Արցախի ԱԳՆ-ն Վերածննդի օրվա առիթով հայտարարություն է տարածել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Արցախի Վերածննդի օրվա առիթով: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ի հայտարարությունը.
«32 տարի առաջ՝ 1988 թ. փետրվարի 20-ին, Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի Ժողովրդական պատգամավորների 20-րդ գումարման խորհուրդը որոշում ընդունեց դիմել Ադրբեջանական ԽՍՀ և Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդներին՝ առաջարկելով դիտարկել ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմից Հայկական ԽՍՀ կազմ տեղափոխելու հարցը։
Այս պատմական որոշումը սկիզբ դրեց արցախահայության ազգային-ազատագրական պայքարի նոր փուլին՝ Ղարաբաղյան շարժմանը։ Այն իրապես ժողովրդավարական շարժում էր, որը պայքար էր՝ հանուն քաղաքացիական իրավունքների, ազգային ինքնության, տնտեսական իրավահավասարության և արժանապատիվ կյանքի։ Ղարաբաղյան շարժումը ամենասկզբից էլ խաղաղ բնույթ էր կրում և մարմնավորում էր Արցախի ժողովրդի ձգտումը՝ առկա իրավական մեխանիզմների հիման վրա իրացնելու իր ինքնորոշման անքակտելի իրավունքը։
Ի պատասխան արցախահայության օրինական պահանջին` Բաքուն հրաժարվեց քաղաքական երկխոսությունից և Ադրբեջանական ԽՍՀ հայկական բնակչության նկատմամբ կազմակերպեց արյունալի ոճրագործություններ։ Փորձելով բռնության միջոցով ահաբեկել արցախցիներին՝ ադրբեջանական իշխանությունները ձեռնամուխ եղան Սումգայիթում, Բաքվում և Ադրբեջանի հայաշատ այլ քաղաքներում, ինչպես նաև Հյուսիսային Արցախի բնակավայրերում էթնիկ զտումների իրականացմանը, որոնք հետագայում վերաճեցին Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ լայնածավալ ռազմական ագրեսիա սանձազերծմանը։
Արցախահայությունը, սակայն, միավորվեց և կարողացավ իրեն պարտադրված պատերազմում պաշտպանել իր պատմական հայրենիքում ազատ ապրելու իրավունքը և ստեղծել անկախ պետականություն՝ Արցախի Հանրապետությունը՝ թիկունքում ունենալով համայն հայության աջակցությունը։
Այսօր Արցախը հաստատակամորեն շարժվում է իր ընտրած ուղիով՝ հետևողականորեն զարգացնելով ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված պետականությունը՝ որպես իր ժողովրդի ազատության և անվտանգության կարևորագույն երաշխիք»։

Artsakh issues statement on Revival Day
YEREVAN, FEBRUARY 20, ARMENPRESS. The Artsakh Foreign Ministry has released a statement on the occasion of Artsakh Revival Day.
“On February 20, 1988, 32 years ago, an extraordinary session of the 20th convocation Council of People’s Deputies of the Nagorno Karabakh Autonomous Oblast took a decision to appeal to the Supreme Soviets of the Azerbaijani Soviet Socialist Republic and the Armenian Soviet Socialist Republic for considering the issue of transferring the NKAO from the structure of the Azerbaijan SSR to the structure of the Armenian SSR. This historic decision marked the beginning of a new stage of the national-liberation struggle of the Armenians of Artsakh - the Karabakh Movement. It was a truly democratic movement, a struggle for civil rights, national identity, economic equality and dignified life. From the very beginning, the Karabakh Movement was peaceful and embodied the aspiration of the people of Artsakh to exercise its inalienable right to self-determination by using the operating legal mechanisms. The response of Baku to the legitimate demand of the Armenians of Artsakh was its refusal of political dialogue and bloody crimes against the Armenian population of the Azerbaijani SSR. In an attempt to intimidate the people of Artsakh by force, the Azerbaijani authorities launched ethnic cleansing in Sumgait, Baku, and other Armenian-populated cities of Azerbaijan, as well as in the settlements of Northern Artsakh, which subsequently grew into large-scale military aggression against the civilian population of Artsakh. However, the Armenians of Artsakh united in the imposed war and succeeded in defending their right to live freely in their historic homeland and with the support of all Armenians creating an independent state - the Republic of Artsakh. Today, Artsakh is firmly following the path it has taken, consistently developing its statehood based on democratic values as the most important guarantee of the freedom and security of its people”, the statement reads.