Հայ-չինական բարեկամության դպրոցը երկու երկրների հարաբերություններն ամրապնդող օղակ է
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գաղտնիք չէ, որ ազգային դեմքն ու դիմագիծը պահպանողը լեզուն է: Բազմադարյան պատմություն ունեցող չինացիները դա վաղուց են հասկացել: Հենց այդ է պատճառը, որ նրանք միջոցներ չեն խնայում իրենց լեզուն տարածելու, օտարերկրացիներին չինական մշակույթին հաղորդակից դարձնելու համար: Այդ է փաստում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության աջակցությամբ Երևանում բացված Հայ-չինական բարեկամության դպրոցը, որտեղ այսօր ավելի քան չորս հարյուր աշակերտ է սովորում՝ խորացված ուսումնասիրելով չինարենը:
Կրթօջախի ստեղծման, գրանցած հաջողությունների մասին «Արմենպրես»-ին պատմում է դպրոցի տնօրեն Սպարտակ Վարդանյանը:
Նա պատմեց, որ Հայ-չինական բարեկամության դպրոցի բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել 2018 թվականի օգոստոսի 22-ին: Ներկա են եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ-ում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիան Էրլունը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը և բարձրաստիճան այլ անձինք: Հյուրերը բարեկամության եղևնիներ են տնկել դպրոցի բակում:
«Ինչպես մյուս դպրոցներում, այնպես էլ մեզ մոտ դասավանդվում են բոլոր առարկաները, սակայն, ի տարբերություն այլ ուսումնական հաստատությունների, հայ-չինական բարեկամության դպրոցում օտար լեզուն չինարենն է, ուստի դպրոցական բաղադրիչի ժամաքանակի զգալի մասը տրամադրել ենք չինարենի ուսուցմանը: 5-9-րդ դասարաններում շաբաթական երեք ժամ ծանրաբեռնվածությամբ են չինարեն անցնում, իսկ 10-12-րդ ավագ դասարաններում` շաբաթական չորս ժամ»,-ներկայացրեց Վարդանյանը:
Նրա խոսքով՝ աշակերտները զարմանալի հետաքրքրություն են ցուցաբերում չինարենի հանդեպ: Նրանցից շատերը ցանկանում են ապագայում ուսումը շարունակել Չինաստանում: «Այդ մասին քննարկումներ են եղել Չինաստանի դեսպանատան, ինչպես նաև Կոնֆուցիոսի ինստիտուտի հետ: Ինստիտուտի տնօրեն Գոռ Սարգսյանը դպրոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն է: Հույս ունեմ, որ չինարենի իմացությունը մոտ ապագայում մեր շրջանավարտներին հնարավորություն կտա բարձրագույն կամ ընթացիկ կրթությունը շարունակել Չինաստանի դպրոցներում և բուհերում»,-նշեց դպրոցի տնօրենը:
Այժմ դպրոցում սովորում է 408 աշակերտ: Այս տարի դպրոց ընդունվելու համար դիմել է 170 աշակերտ, բայց ընդունվել է վաթսունը: «Դպրոցի հանրային պահանջարկը մեծ է: Կարծում եմ` դա պայմանավորված է մի շարք հանգամանքներով. դպրոցը գեղեցիկ է, ունի բոլոր պայմանները որակյալ կրթություն ստանալու համար, այն լուսավոր է, ընդարձակ, տաք: Բնականաբար, կան ընթացիկ խնդիրներ, որոնք լուծվում են: Շատ կարևոր է այն փաստը, որ յուրաքանչյուր  դասարանում 15 երեխա է ընդգրկված: Նման դասարաններում աշխատելը և՛ հեշտ է, և՛ հաճելի, և՛ հնարավոր է երեխային անհատական մոտեցում ցույց տալ: Դրա վառ ապացույցը Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի կողմից իններորդ դասարանում «Մաթեմատիկա» և «Հանրահաշիվ» առարկաներից տրված գրավոր աշխատանքներն էին: Աշակերտները լավ արդյունքներ գրանցեցին: Բացասական գնահատականի մասին անգամ խոսք չկար: Երեխաները վեց և բարձր գնահատականներ ստացան»,-պատմեց Վարդանյանն ու հավելեց, որ անցյալ տարի 408 աշակերտից 115-ն ուսումնական տարին ավարտել է գերազանց առաջադիմությամբ:
