ՉԺՀ-ում թոքաբորբի պատճառով դադարեցրել են ավտոբուսային ու ջրային հաղորդակցությունը Ուհանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի իշխանությունները հունվարի 23-ին լիովին դադարեցրել են ավտոբուսային ու ջրային հաղորդակցությունը Ուհան քաղաքի (Հուբեյի նահանգի վարչական կենտրոնի) հետ նոր տիպի թոքաբորբի բռնկման պատճառով, որը հարուցել Է 2019-nCoV կորոնավիրուսը: Այդ մասին ասված Է ՉԺՀ-ի տրանսպորտի նախարարության հայտարարության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես նշում Է գերատեսչությունը, բոլոր նահանգների, ինքնավար շրջանների ու կենտրոնական ենթակայության քաղաքների տրանսպորտային վարչություններին կարգադրված Է կասեցնել ջրային ու ցամաքային տրանսպորտի կանոնավոր մարդատար չվերթները Ուհան, որի բնակչությունը կազմում Է մոտավորապես 11,1 մլն մարդ, ինչպես նաեւ ժամանակավորապես արգելել ավտոբուսների մուտքն այդ քաղաք:
Բացի այդ, արտակարգ շտաբի տվյալներով, Չինաստանի իշխանությունները ժամանակավորապես դադարեցրել են տրանսպորտային հաղորդակցությունը Հուանգան քաղաքի հետ:
Իր հերթին SINA տեղեկատվական պորտալը հայտնել Է Հուբեյի նահանգի Էչժոու քաղաքային օկրուգում երկաթուղային կայարանի աշխատանքի դադարեցման մասին:
Ավելի քան 1 մլն բնակիչ ունեցող Էչժոու քաղաքը գտնվում Է Ուհանից 70 կիլոմետր հեռավորության վրա, որտեղ առաջին անգամ հայտնաբերվել Է 2019-nCoV կորոնավիրուսը: Էչժոուն կարեւոր տրանսպորտային հանգույց Է եւ լոգիստիկական կենտրոն: Քաղաքում տեղակայված են մետալուրգիական, տեքստիլ եւ քիմիական արդյունաբերության ձեռնարկություններ:
Հունվարի 23-ին Ուհանի բնակիչների համար քաղաքից մեկնելու ժամանակավոր արգելք Է սահմանվել թոքաբորբի բռնկման պատճառով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:-0-/56/ 13.43

Минтранс Китая приостановил автобусное и водное сообщение с Уханем из-за пневмонии
Власти Китая полностью приостановили в четверг автобусное и водное сообщение с городом Ухань (административный центр провинции Хубэй) из-за вспышки пневмонии нового типа, вызванной коронавирусом 2019-nCoV. Об этом говорится в заявлении Министерства транспорта КНР.
Как указывает ведомство, транспортным управлениям всех провинций, автономных районов и городов центрального подчинения предписано приостановить регулярные пассажирские рейсы водного и наземного транспорта в Ухань, население которого составляет около 11,1 млн человек, а также временно запретить въезд автобусов в этот город.
Помимо этого, по данным экстренного штаба, власти Китая временно приостановили транспортное сообщение с городом Хуанган,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В свою очередь информационный портал SINA сообщил о приостановке работы железнодорожного вокзала в городском округе Эчжоу (провинция Хубэй).
Город Эчжоу площадью около 1,5 тыс. кв. км с населением более 1 млн человек расположен в 70 км от Уханя, где впервые был выявлен коронавирус 2019-nCoV. Эчжоу является важным транспортным узлом и логистическим центром. В нем расположены предприятия металлургической, текстильной и химической промышленности.
В четверг был введен временный запрет для жителей города Ухань покидать город из-за вспышки пневмонии, вызванной новым типом коронавируса 2019-nCoV.