019 թվականի օգոստոսին հարուցված՝ ավտոմեքենայի առքուվաճառքին առնչվող խարդախության վերաբերյալ մի քրեական գործով որպես տուժող էր անցնում, դիմումով բողոք է ներկայացրել, թե նախաքննական մարմինը կայացրել է քրեական գործի վարույթը կարճելու որոշում, ինչից ինքը տեղյակ չի եղել, և հայտնել էր քննության համար հետաքրքրություն ներկայացնող որոշակի տեղեկություններ: Քրեական գործի նյութերի ուսումնասիրության արդյունքում Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազը վերացրել է  այդ գործով քրեական հետապնդում չիրականացնելու և վարույթը կարճելու որոշումը, ինչի հիման վրա նախաքննությունը շարունակվել է»,- եզրափակեց Բաղդասարյանը:
Դատախազությունում քաղաքացիների ընդունելությունը, որպես կանոն, իրականացվում է քաղաքացու ընդունելության վերաբերյալ դիմումի հիման վրա: Ընդունելությունն իրականացնում է դատախազը կամ Հայաստանի Հանրապետության դատախազության աշխատակազմի այն պաշտոնատար անձը, որին ուղղված է դիմումը: Դիմումատուի կամ հրավիրված անձի ցանկությամբ ընդունելությանը կարող է մասնակցել նրա փաստաբանը կամ օրինական ներկայացուցիչը: Ընդունելությունն իրականացնող դատախազի կամ պաշտոնատար անձի բացակայության դեպքում ընդունելությունը տեղափոխվում է այլ աշխատանքային օր` ինչի մասին նախապես ծանուցվում է ընդունելության հերթագրված դիմումատուն կամ հրավիրված անձը: Դատախազը կամ պաշտոնատար անձը կարող է չիրականացնել այն դիմումատուի ընդունելությունը, ում բազմիցս գրավոր կամ բանավոր (առնվազն մեկ անգամ ընդունելությունների ժամանակ) տրվել են պարզաբանումներ: Այս դեպքում դիմումատուին տրվում է պատճառաբանված գրավոր պատասխան: Դիմումատուի բարձրացրած հարցի հրատապությունից ելնելով՝ նրա ընդունելությունը կարող է կազմակերպվել անհապաղ, առանց համապատասխան դիմումի և հերթագրման՝ սույն կարգով նախատեսված դեպքերում նաև նախապես համաձայնեցնելով ընդունելությունն իրականացնող դատախազի կամ պաշտոնատար անձի հետ:

В прошлом году в прокуратуру поступило 11 862 заявления-жалоб, возбуждено 55 уголовных дел
В прокуратуре в 2019 году число приемов граждан по сравнению с прошлым годом увеличилось на 229. Из 11 862 заявлений-жалоб, полученных от граждан, 889 были удовлетворены, возбуждено 55 уголовных дел, 3 966 заявителям были даны разъяснения.
Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал советник генерального прокурора Армении Артур Багдасарян, добавив, что в 2018 году 695 из 11 198 заявлений-жалоб были удовлетворены, было возбуждено 84 уголовных дела.
“В 2019 году по сравнению с прошлым годом увеличилось количество обращений граждан в прокуратуру Армении, а также приемов, организованных прокурорами для граждан. Прокурорами были организованы 2 992 приема граждан. Для сравнения отмечу, что количество приемов, организованных в 2018 году, было 2 763”, - сказал советник генпрокурора.
Начальниками управлений Генеральной прокуратуры, их заместителями, прокурорами было организовано 378 приемов, в отделе приема граждан прокуратуры Армении и рассмотрения заявлений - 112 приемов.
“Другая часть приемов была организована в прокуратурах Центральной военной прокуратуры, прокуратур гарнизонов, а также в прокуратурах областей и административных районов города города Еревана. В прокуратурах областей было организовано 1 252 приема, в административных районах Еревана - 650”, - подчеркнул Багдасарян.
Советник генпрокурора Армении представил несколько случаев, на основании которых были возбуждены уголовные дела или уже возбужденные уголовные дела получили иной ход
“В феврале 2019 г. гражданка обратилась к генеральному прокурору Армении с подозрением, что ее муж скончался в одном из медучреждений в результате неправильной диагностики и неправильного лечения. По этим следам в прокуратуре были получены и изучены подготовленные по данному факту материалы и законность принятого на их основании органом дознания решения об отказе в возбуждении уголовного дела. В результате, на основании заключения судебно-медицинской экспертизы о смерти указанного лица, генпрокурор отменил указанное решение следователя и возбудил уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного частью 2 статьи 130 Уголовного кодекса Армении, по которому начато предварительное следствие. В другом случае гражданин, который проходил в качестве потерпевшего по уголовному делу о мошенничестве в связи с куплей-продажей автомобиля, возбужденному в августе 2019 года, подал жалобу, согласно которой орган предварительного следствия принял решение о прекращении производства по уголовному делу, о чем он не знал, и сообщил некоторые сведения, представляющие интерес для следствия. На основании этого предварительное следствие было продолжено”, - заключил Багдасарян.
Прием граждан в прокуратуре, как правило, осуществляется на основании заявления гражданина. Прием осуществляется прокурором или должностным лицом аппарата прокуратуры Республики Армения, на которое направлено заявление. По желанию заявителя или приглашенного лица в приеме может участвовать его адвокат или законный представитель. В случае отсутствия прокурора или должностного лица, осуществляющего прием, прием переносится на другой рабочий день, о чем заранее уведомляется записанный на прием заявитель или приглашенное лицо. Прокурор или должностное лицо могут не осуществлять прием заявителя, которому неоднократно давались разъяснения в письменной или устной форме (не реже одного раза во время приема). В этом случае заявителю дается мотивированный письменный ответ. Исходя из актуальности поднятого заявителем вопроса, его прием может быть организован незамедлительно, без соответствующего заявления и очередности, в случаях, предусмотренных настоящим порядком, также по предварительному согласованию с осуществляющим прием прокурором или должностным лицом.