Ամփոփվեց «Տարվա լավագույն ֆինանսաբանկային հրապարակում» թեմայով լրագրողական մրցույթը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի բանկերի միությունում կայացած միջոցառման շրջանակում ամփոփվեցին Միության նախաձեռնությամբ անցկացված «Տարվա լավագույն ֆինանսաբանկային հրապարակում» թեմայով մրցույթի արդյունքները: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Հայաստանի բանկերի միությունից:
Ոլորտի մասնագետներից և փորձագետներից կազմված ժյուրին գնահատել է լրագրողների կողմից մրցույթի շրջանակում 2019թ. ներկայացված ֆինանսաբանկային թեմաներով  հեռարձակված տեսանյութերը, ռադիո հաղորդումները, տպագիր ու առցանց մամուլի հրապարակումները: Բացի այդ, մրցույթում ընդգրկվել էին նաև գնահատող հանձնախմբի մշտադիտարկմամբ ընտրված այլ աշխատանքներ: Հաղթող ճանաչված աշխատանքները ժյուրիի կողմից գնահատվել են՝ կարևորելով մրցույթի թեմաներին համապատասխանությունը, անկողմնակալ և համակողմանի մասնագիտական վերլուծությունը:
Կարևորելով հանրության շրջանում ֆինանսական գրագիտության բարձրացմանը միտված նախաձեռնությունների անհրաժեշտությունը՝ Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Մհեր Աբրահամյանն առանձնակի կարևորեց լրագրողական համայնքի դերն այս հարցում:
«Այս ձևաչափով մրցույթ ՀԲՄ-ն կազմակերպում է առաջին անգամ, սակայն այն շարունակական կլինի։ Անչափ կարևոր է ունենալ ֆինանսապես գրագետ հասարակություն, և այդ գործում մենք ակնկալում ենք նաև լրատվամիջոցների ակտիվ մասնկացությունը։  Ձեր դերն իսկապես կարևոր է նաև Ֆինանսաբանկային համակագի զարգացման, ինչպես նաև ոլորտի խնդիրների վերհանման տեսանկյունից։ Ուստի հուսով ենք, որ մասնագիտորեն հիմնավորված և անկողմնակալ հրապարակումներն ու վերլուծությունները մեր մամուլում ավելի մեծ թիվ կկազմեն։ Այդ առումով ուզում եմ ևս մեկ անգամ հայտնել ՀԲՄ պատրաստակամությունը լրագրողական համայնքի և մասնավորապես տնտեսական լրագրողների հետ բաց և արդյունավետ համագործակցության առնչությամբ»,- նշեց  ՀԲՄ նախագահ Մհեր Աբրահամյանը:
Մրցանակների հանձնման հանդիսավոր արարողության ժամանակ Հայաստանի բանկերի միության գործադիր տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը նշեց, որ մրցույթի նպատակը ֆինանսաբանկային համակարգի զարգացման միտումներն ու խնդիրները վերհանելու, դրանք հանրությանը մատչելի և մասնագիտորեն մեկնաբանված ներկայացնելուն է միտված:
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ մեր աշխատունակ բնակչության 80 տոկոսից ավելին առևտրային բանկերում ունեն հաշիվներ, կարելի է ենթադրել, որ համակարգին  վերաբերող զարգացումները պետք է հետաքրքրեն հանրության լայն շրջանակներին: Մրցութային նյութերը դիտարկելիս առիթ եղավ առնչվելու այնպիսի հրապարակումների, որոնք, թերևս, համապատասխանում էին մրցութային պայմաններին, սակայն, օրինակ, բանկային ոլորտի մասնագետների տեսանկյունից փոքր-ինչ բանավիճային էին: Այս փաստը թույլ է տալիս ենթադրել, որ այսուհետ մեր համագործակցությունը լրագրողական համայնքի հետք պետք է առավել սերտ և արդյունավետ լինի»,-ընդգծեց ՀԲՄ գործադիր տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը;
Այնուհետ կայացավ մրցույթի 4 անվանակարգերում հաղթողների մրցանակաբաշխությունը։ Ըստ այդմ, «Լավագույն վերլուծություն» անվանակարգում հաղթող ճանաչվեց «ԱՐՄԻՆՖՈ» լրատվական գործակալության լրագրող Կարինա Մելիքյանը: «Լավագույն տեսանյութ» անվանակարգում մրցանակը հանձնվեց banksnews.am կայքի լրագրող Էդուարդ Մանուկյանին:
«Լավագույն ռադիոհաղորդում» անվանակարգում հաղթող ճանաչվեց Հանրային Ռադիոյի լրագրող Հասմիկ Դիլանյանի հաղորդումը: Իսկ «Ինքնատիպ վերլուծություն» անվանակարգում մրցանակը հանձնվեց 168.am կայքի լրագրող Վասակ Թարփոշյանին:
Մրցութային անվանակարգերում հաղթող ճանաչված բոլոր լրագրողներին հանձնվեցին հավաստագրեր և դրամական մրցանակներ:
