Գիտնականներն ուղեղի աշխատանքը բարելավելու դյուրին միջոց են նշել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի Արեւմտյան Օնտարիոյի համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ 20 րոպե տեւողությամբ զբոսանքները կարող են ուղեղի աշխատանքը բարելավել նույն չափով, որքան որ առավոտյան մեկ գավաթ սուրճ խմելը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է MedicalXpress-ի մամուլի տեղեկագրում:
Հետազոտությանը մասնակցել են սուրճի 30 սիրահարներ եւ 29 հոգի, որոնք կոֆեին չեն գործածում: Կամավորները կատարել են աերոբային վարժությունների մեկ ցիկլ կամ ընդունել են մեկ բաժնաչափ կոֆեին, որը համարժեք Է մեկ գավաթ սուճի: Դրանից հետո կատարվել են աշխատանքային հիշողության թեստեր, հիշողություն, որը մարդուն թույլ Է տալիս մտքում պահել տեղեկատվությունը, որով նա այդ պահին աշխատում Է: Պարզվել Է, որ արագ եւ կարճատեւ զբոսանքը նույնպիսի (կամ նույնիսկ ավելի մեծ) ազդեցություն Է գործում հիշողության վրա, քան կոֆեինը: Այդ արդյունքը միատեսակ Է եղել ինչպես սուրճ սիրողների, այնպես Էլ նրանց համար, ովքեր այն չեն ըմպել:

Назван легкий способ улучшить работу мозга
Ученые Университета Западного Онтарио в Канаде выяснили, что прогулки продолжительностью 20 минут способны улучшить работу мозга в той же степени, сколько и утренняя чашка кофе. Об этом сообщается в пресс-релизе наMedicalXpress.
В исследовании приняли участие 30 кофеманов и 29 человек, не употребляющих кофеин. Добровольцы выполнили один цикл аэробных упражнений или употребили одну дозу кофеина, эквивалентную одной чашке кофе. После этого были проведены тесты на рабочую память, которая позволяет человеку хранить в уме информацию, с которой он работает в данный момент,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Оказалось, что быстрая и кратковременная прогулка оказывает такой же эффект на память (или даже больше), чем кофеин. Этот результат был одинаков как для любителей кофе, так и для тех, кто его не пил.