Մերձավոր Արևելքում Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը դրական դինամիկա է արձանագրում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիան դարձավ երկրորդ արաբական երկիրը Լիբանանից հետո, որը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: 2020 թվականի փետրվարի 13-ին Սիրիայի խորհրդարանը միաձայն ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևը:
Սիրիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ առաջին քայլ կարելի է համարել 2014 թվականին Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հայտարարությունը, երբ վերջինս AFP լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում Սիրիայում տեղի ունեցող վայրագությունները համեմատեց Օսմանյան կայսրության կողմից 1,5 միլիոն հայերի ոչնչացման հետ: Դրանից օրեր անց ՄԱԿ-ում Հայոց ցեղասպանության մասին բարձրաձայնեց այս կառույցում Սիրիայի դեսպանը: Ավելի ուշ՝ 2015 թվականին, Սիրիայի խորհրդարանը Հայոց ցեղասպանության 100 ամյակի կապակցությամբ հատուկ նիստով հարգանքի տուրք մատուցեց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Անհերքելի է, որ Սիրիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հիմքում մի շարք գործոններ են ընկած, որոնցից ամենակարևորը, թերևս, Սիրիայում առկա հակաթուրքական տրամադրություններն են: Դամասկոս-Անկարա հարաբերությունները հասել են լարվածության այնպիսի մակարդակի, որ սիրիական իշխանությունները չեն խորշում հնարավոր բոլոր գործիքների կիրառումից: Մասնավորապես, իր դերակատարումն է ունեցել վերջին ամիսներին Սիրիայի հյուսիսարևելյան շրջաններում, իսկ վերջերս նաև Իդլիբ և Հալեպ նահանգներում տիրող գերլարված իրավիճակը:
Առհասարակ, վերջին տարիներին որոշակի դրական դինամիկա է նկատվում Մերձավոր Արևելքում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացում, ինչը դարձյալ մեծապես պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Մերձավոր Արևելքում Թուրքիայի ազդեցության մեծացմանը միտված Անկարայի քաղաքականությունը զգալի հակազդեցություն է առաջացնում արաբական երկրների շրջանում: Մասնավորապես, արաբական մեկ այլ առանցքային երկիր՝ Եգիպտոսը, ևս առաջին քայլերն է ձեռնարկում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ: 2016 թվականին Եգիպտոսի խորհրդարանում քննարկման էր դրվել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև, իսկ 2019 թվականին Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Աս-Սիսին Մյունխենի Անվտանգության համաժողովի շրջանակներում բարձրաձայնել է այն մասին, որ 100 տարի առաջ իր երկիրն ապաստան է տվել Հայոց ցեղասպանությունից փրկվածներին: Կարելի է ակնկալել, որ Սիրիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը որոշակիորեն կնպաստի հետագայում արաբական մյուս երկրների կողմից նույնանման որոշման կայացմանը:
Հատկանշական է, որ 2019 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող հայտարարություն է ընդունվել նաև Լիբիայի (Տոբրուքի կառավարության) կողմից: Նշենք, որ հայտարարությունն ընդունվել է Լիբիայում գործող երկու ուժերից մեկի՝ գեներալ Հաֆթարի Լիբիայի Ազգային բանակի կողմից, որին աջակցում են ՌԴ-ն, Ֆրանսիան, ԱՄԷ-ն, Եգիպտոսը, Սաուդյան Արաբիան և այլն:
Խոսելով այս տարածաշրջանում Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը խթանող գործոնների մասին՝ չի կարելի անտեսել նաև այն հանգամանքը, որ Հայաստանը վերջին տարիներին զգալի ջանքեր է գործադրում մերձավորարևելյան երկրներից յուրաքանչյուրի հետ հարաբերություններն ավելի բարձր մակարդակ տեղափոխելու ուղղությամբ, ինչն իր բնական անդրադարձն է ունենում նաև այս հարցի վրա: Նույն Սիրիայի պարագայում, Հայաստանը, մշտապես հանդես գալով հակամարտության խաղաղ կարգավորման օգտին և պահպանելով դրական չեզոքություն, էական քայլեր է ձեռնարկել նաև երկրում հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ, այդ թվում՝ նախաձեռնելով հայկական մարդասիրական առաքելության աշխատանքը Սիրիայում՝ դիտարկելով այն իբրև «բարոյական պարտքի վերադարձ» Սիրիայի ժողովրդին ավելի քան 100 տարի առաջ Հայոց ցեղասպանությունից փրկված հայերին ընդունելու և ապաստան տալու համար: Եվ Սիրիայի խորհրդարանի կողմից վերոնշյալ բանաձևի ընդունումը նաև Հայաստան-Սիրիա երկկողմ հարաբերություններում առկա դրական միտումների ցուցիչ է:
Այս համատեքստում չափազանց կարևոր է նաև այն աշխատանքը, որն իրականացվում է հայկական կառույցների և Սիրիայում հայ համայնքի, այդ թվում՝ Սիրիայի խորհրդարանում ներկայումս գործող 2 հայ պատգամավորների կողմից, ովքեր ընդամենը վերջերս՝ 2020 թվականի հունվարին, Սիրիայի նախագահի հետ հանդիպմանը քննարկել են հայ համայնքի հետ կապված հարցեր:
Ամփոփելով՝ պետք է նշել, որ Սիրիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և առհասարակ Մերձավոր Արևելքում այս գործընթացի հետ կապված որոշակի դրական դինամիկայի հիմքում ընկած են մի շարք գործոններ, որոնց թվում Մերձավոր Արևելքում Հայաստանի պրոակտիվ և նախաձեռնողական քաղաքականությունն իր կարևոր տեղն ունի:

Процесс признания Геноцида армян на Ближнем Востоке имеет положительную динамику
Сирия стала второй после Ливана арабской страной, признавшей Геноцид армян. 13 февраля 2020 года парламент Сирии единогласно принял Резолюцию о признании и осуждении Геноцида армян.
