Բռնությունը պետք է բացառվի. Փաշինյանը հիշեցրել է իր առաջարկած համազգային 6 կոնսենսուսները
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում, որով հիշեցրել է 2019 թվականի օգոստոսի 5-ին Ստեփանակերտում իր կողմից առաջարկած համազգային 6 կոնսենսուսները՝ որպես համահայկականության, ազգային միասնության անկյունաքար և բանաձև: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ վարչապետի գրառումը.
«Համազգային 6 կոնսենսուսները, որ առաջարկեցի 2019թ. օգոստոսի 5-ին, Ստեփանակերտում, որպես համահայկականության, ազգային միասնության անկյունաքար ու բանաձեւ:
Կոնսենսուս 1. Բռնությունը պետք է բացառվի ներհայկական որևէ հարցի լուծման գործիքակազմից։ Մեր իրականության մեջ մենք իրար մեջ հարցեր լուծելու համար բռնությունը պետք է բացառենք։ Բոլոր այն ուժերը, անհատները, որ բռնությունը դիտարկում են որպես ներհայկական որևէ հարցի լուծման միջոց, պետք է մերժվեն և հայ ժողովրդի պատմության աղբանոցը նետվեն։ Բռնությունից զերծ հանրության, բռնությունից զերծ ժողովրդի տեսլականը պետք է մեր համազգային միավորման անկյունաքարային դրույթը դառնա։ Ի դեպ, այս համատեքստում կա միայն մի բացառություն՝ խոսքն օրինական ուժի կիրառման մասին է՝ հանցագործությունների կանխման և բացահայտման, հանրության բնականոն կյանքի ապահովման համատեքստում։
Կոնսենսուս 2. Ժողովուրդը և նրա ազատ կամարտահայտությունն իշխանության ձևավորման միակ աղբյուրն է։ Ժողովրդի կամքի աղճատման, աղավաղման ցանկացած փորձ պետք է դիտարկվի որպես հակապետական, հակաազգային գործունեություն։ Այս առումով չափազանց կարևոր եմ համարում Արցախի Հանրապետությունում սպասվող նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը ազատ, մրցակցային, ժողովրդավարական միջավայրում և ժողովրդի ազատ կամարտահայտման իրական երաշխիքների ապահովումը։ Հայաստանի Հանրապետությունը, ըստ այդմ, պետք է հանդես գա և հանդես կգա որպես Արցախի ժողովրդի ազատ կամարտահայտման և այդ կամարտահայտման միջոցով լեգիտիմ իշխանության ձևավորման երաշխավոր։
Կոնսենսուս 3. Հայաստանի և Արցախի, հայ ժողովրդի ինքնիշխանությունը բարձրագույն արժեք է, և բոլոր այն ուժերը, ովքեր կփորձեն օտար ուժերի ներգրավել ներհայկական, ներհայաստանյան հարցեր լուծելու համար, բոլոր այն ուժերը, ովքեր մեր երկրում հանդես կգան որպես օտարերկրյա շահերի ներկայացուցիչ, պիտի արժանանան և կարժանանան հայ ժողովրդի և նրա լեգիտիմ ներկայացուցիչ Հայաստանի կառավարության ամենակոշտ հակազդեցությանը։
Կոնսենսուս 4. Հայաստանը և Արցախը պետք է զերծ լինեն կոռուպցիայից։ Կոռուպցիայի բոլոր դրսևորումները, այդ թվում՝ հովանավորչությունը, արհեստական մենաշնորհները, մրցակիցների հանդեպ հարուցվող արհեստական խոչընդոտները պետք է արմատախիլ արվեն։ Կոռուպցիոն գործունեության արդյունքում պետությանը և ժողովրդին հասցված նյութական վնասները պետք է վերականգնվեն։
Կոնսենսուս 5. Իրավունքի և օրենքի գերակայությունը, օրենքի առաջ բոլորի հավասարությունը պետք է դառնա ներազգային հարաբերությունների առանցք։ Արտաքին կամ ներքին ազդեցությունների տրվող դատարանների գոյությունն սպառնալիք է ազգային անվտանգությանը։ Հայաստանում և Արցախում դատարանները պետք է լինեն անկախ։ Տնտեսության, քաղաքականության մեջ և հանրային կյանքի որևէ բնագավառում արտոնյալ խավի, շրջանակների, անհատների առկայությունը պետք է բացառել։ Այստեղ ուզում եմ մի մեկնաբանություն անել. սիրելի ժողովուրդ, մենք շատ արժանի մարդիկ ունենք, հայությունը շատ արժանավոր զավակներ է տվել, բայց անընդունելի է և չի կարելի հանդուրժել, երբ որևէ մեկը ծառայություն մատուցի ժողովրդին ու հայրենիքին և հետո այդ ծառայությունը փորձի վաճառել արտոնյալ լինելու ձևով, օրենքից դուրս լինելու ձևով։
Կոնսենսուս 6. Ամենագլխավոր կոնսենսուսը՝ Արցախի հարցի կարգավորման բանակցային գործընթացի նպատակը պետք է լինի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անվտանգության համար մղված Արցախյան ազատամարտի արդյունքների պաշտպանությունը։ Բանակցությունների արդյունքում Հայաստանի և Արցախի կառավարությունների համար ընդունելի համարված որևէ լուծում կարող է ընդունելի դիտվել միայն Հայաստանում և Արցախում ժողովրդական հավանության դեպքում»։

