Հայաստանում Իսրայելի դեսպանը ողջունել է Թել Ավիվում ՀՀ դեսպանատուն բացելու նախապատրաստությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում և Մոլդովայում Իսրայելի դեսպան Էլիավ Բերոցերկովսկին ողջունել է Թել Ավիվում ՀՀ դեսպանատուն բացելու նախապատրաստությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին դիվանագետը նշել է TPS-ի հետ զրույցում:
«Մենք ողջունում ենք իսրայելա-հայկական հարաբերությունների աճը և առաջիկա շաբաթների ընթացքում դեսպան Արմեն Սմբատյանի սպասվող այցը, ինչպես նաև Իսրայելում մշտական դեսպանատուն բացելու նախապատրաստությունը։ Անցյալ տարվա հունվարին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել էր Իսրայել, նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի և Իսրայելի խորհրդարանի նախագահ Յուլի Էդելշտեյնի հետ ներկա գտնվել «Օսվենցիմ» համակենտրոնացման ճամբարի ազատագրման գլխավոր միջոցառմանը, և դասախոսություններ կարդացել երկրի մի քանի վայրերում, այդ թվում ՝ Հոլոնի Տեխնիոնում և տեխնոլոգիական ինստիտուտում»,- ասել է դեսպանը:
Փետրվարի 25-ին ՀՀ նախագահի հրամանագրով Արմեն Սմբատյանը նշանակվեց Իսրայելի Պետությունում Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ դեսպան (նստավայրը՝ Թել Ավիվ):

Посол Израиля приветствует открытие посольства Армении в Тель-Авиве
Посол Израиля в Армении и Молдове Элиав Бероцерковски приветствовал подготовку к открытию посольства Армении в Тель-Авиве. Как сообщает Арменпресс», дипломат заявил об этом в беседе с TPS.
«Мы приветствуем развитие израильско-армянских отношений и предстоящий визит посла Армена Смбатяна в ближайшие недели, а также подготовку к открытию резидентного посольства в Израиле. В январе президент Армении Армен Саркисян посетил Израиль и вместе с президентом Реувеном Ривлиным и спикером израильского парламента Юлием Эдельштейном присутствовал на главном мероприятии по случаю юбилея освобождения концентрационного лагеря “Освенцим”, а также выступил с лекциями в нескольких местах, в том числе Холоне и технологическом институте», - сказал посол.
25 февраля указом президента Армении Армен Смбатян назначен послом в Израиле с резиденцией в Тель-Авиве. До этого резиденция посла Армении в Израиле находилась в Ереване.