Первым шагом в направлении признания Сирией Геноцида армян можно считать заявление президента Сирии Башара Асада, сделанное в 2014 году, когда последний в интервью агентству AFP сравнил зверства в Сирии с уничтожением 1,5 млн армян Османской империей. Спустя несколько дней после этого в ООН заявление о Геноциде армян сделал и посол Сирии. Позже, в 2015 году, парламент Сирии на специальном заседании по случаю 100-летия Геноцида армян воздал дань памяти жертвам Геноцида армян.
Неопровержимо, что в основе признания Сирией Геноцида армян лежит ряд факторов, самым важным из которых, пожалуй, являются антитурецкие настроения в Сирии. Отношения Дамаск-Анкара достигли такого уровня напряженности, что сирийские власти не отказываются от применения всех возможных инструментов. В частности, свою роль сыграла и сверхнапряженная ситуация, царящая в последние месяцы в северо-восточных районах Сирии, а в последнее время в провинциях Идлиб и Алеппо.
Вообще, в последние годы наблюдается определенная положительная динамика в процессе признания Геноцида армян на Ближнем Востоке, что также в значительной степени обусловлено тем обстоятельством, что политика Анкары, направленная на увеличение влияния Турции на Ближнем Востоке, вызывает значительное противодействие со стороны арабских стран. В частности, и другая ключевая арабская страна - Египет, уже предпринимает первые шаги по признанию Геноцида армян. В 2016 году в парламенте Египта была вынесена на обсуждение резолюция о признании Геноцида армян, а в 2019 году президент Египта Абдель Фаттах ас-Сиси в рамках Мюнхенской конференции по безопасности заявил о том, что 100 лет назад его страна предоставила убежище армянам, спасшимся от Геноцида. Можно ожидать, что признание Сирией Геноцида армян в определенной степени будет способствовать принятию в дальнейшем аналогичного решения и другими арабскими странами.
Примечательно, что в 2019 году заявление о признании и осуждении Геноцида армян было принято Ливией (правительством Тобрука). Отметим, что заявление было принято одной из двух действующих в Ливии сил - ливийской национальной армией генерала Хафтара, которую поддерживают Россия, Франция, ОАЭ, Египет, Саудовская Аравия и др.
Говоря о факторах, стимулирующих признание Геноцида армян в этом регионе, нельзя игнорировать и то обстоятельство, что Армения в последние годы прилагает значительные усилия для переноса отношений с каждой из ближневосточных стран на более высокий уровень, что оказывает свое естественное влияние и на этот вопрос. В случае с той же Сирией Армения, постоянно выступая за мирное урегулирование конфликта и сохраняя позитивный нейтралитет, предприняла существенные шаги по преодолению гуманитарного кризиса в стране. В том числе инициировав работу армянской гуманитарной миссии в Сирии, и рассматривая ее как “возвращение морального долга” сирийскому народу за прием и предоставления убежища армянам, спасшимся от Геноцида армян более 100 лет назад. Принятие парламентом Сирии вышеуказанной резолюции является также показателем положительных тенденций в двусторонних отношениях Армения-Сирия.
В этом контексте чрезвычайно важна также работа, осуществляемая армянскими структурами и армянской общиной Сирии, в том числе двумя ныне действующими в парламенте Сирии армянскими депутатами, которые всего недавно, в январе 2020 года, на встрече с президентом Сирии обсуждали вопросы, связанные с армянской общиной.
Подводя итоги, следует отметить, что в основе некоторой положительной динамики, связанной с признанием Сирией Геноцида армян и с этим процессом на Ближнем Востоке в целом лежит ряд факторов, в числе которых проактивная и инициативная политика Армении на Ближнем Востоке занимает свое важное место.
Арпине Овсепян
Насилие вновь возвращается в политическую культуру США, это тревожащая реальность: анализ эксперта
Запад не будет отталкивать Грузию, а продолжит с ней работать: грузиновед о последних региональных развитиях
Первые внешнеполитические послания избранного президента Ирана: анализ ираниста
Сложность ситуации в том, что во Франции может установиться двоевластие: мнение политолога
Первый тур президентских выборов в Иране был полон сюрпризов: анализ ираниста
Арабист объяснил, чем обусловлено признание Арменией Государства Палестина
Аналитик не видит необходимых предусловий для переговорного процесса между Украиной и Россией
Победа правых националистических сил уже ощутима в Европе: парламентские выборы в ЕС
Трехсторонняя встреча в Брюсселе действительно беспрецедентна в истории независимой Армении: мнение аналитика
Роль Ирана в диверсификации внешней политики Армении
Процесс армяно-турецкого примирения не продвигается, и ответственна за это турецкая сторона: академик Рубен Сафрастян