ՀՀ-ն զգալի աճ է գրանցել «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ»-ի կոռուպցիայի ընկալման համաթվի ինդեքսում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հրապարակվել են «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ»-ի Կոռուպցիայի ընկալման համաթվի (ԿԸՀ) 2019 թվականի արդյունքները: Հայաստանն առաջին անգամ գրանցել է համեմատական զգալի աճ՝ միավորը 35-ից բարելավելով 42: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում նշել է ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը:
«Ընդ որում, Հայաստանը դիրքը բարելավել է 28 հորիզոնականով՝ զբաղեցնելով 77-րդ տեղը (2018 թվականին հորիզոնականը եղել է 105): Ուշագրավ է, որ Հայաստանի միավորը նախկինում երբեք չի գերազանցել 37-ը (2014թ., վերջին չորս տարիներին չի գերազանցել 35-ը): Հարկ է նշել, որ ԿԸՀ-ի արդյունքները կարևորվում են երկրի համար, քանի որ գնահատվում են ոչ թե պետության իրականացրած քայլերը, այլև այդ առումով քաղաքացիների ընկալումը»,-նշել է Ռուստամ Բադասյանը:
Նախարարն ընդգծել է, որ 2018 թվականի հեղափոխության և կոռուպցիայի դեմ պայքարում իրականացրած մասշտաբային միջոցառումները, այդ թվում՝ ներառական հակակոռուպցիոն ռազմավարության ընդունումն ունեցել են իրենց ներդրումը ՀՀ քաղաքացու ընկալման փոփոխման հարցում:
Ըստ նրա՝ հատկանշական է, որ Հակակոռուպցիոն ռազմավարությամբ, որպես ռազմավարության հիմնական վերստուգիչ վերջնարդյունք, նախատեսվում է 2023 թվականի ԿԸՀ միավորը դարձնել 55:

YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS. The Transparency International has released its Corruption Perceptions Index 2019. For the first time Armenia recorded a relatively major growth, raising its score from 35 to 42, Justice Minister of Armenia Rustam Badasyan said on Facebook.
“Moreover, Armenia improved its position by 28, is ranked 77th compared to the 105th rank in 2018. It’s worth noting that in the past Armenia’s score has never surpassed 37 (it hasn’t surpassed 35 in the past four years). The results of the Corruption Perceptions Index are important for the country because it assesses not only the actions taken by the state, but also the perception of citizens on the matter”, the minister said.
According to the minister, the 2018 Revolution, the large-scale anti-corruption measures, as well as the adoption of an inclusive anti-corruption strategy had their contribution to the change of perception of an Armenian citizen.
The minister added that by the Anti-Corruption Strategy it is expected to raise Armenia’s score in the Corruption Perceptions Index 2023 to 55.