Մրցույթը կայացել է ՀԲՄ նախաձեռնությամբ իրականացվող «Ֆինանսական գրագիտություն և հմտություններ» խորագրով հանրային միջոցառումների ծրագրի շրջանակում:

Подведены итоги журналистского конкурса ”Лучшая финансово-банковская публикация года”
В рамках мероприятия, состоявшегося в Союзе банков Армении, были подведены итоги журналистского конкурса “Лучшая финансово-банковская публикация года”, проведенного по инициативе Союза. Об этом Арменпресс сообщили в Союзе банков Армении.
Жюри конкурса, состоящее из специалистов и экспертов сферы, оценивало работы журналистов в рамках 2019 года, это -  материалы, транслируемые на финансово-банковскую тематику, радио-передачи, печатные и онлайн-публикации прессы. Кроме того, в конкурс были включены и другие работы, отобранные в результате мониторинга оценочной комиссии. Жюри оценило работы, признанные победителями, отметив важность соответствия темам конкурса, беспристрастного и всестороннего профессионального анализа.
Придавая важность необходимости инициатив, направленных на повышение финансовой грамотности среди общества, председатель Союза банков Армении Мгер Абрамян придал особую важность и роли журналистской общины в этом вопросе.
“Конкурс в таком формате СБА организует впервые, однако он будет продолжающимся. Чрезвычайно важно иметь финансово грамотное общество, и в этом деле мы ожидаем также и активное участие СМИ. Ваша роль действительно важна и с точки зрения развития финансово-банковской системы, а также выявления проблем сферы. Поэтому надеемся, что профессионально обоснованные и беспристрастные публикации и анализы в нашей прессе будут составлять большее число. В этом плане хочу еще раз выразить готовность СБА к открытому и эффективному сотрудничеству с журналистской общиной и, в частности, с экономическими журналистами”, - отметил председатель СБА Мгер Абрамян.
Во время торжественной церемонии вручения премий исполнительный директор Союза банков Армении Сейран Саркисян отметил, что целью конкурса является выявление тенденций и проблем развития финансово-банковской системы, их представление общественности в доступном и профессиональном толковании.
“Учитывая то обстоятельство, что более 80% нашего трудоспособного населения имеют счета в коммерческих банках, можно предположить, что развития, касающиеся системы, должны интересовать и широкие слои общества. При рассмотрении конкурсных материалов был повод рассматривать и те публикации, которые, пожалуй, соответствовали конкурсным условиям, однако, например, с точки зрения специалистов банковской сферы были несколько дискуссионными. Этот факт позволяет предположить, что отныне наше сотрудничество с журналистской общиной должно быть более тесным и эффективным”, - подчеркнул исполнительный директор СБА Сейран Саркисян.
Затем состоялась церемония награждения победителей по четырем номинациям конкурса. В номинации “Лучший анализ” победительницей признана журналистка информационного агентства “АрмИнфо” Карина Меликян. В номинации “Лучший видеоматериал” премия вручена журналисту сайта banksnews.am Эдуарду Манукяну.
В номинации “Лучшая радиопередача” победителем стала передача журналистки Общественного радио Асмик Диланян. А в номинации “Особенный анализ” премия была вручена журналисту сайта 168.am Васаку Тарпошяну.
Всем журналистам, победившим в конкурсных номинациях, были вручены сертификаты и денежные призы.
Конкурс состоялся в рамках программы общественных мероприятий “Финансовая грамотность и навыки”, осуществляемой по инициативе СБА.