Հայաստանն Իսպանիայում ներկայացված է տարվա առաջին միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,մ ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Տուրիզմ Արմենիա» ասոցիացիայի աջակցությամբ մեծ ու միասնական տաղավարով Հայաստանը ներկայացված է տարվա առաջին՝ «Fitur2020» միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսում, որը տեղի է ունենում Իսպանիայի մայրաքաղաք Մադրիդում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մեր երկրի զբոսաշրջային գրավչությունները ներկայացնում են ներգնա տուրիզմի ոլորտում տարիների փորձ ունեցող 9 ընկերություններ։
«Fitur2020»-ը մի հարթակում է հավաքել 10 հազարից ավելի տուրօպերատորների՝ 160 երկրից։ Ակնկալվում է, որ ոլորտի պրոֆեսիոնալների և ցուցահանդեսի այցելուների թիվը կգերազանցի 250 000-ը։
Հայաստանյան ներգնա տուրօպերատորները իսպանական և եվրոպական շուկայի գործընկերներն մեր երկրի գրավչությունները ներկայացնելիս հատկապես շեշտադրել են մշակութային և գաստրոտուրիզմի հնարավորությունները։
«Այս տարի Հայաստանը ներկայացվում է ոչ թե մի քանի փոքր ստենդներով, այլ մեծ, ներկայանալի, միասնական տաղավարով։ Ընդ որում, միասնական հայկական «հովանոցի» ներքո են հավաքվել ոչ միայն ասոցիացիայի անդամ, այլ նաև տարիների փորձ ունեցող այլ զբոսաշրջային ընկերություններ։ Սա շատ կարևոր է մեր երկիրը միջազգային գործընկերներին պատշաճ ներկայացնելու և զբոսաշրջային ինդուստրիայի համախմբման, միասնականության, ոլորտի զարգացման տեսակետից»,- նշել է «Տուրիզմ Արմենիա» ասոցիացիայի նախագահ Սյուզաննա Ազոյանը։
«Տուրիզմ Արմենիա» ասոցիացիայի անդամ ընկերություններն աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններում, սկսած 1995 թվականից, մեր երկիրը ներկայացրել են միջազգային գործընկերներին՝ Հայաստանում հիմք դնելով կազմակերպված զբոսաշրջությանը։
«Fitur2020» միջազգային ցուցահանդեսին Հայաստանը լավագույնս ներկայացնելու աշխատանքներին աջակցել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը, Իսպանիայում մեր երկրի դեսպանությունը և հայ համայնքը։ «Fitur2020»-ը մեկնարկել է հունվարի 22-ին, կտևի 5 օր։

Armenia presented at first international tourism exhibition of the year in Spain
YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS. Armenia is presented at FITUR 2020, the first international tourism exhibition of the year in Spanish capital Madrid, reports Armenpress.
The companies are under one joint pavilion with the support of Tourism Armenia association.
Nine experienced incoming tour operators are presenting Armenia’s tourism attractiveness.
FITUR 2020 has brought together more than 10.000 tourism companies from 160 countries in one platform. It is expected that the number of field professionals’ and exhibition visitors’ will exceed 250,000.
Armenian incoming tour operators emphasize the opportunities of cultural and gastro tourism while presenting our country's attractions to Spanish and European market partners.
“This year Armenia is presented in one large joint pavilion. Moreover, this year Armenia’s “umbrella” gathered not only association member companies, but experienced tourism companies from the industry. This is crucial for presenting our country properly to our international partners and for consolidating, unifying and developing the tourism industry”, noted the Chair of Tourism Armenia association Syuzanna Azoyan.
Since 1995 Tourism Armenia member companies presented Armenia in different regions of the world, laying the groundwork for organized tourism development.
The Ministry of Foreign Affairs, the Armenian embassy in Spain and the Armenian community have supported to present Armenia at its best in FITUR 2020.