Իրանի ոստիկանությունը 24 մարդ է ձերբակալել կորոնավիրուսի վերաբերյալ կեղծ լուրեր տարածելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի իրավապահ մարմինները ձերբակալել են 24 մարդու, որոնք կասկածվում են երկրում կորոնավիրուսի վերաբերյալ կանխապես կեղծ տեղեկատվություն տարածելու մեջ: Այդ մասին փետրվարի 26-ին հայտարարել Է Իրանի կիբեռոստիկանության ղեկավար Վահիդ Մաջիդը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«24 մարդ Է ձերբակալվել ու հանձնվել դատական իշխանություններին երկրում կորոնավիրուսի հարուցած հիվանդության վերաբերյալ լուրեր տարածելու համար»,-նրա խոսքը մեջբերել Է Tasnim գործակալությունը: Մաջիդը հավելել Է, որ «ներկայում կիբեռոստիկանությունն զբաղվում Է Համացանցում հրապարակումների հանգամանալի մոնիթորինգով, ներառյալ տեսանյութերը, լուրերը եւ լուսանկարները՝ ստուգելու կեղծ տեղեկատվության առկայությունը»:
Պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն, Իրանում կորոնավիրուսով վարակվել Է մոտավորապես 140 մարդ, գրանցվել Է հիվանդությունից մահվան 19 դեպք, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Полиция Ирана задержала 24 человека за распространение слухов о коронавирусе
Правоохранительные органы Ирана задержали 24 человека, которые подозреваются в распространении заведомо ложной информации о коронавирусе в стране. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, օб этом заявил в среду глава иранской киберполиции Вахид Маджид.
"24 человека были арестованы и переданы судебным властям за распространение слухов в стране о заболевании, вызванном коронавирусом", - цитирует его агентство Tasnim. Маджид добавил, что "в настоящий момент киберполиция занимается детальным мониторингом публикаций в интернете, включая видео, новости и фото, на предмет ложной информации".
Минздрав Ирана 19 февраля сообщил о первых случаях заражения новым коронавирусом. Инфицированные были выявлены в Куме. По официальной информации, число случаев заражения в Иране составляет около 140, при этом зафиксировано 19 летальных исходов.