Փոխվարչապետ Ավինյանը  Չինաստանի դեսպանի հետ քննարկել է կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպան Թիան Էրլունին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, զրուցակիցները քննարկել են կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակը: Չինաստանի դեսպանը ներկայացրել է վիրուսի տարածման վերաբերյալ վերջին թվերը և ընդհանուր իրավիճակը՝ նշելով, որ չնայած այն բարդ է, սակայն վերահսկելի է ու կայուն: Չինական կողմը ակնկալում է, որ մեկ շաբաթվա ընթացքում դրությունը կբարելավվի:
Թիան Էրլունը նշել է, որ հարցը գտնվում է Չինաստանի բարձրագույն ղեկավարության անմիջական վերահսկողության ներքո, առկա է առավելագույն համախմբվածություն կորոնավիրուսի դեմ պայքարում, ու պատկառելի մարդկային և նյութական միջոցներ են ուղղվել այս նպատակի համար: Երկիրը նաև ակտիվորեն համագործակցում է միջազգային գործընկերների հետ, և աշխատանքներ են տարվում պատվաստանյութ ստեղծելու ուղղությամբ:
Փոխվարչապետը շնորհակալություն է հայտնել տրամադրված համապարփակ տեղեկատվության համար: Նա ներկայացրել է Հայաստանի կողմից կորոնավիրուսի ներթափանցման կանխարգելման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները և նշել, որ այս նպատակով իր գլխավորությամբ ստեղծվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով:
Տիգրան Ավինյանն ասել է, որ շատ բարձր է գնահատում Չինաստանի կողմից իրականացված արդյունավետ քայլերը ու կարծիք հայտնել, որ իրավիճակը շուտով դեպի կարգավորում կգնա: Նա նաև կարևորել է այս հարցում չինական կողմի օպերատիվությունը, թափանցիկությունը և միջազգային հանրության հետ համագործակցությամբ դրսևորած ջանքերը: Փոխվարչապետը հավելել է, որ Հայաստանը պատրաստ է հնարավոր միջոցներով աջակցություն ցուցաբերել բարեկամ Չինաստանին:

Вице-премьер Тигран Авинян обсудил с послом Китая ситуацию с коронавирусом
Вице-премьер Тигран Авинян 1 февраля принял Чрезвычайного и Полномочного посла Китайской Народной Республики в Армении Тьяна Эрлуна.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьер, собеседники обсудили вызванную коронавирусом ситуацию. Посол Китая представил последние данные и общую ситуацию в связи с распространением вируса, отметив, что, хотя ситуация сложная, однако контролируемая и стабильная. Китайская сторона ожидает улучшения ситуации в течение недели.
Тьян Эрлун отметил, что этот вопрос находится под непосредственным контролем высшего руководства Китая, в борьбе с коронавирусом наличествует максимальная сплоченность, и значительные человеческие и материальные ресурсы направлены на достижение этой цели. Страна также активно сотрудничает с международными партнерами, и ведется работа по созданию вакцины.
Вице-премьер поблагодарил за предоставленную исчерпывающую информацию. Он представил работу, проделанную Арменией по предотвращению проникновения коронавируса, и отметил, что с этой целью под его руководством создана межведомственная комиссия.
Тигран Авинян сказал, что высоко оценивает предпринятые Китаем эффективные шаги, и выразил мнение, что ситуация скоро будет урегулирована. Он также подчеркнул важность оперативности, прозрачности и усилий китайской стороны в сотрудничестве с международным сообществом. Вице-премьер добавил, что Армения готова всячески оказывать поддержку дружественному Китаю.