Արմեն Սարգսյանը Ցյուրիխում հանդիպել է ֆրանսիական Thales Group-ի ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Շվեյցարիայի Համադաշնությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Ցյուրիխում հանդիպել է աշխարհի առաջատար տեխնոլոգիական ընկերություններից մեկի՝ ֆրանսիական Thales Group-ի՝ միջազգային զարգացման հարցերով Լատինական Ամերիկայում և Եվրասիայում գլխավոր փոխնախագահ Հերվե Դեմանի և ընկերության նախկին փոխնախագահ Ռաֆայել Էսկինազի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Զրուցակիցները շարունակել են ընկերության ղեկավարության հետ նախորդ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և համագործակցության հավանական ուղղությունների շուրջ քննարկումները:
Նրանք անդրադարձել են նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում գործակցությանը, մասնավորապես, արհեստական բանականության, թվային տվյալների կառավարման և մի շարք այլ ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
Եվս մեկ անգամ ընդգծելով Հայաստանում նորագույն տեխնոլոգիաների և գիտության զարգացմանն ուղղված՝ նախագահական ATOM (Advanced Tomorrow) նախաձեռնության շրջանակում համագործակցության իրենց պատրաստակամությունը` ընկերության ներկայացուցիչներն ասել են, որ Հայաստանը ունի բարձրակարգ մարդկային կապիտալ, լավ կրթական ու տեխնոլոգիական հիմքեր, ինչը Thales-ի նման ընկերության համար շատ կարևոր է և ամուր հիմք է ստեղծում արդյունավետ համագործակցության համար:

Armenian President meets with Thales Group representatives in Zurich, Switzerland
YEREVAN, JANUARY 20, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian, who is in Switzerland on a working visit, met with Hervé Dammann, Senior Vice President of Thales Group for Latin America and Eurasia, and former Vice-President of the French company Raphael Eskinazi in Zurich, the Presidential Office told Armenpress.
Thales Group operates in different countries of the world, designs and builds electrical systems and provides services for the aerospace, defense, transportation and security markets.
The sides continued discussing the agreements reached during the previous meetings with the company’s leadership, as well as the possible cooperation directions.
They touched upon the cooperation in the field of new technologies, in particular the implementation of joint projects in artificial intelligence, digital data management and a number of other areas.
The company representatives once again reaffirmed their readiness to cooperate on the sidelines of the Armenian presidential initiative ATOM (Advanced Tomorrow) and stated that Armenia has a high-quality human capital, a good educational and technological base which is very important for Thales and creates a firm for the effective collaboration.