Ալեն Սիմոնյանը զինծառայողի մահվան դեպքի հետ կապված զրուցել է Դավիթ Տոնոյանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ալեն Սիմոնյանն այս մասին գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Քիչ առաջ զրուցեցի այս պահին գործուղման մեջ գտնվող պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հետ՝ բանակում տեղի ունեցած ցավալի դեպքի վերաբերյալ: Տեղեկացա դեպքի մանրամասներին: Նման ցավալի պատահարների բացառումն առաջնային կարևորություն ունի` անկախ պատճառից` լինի դա ոչ կանոնակարգային հարաբերություն, թե առողջական խնդիր, թե այլ բան: Մենք մահվանը զինվոր տալու չունենք, մեր տղերքի արյան ամեն կաթիլն անգին է: Իսկ մեղավորները խստագույնս պատժվելու են:
Խորին ցավակցությունս եմ հայտնում պայմանագրային զինծառայող Հայկ Ասրյանի հարազատներին:
Աստված պահապան Հայոց բանակին և մեր տղաներին»,- գրել է Սիմոնյանը:
Արցախի պաշտպանության բանակի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, դեռևս չպարզված հանգամանքներում, փետրվարի 14-ի ժամը 19:00-ի սահմանում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայող, 1997թ. ծնված Հայկ Ներսեսի Ասրյանը: Դեպքի առթիվ առաջին կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Ինքնասպանության հասցնելը. Սպառնալիքի, դաժան վերաբերմունքի կամ անձնական արժանապատվությունը պարբերաբար նվաստացնելու ճանապարհով անձին անուղղակի դիտավորությամբ կամ անզգուշությամբ ինքնասպանության կամ ինքնասպանության փորձի հասցնելը՝պատժվում է ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով) հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:

Vice Speaker of Parliament holds phone talk with Defense Minister over death case of soldier
YEREVAN, FEBRUARY 15, ARMENPRESS. Vice Speaker of the Armenian parliament Alen Simonyan held a telephone conversation with Defense minister Davit Tonoyan, the Vice Speaker said on Facebook.
“I just talked to the defense minister Davit Tonoyan over phone about the tragic case that has taken place in the Army. Minister Tonoyan is currently on a business trip. I was informed about the details of the incident. Ruling out such tragic incidents is a priority, regardless of their causes”, he said, adding that those found guilty will be punished in strongest terms.
The Vice Speaker extended condolences to the family of soldier Hayk Asryan.
Soldier of the Defense Army of Artsakh Hayk Asryan, born in 1997, received a fatal gunshot wound in one of the military positions located in the eastern direction on February 14, at around 19:00. Criminal case on “causing suicide or attempted suicide through negligence or deliberately by threats, cruel treatment or regular humiliation of personal dignity” has been filed over the incident.