Насилие должно быть исключено: Пашинян напомнил о предложенных им 6-ти общенациональных консенсусах
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян сделал запись на своей странице в Facebook, в которой напомнил о предложенных им 5 августа 2019 года в Степанакерте 6-ти общенациональных консенсусах как о краеугольном камне и формуле общенационального единства. Арменпресс представляет запись премьер-министра Армении.
“6 общенациональных консенсусов, которые я предложил 5 августа 2019 года в Степанакерте в качестве краеугольного камня и резолюции Панармянского единства.
Консенсус 1. Насилие должно быть исключено из инструментария решения какого-либо внутриармянского вопроса. В нашей действительности для решения наших внутренних вопросов мы должны исключить насилие. Все те силы, личности, которые рассматривают насилие как средство решения какого-либо внутриармянского вопроса, должны быть отвергнуты и выброшены на свалку истории армянского народа. Видение общества, избавившегося от насилия народа, избавившегося от насилия, должно стать краеугольным положением нашего общенационального объединения. Кстати, в этом контексте есть только одно исключение: речь идет о применении законной силы в контексте предотвращения и раскрытия преступлений, обеспечения нормальной жизни общества.
Консенсус 2. Народ и его свободное волеизъявление - единственный источник формирования власти. Любая попытка искажения, искажения воли народа должна рассматриваться как антигосударственная, антинациональная деятельность. В этом плане чрезвычайно важным считаю проведение в Республике Арцах президентских и парламентских выборов в свободной, конкурентной, демократической среде и обеспечение реальных гарантий свободного волеизъявления народа. Республика Армения, в соответствии с этим, должна выступать гарантом свободного волеизъявления народа Арцаха и формирования легитимной власти посредством этого волеизъявления.
Консенсус 3. Суверенитет Армении и Арцаха, армянского народа - высшая ценность, и все те силы, которые попытаются привлечь иностранные силы для решения внутриармянских, внутриармянских вопросов, все те силы, которые в нашей стране выступят в качестве представителя иностранных интересов, должны удостоиться самого жесткого противодействия армянского народа и его легитимного представителя - правительства Армении.
Консенсус 4. Армения и Арцах должны быть свободны от коррупции. Все проявления коррупции, в том числе протекционизм, искусственные монополии, искусственные препятствия против конкурентов должны быть искоренены. Материальный ущерб, нанесенный государству и народу в результате коррупционной деятельности, должен быть восстановлен.
Консенсус 5. Верховенство права и закона, равенство всех перед законом должно стать стержнем внутринациональных отношений. Внешнее или внутреннее влияние на деятельность судов представляет угрозу национальной безопасности. Суды в Армении и Арцахе должны быть независимыми. В экономике, политике и в какой-либо сфере общественной жизни необходимо исключить наличие привилегированных слоев, кругов, личностей. Здесь я хочу сделать комментарий: Мой дорогой народ, у нас есть очень достойные люди, армянство дало очень достойных сынов, но неприемлемо и нельзя терпеть, когда кто-либо, послужив народу и Родине, затем попытается получить за эту службу привилегии, в виде выхода из сферы закона.
Консенсус 6. Самый главный консенсус - целью переговорного процесса по урегулированию Арцахского вопроса должна быть защита результатов Арцахской освободительной войны, направленной на самоопределение и безопасность народа Арцаха. Решение по результатам переговоров признанное приемлемым для правительств Армении и Арцаха, может быть принято только в случае народного одобрения в Армении и Арцахе”.