Արսեն Թորոսյանը հանդիպել է Կորեայի Ազգային առողջապահական ապահովագրական ծառայության նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Կորեայի Հանրապետությունում գտնվող առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հանդիպել է Կորեայի Ազգային առողջապահական ապահովագրական ծառայության նախագահ Յոնգ-Իկ Կիմին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Համաշխարհային բանկի պատվիրակությունը, որի շնորհիվ էլ կազմակերպվել է հայկական պատվիրակության այցը Կորեա:
Յոնգ-Իկ Կիմը խոսել է նման փոխանակման ծրագրերի և միջոցառումների կարևորության մասին, հաշվի առնելով այն, որ Կորեայի առողջապահական ապահովագրական համակարգը ձևավորվելով 1977 թվականին` մեծ հաջողություններ է գրանցել և օրինակելի է աշխարհի շատ երկրների համար:
Նա նշել է, որ կորեական կողմն ուրախ է կիսվելու իրենց փորձով այլ երկրների քաղաքական գործիչների, պատգամավորների և ոլորտի ներկայացուցիչների հետ:
Նախարար Արսեն Թորոսյանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և փորձի փոխանակման համար:
«Այն երկրների համար, որոնք նոր են սկսում նման բարեփոխումների ճանապարհով գնալ` Կորեայի փորձը շատ կարևոր և օգտակար է», - ասել է նա և հավելել, որ Հայաստանը ևս ընտրել է այդ ճանապարհը և գտնվում է հանրային առողջապահական ապահովագրական համակարգի ներդրման սկզբնական փուլում:
Կողմերը կարևորել են նաև փորձագետների փոխանակությունը երկրների միջև և պայմանավորվածություն ձեռք բերել ապագա համագործակցության համար:
Համաշխարհային բանկի պատվիրակության ղեկավար Ադաննա Ճուկվուման ընդգծել է երկրների միջև երկխոսության ստեղծման կարևորությունն արդեն կայացած համակարգերի մասով և ավելացրել, որ Համաշխարհային բանկը նույնպես շարունակելու է աջակցել Հայաստանին` բարեփոխումների մասով:
Հանդիպման վերջում նախարար Արսեն Թորոսյանը կորեացի փորձագետներին հրավիրել է այցելել Հայաստան` ուսումնասիրելու վերջին տարիներին իրականացված աշխատանքները:

Арсен Торосян встретился с председателем Национальной службы медицинского страхования Кореи
Министр здравоохранения Арсен Торосян, находящийся с рабочим визитом в Республике Корея, встретился с председателем Национальной службы медицинского страхования Кореи Йонгом Ик Кимом. Об этом Арменпресс сообщили в Министерстве здравоохранения Армении.
Во встрече приняла участие также делегация Всемирного банка, благодаря которой и был организован визит армянской делегации в Корею.
Йонг-Ик Ким говорил о важности таких программ и мероприятий по обмену, учитывая то, что Корейская система медицинского страхования, сформировавшаяся в 1977 году, добилась больших успехов и является примером для многих стран мира.
Он отметил, что корейская сторона рада делиться своим опытом с политиками, депутатами и представителями сферы из других стран.
Министр Арсен Торосян, в свою очередь, поблагодарил за оказанный прием и за готовность обмена опытом.
“Для тех стран, которые только начинают идти по пути таких реформ, опыт Кореи очень важен и полезен”, - сказал он и добавил, что Армения также выбрала этот путь и находится на начальном этапе внедрения системы страхования общественного здравоохранения.
Стороны также отметили важность обмена между странами экспертами и достигли договоренности о будущем сотрудничестве.
Глава делегации Всемирного банка Аданна Чуквума подчеркнула важность создания диалога между странами по части уже состоявшихся систем и добавила, что Всемирный банк также продолжит содействовать Армении в деле реформ.
В конце встречи министр Арсен Торосян пригласил корейских экспертов посетить Армению для изучения работы, проделанной за последние годы.