Անդրադառնալով չինարենի մասնագետներին՝ տնօրենը տեղեկացրեց, որ դպրոցում դասավանդում է չինարենի հինգ ուսուցիչ. չորսը՝ չինացի, իսկ մեկը՝ հայ:
«Ես պետք է շնորհակալություն հայտնեմ այն բոլոր դպրոցներին, որտեղից մեզ մոտ աշակերտներ են եկել, որովհետև երեխաների ռուսերենի և անգլերենի իմացությունը բարձր է: Նրանք այդ լեզուներով են հաղորդակցվում չինացի ուսուցիչների հետ: Նշեմ, որ Չինաստանից ուղարկված դասագրքերի թարգմանությունները կա՛մ ռուսերեն են, կա՛մ անգլերեն: Դեսպանի մոտ բարձրացրել ենք հայերեն թարգմանությունների հարցը»,-նշեց Սպարտակ Վարդանյանը:
Ուսումնական գործընթացն ավելի հետաքրքիր ու բովանդակալից դարձնելու համար դպրոցում պարբերաբար տարբեր միջոցառումներ են կազմակերպվում՝ նվիրված կարևոր տոներին, իրադարձություններին, ներկայացվում են թեմատիկ ցուցահանդեսներ և այլ նախաձեռնություններ:
«Անցկացրել ենք միջոցառումներ՝ նվիրված Լուսնի տոնին, պանդաներին և այլն: Շատ հետաքրքիր էր ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանության և «Արմենպրես» լրատվական գործակալության իրականացրած «Ճանաչիր Չինաստանը» մրցույթը, որի հաղթողին Չինաստան մեկնելու հնարավորություն էր տրված: Հաղթողը տոն մատուցեց  դպրոցին՝ իր ուղևորությունը նվիրելով մեզ: Ուսումնական տարվա վերջում կհայտարարենք այն աշակերտի անունը, որը մեկնելու է Չինաստան»,-ընդգծեց նա:
Սպարտակ Վարդանյանը շեշտեց, որ հայերի հետաքրքրությունը Չինաստանի և չինարենի նկատմամբ շատ ուրախալի է: «Մեր պետության քաղաքականությունն էլ այս պահին շատ ճիշտ է, որովհետև Չինաստանի նման հզոր տնտեսություն ունեցող երկրի գործընկեր լինելը անհրաժեշտություն է: Չինաստանի պես բարեկամ ու աջակից ունենալը շատ կարևոր է, և չինարենին տիրապետելը մեծ դեր կարող է խաղալ թե՛ չինացի ներդրողին հետաքրքրելու, թե՛առևտրատնտեսական կապը զարգացնելու գործում»,-եզրափակեց Հայ-չինական բարեկամության դպրոցի տնօրենը:
Հարցազրույցը տպագրվել է «Հայաստանի Հանրապետություն» և «Республика Армения» թերթերի՝ հունվարի 17-ի համարների «Չինաստանը հայերի աչքերով» խորագրով հատուկ ներդիրներում՝ հայերեն և ռուսերեն:

Школа армяно-китайской дружбы является связующим звеном между двумя странами
Не секрет, что именно язык сохраняет национальное лицо и имидж. Имеющие многовековую историю китайцы давно это поняли. Вот почему они не жалеют средств для распространения своего языка, приобщения иностранцев к китайской культуре. Об этом свидетельствует Школа армяно-китайской дружбы, открытая в Ереване при поддержке Китайской Народной Республики, где в настоящее время более четырехсот студентов углубленно изучают китайский язык.
