ՀՀ և Դանիայի խորհրդարանների խոսնակներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Դանիայի Թագավորության մայրաքաղաք Կոպենհագենում գտնվող ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 18–ին հանդիպել է Դանիայի խորհրդարանի խոսնակ Հենրիկ Դամ Քրիստենսենի (Սոցիալ-դեմկրատական կուսակցություն) հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ խորհրդարանի առաջին փոխխոսնակ Կարեն Էլլեմանը (Լիբերալ կուսակցություն) եւ փոխխոսնակ Յենս Ռոդեն (Դանիայի Սոցիալ-Լիբերալ կուսակցություն)։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, դանիական կողմի խնդրանքով Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է անկախությունից ի վեր ՀՀ անցած ճանապարհը եւ Թավշյա հեղափոխությունից ու 2018 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո տեղի ունեցած փոփոխությունները։ Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի կողմից որդեգրած ժողովրդավարական, հատկապես, դատաիրվական ոլորտում փոփոխությունների օրակարգին։ «Քննարկվել է Ընտրական օրենսգրքի եւ Կուսակցությունների մասին օրենքի բարեփոխումների շուրջ եւրոպական տարբեր կառույցների հետ համագործակցության շրջանակը։ Դանիայի խորհրդարանի խոսնակը պատրաստակամություն է հայտնել սատարելու Հայաստանի խորհրդարանին՝ ժողովրդավարական ձեռքբերումները բոլոր բնագավառներում կոնսոլիդացնելու գործում։
Արարատ Միրզոյանը հատուկ ընդգծել է, որ նման մակարդակով սա ՀՀ Ազգային ժողովի առաջին պաշտոնական այցն է Դանիայի Թագավորություն՝ խորհրդարանի խոսնակի մակարդակով, եւ հույս հայտնել, որ նոր հնարավորություններ կբացվեն երկու օրենսդիր մարմինների միջեւ փորձի փոխանակման եւ միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում սերտ փոխգործակցության։ Ափսոսանք հայտնելով, որ դանիական խորհրդարանում գոյություն չունի բարեկամական խմբեր ձեւավորելու ավանդույթ, կողմերը հույս են հայտնել, որ փոխշահավետ համագործակցության արդյունավետ հարթակ կարող են հանդիսանալ խորհրդարանական համապատասխան հանձնաժողովների միջեւ համատեղ հանդիպումների եւ քննարկումների կազմակերպումը, փոխադարձ այցերը եւ մշտական շփումը տարբեր խորհրդարանական խմբակցությունների միջեւ։
Արարատ Միրզոյանն իր երախտիքի խոսքն է հայտնել Դանիայի խորհրդարանի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եվ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը վարվերացնելու եւ ներպետական ընթացակարգերն ավարտելու մասին Եվրոպական խորհրդի գլխավոր քարտուղարությանը պաշտոնապես տեղեկացնելու համար։ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ դանիական կողմը կաջակցի Հայաստանի իշխանություններին ԵՄ-ի հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկին։
Դանիայի խորհրդարանի խոսնակի խնդրանքով Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի ներքաղաքական օրակարգի հարցեր, այդ թվում՝ ապրիլի 5-ին կայանալիք հանրաքվեի եւ Սահմանադրական դատարանի շուրջ ընթացող գործընթացները, խոսել Սահմանադրության փոփոխության անհրաժեշտության վերաբերյալ՝ որպես Հայաստանում ընթացող դատաիրավական, տնտեսական բարեփոխումների հաջողության հասնելու գրավական։
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների լայն շրջանակին, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը։ Ազգային ժողովի նախագահի ղեկավարած պատվիրակության անդամները ներկայացրել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության էությունը եւ Հայաստանի մոտեցումները բացառապես խաղաղ ճանապարհով դրա հանգուցալուծման ուղղությամբ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Спикеры парламентов Армении и Дании обсудили вопросы региональной безопасности
Находящийся в Копенгагене с официальным визитом председатель Национального Собрания Республики Армения Арарат Мирзоян 18 февраля встретился со спикером парламента Дании Генриком Даммом Кристенсеном (Социал-демократическая партия). Во встрече также приняли участие первый вице-спикер парламента Карен Эллеман (Либеральная партия) и вице-спикер Йенс Роде (Датская социал-либеральная партия).
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата президента Армении, по просьбе датской стороны Арарат Мирзоян представил путь, по которому Армения пошла с момента обретения независимости, и изменения, произошедшие после бархатной революции и досрочных парламентских выборов 2018 года. Была затронута повестка реформ, принятых Арменией в области демократии, особенно в области правосудия. Были обсуждены рамки сотрудничества с различными европейскими структурами по внесению изменений в Избирательный кодекс и Закон о партиях. Спикер датского парламента выразил готовность поддержать парламент Армении в консолидации демократических достижений во всех областях.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что это первый официальный визит Национального Собрания Армении в Королевство Дания на уровне спикера парламента, и выразил надежду, что откроются новые возможности для обмена опытом между двумя законодательными органами и тесного сотрудничества в международных парламентских организациях. С сожалением отметив, что в датском парламенте не существует традиций формирования дружественных групп, стороны выразили надежду, что эффективной платформой для взаимовыгодного сотрудничества может стать организация совместных встреч и дискуссий между соответствующими парламентскими комитетами, взаимных визитов и постоянных контактов между различными парламентскими фракциями.
Арарат Мирзоян выразил благодарность за официальное информирование генерального секретариата Совета Европы об ратификации датским парламентом Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС. Спикер Национального собрания выразил надежду, что датская сторона поддержит власти Армении в вопросе начале диалога по либерализации визового режима с ЕС.
По просьбе спикера датского парламента Арарат Мирзоян представил вопросы, касающиеся внутриполитической повестки дня Армении, в том числе процесса референдума о Конституционном суде.
Был затронут широкий круг вопросов региональной безопасности, в том числе нагорно-карабахский конфликт. Члены делегации во главе со спикером Национального Собрания представили суть нагорно-карабахского конфликта и подходов Армении по его исключительно мирному урегулированию в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.