Директор школы Спартак Варданян рассказал о создании школы и ее успехах.
По его словам, церемония открытия Школы армяно-китайской дружбы состоялась 22 августа 2018 года. На встрече присутствовали премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, Чрезвычайный и Полномочный Посол Китайской Республики в Республике Армения Тянь Эрлун, министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Араик Арутюнян и другие высокопоставленные официальные лица. Гости посадили на школьном дворе ель.
«Как и во всех других школах, мы преподаем все предметы, но в отличие от других учебных заведений, школа армяно-китайской дружбы - китайская, поэтому мы уделяем значительную часть школьного времени преподаванию китайского языка. В 5-9 классах проводят по три часа в неделю на китайском, а в 10-12 старших классах - четыре раза в неделю », - сказал Варданян.
По его словам, ученики проявили удивительный интерес к китайскому языку. Многие из них хотят продолжить обучение в Китае в будущем. «Об этом велись обсуждения с посольством Китая и Институтом Конфуция. Директор института Гор Саргсян является председателем попечительского совета школы. Я надеюсь, что наши знания китайского языка позволят нашим выпускникам в ближайшем будущем получить высшее или текущее образование в китайских школах и университетах », - сказал директор школы.
Сейчас в школе 408 учеников. В этом году 170 учеников подали заявки на поступление в школу, однако приняты были шестьдесят человек. «Общественный спрос на школу высок. Я думаю, что это связано с рядом обстоятельств. Школа красивая, в ней есть все условия для качественного образования, она светлая, просторная, теплая. Конечно, есть текущие проблемы, которые решаются. Очень важно, чтобы в каждом классе было 15 детей. Работать в таких классных комнатах легко, приятно, и можно оказать ребенку индивидуальный подход. Самым ярким свидетельством этого была письменная работа Центра оценки и тестирования в девятом классе по математике и алгебре. Студенты показали хорошие результаты. Не было даже слова о негативной оценке. Дети получили шесть и более высокие оценки », - сказал Варданян, добавив, что 115 из 408 учащихся закончили свой учебный год в прошлом году с отличными оценками.
Ссылаясь на китайских специалистов, директор сообщил, что в школе пять учителей китайского языка: четыре китайца и один армянин.
«Я должен поблагодарить все школы, откуда пришли ученики, потому что дети хорошо знают русский и английский. Они общаются с китайскими учителями на этих языках. Обратите внимание, что переводы учебников, присланных из Китая, выполнены на русском или английском языке. Мы подняли с послом вопрос армянских переводов », - сказал Спартак Варданян.
Чтобы сделать учебный процесс более интересным и значимым, школа регулярно организует различные мероприятия, посвященные важным праздникам, мероприятиям, тематическим выставкам и другим инициативам.
«Мы провели мероприятия, посвященные празднику Луны, пандам и многие другие. Конкурс «Познакомься-Китай!», организованный Посольством Китайской Народной Республики в Республике Армения и информационным агентством Арменпресс, был очень интересным, и победителю была предоставлена возможность поехать в Китай. Победитель сделал подарок школе, отдав свою поездку к нам. В конце учебного года мы объявим имя ученика, который отправится в Китай », - сказал он.
Спартак Варданян подчеркнул, что интерес армян к Китаю и китайскому языку очень радует. «Политика нашего государства тоже сейчас очень правильная, потому что необходимо быть партнером страны с такой сильной экономикой, как Китай. Наличие такого друга и сторонника, как Китай, очень важно, и овладение китайским языком может сыграть большую роль как в привлечении китайских инвесторов, так и в развитии торгово-экономических связей », - заключил директор школы армяно-китайской дружбы.
Беседовала Анжела Амбарцумян
Фотографии Геворга Перкуперкяна
Интервью было опубликовано в специальных вкладышах газет “Айастани Анрапетутюн” и “Республика Армения” на армянском и русском языках под названием “Китай глазами армян”.