Մոսկվացի փորձագետների եզրակացրել են, որ «Դալմա Գարդեն մոլ»-ի շենքը կառուցվածքային խնդիր չունի
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Դալմա Գարդեն մոլ»-ի շենքը կառուցվածքային կամ մտահոգություն առաջացնող խնդիր չունի, բանավոր եզրակացրել են Մոսկվայից ժամանած փորձագետները։ «Դալմա Գարդեն մոլ»-ի ղեկավարությունը նաև դիմել է պետական մարմիններին գրավոր եզրակացություն ստանալու համար։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Դալմա Գարդեն մոլ»-ից։
«Հունվարի 9-ին Դալմա Գարդեն մոլի շենքի մի հատվածում նկատվեց վիբրացիա, որի արդյունքում ղեկավարությունը տարհանեց մոլում ներկա հաճախորդներին և աշխատակիցներին՝ ելնելով անվտանգության կանոններից, որից հետո մոլում սկսվեցին հետազոտական աշխատանքներ խնդիրը հասկանալու համար։
ԱԻՆ-ի կողմից հերքվեց այն հանգամանքը, որ վիբրացիան կարող էր առաջացած լինել երկրաշարժի արդյունքում։ Քաղաքաշինության նախարարության կողմից ներկայացվեց բանավոր եզրակացություն այն մասին, որ օդափոխության համակարգի անսարքության հետևանքով տեղի է ունեցել անհարմարություն առաջացնող վիբրացիա, ինչը վտանգ չի ներկայացնում։
Միևնույն ժամանակ Դալմա Գարդեն մոլը, լինելով պատասխանատու կազմակերպություն, որը մարդկանց կյանքն ավելի բարձր է գնահատում, քան շահույթի ստացումը, նախաձեռնեց միջազգային մասնագետների կողմից տարածքի մանրակրկիտ ուսումնասիրություն։ Այդ առիթով Մոսկվայից հրավիրվեցին ոլորտի մասնագետներ։
Առայժմ նշված մարմինների և մասնագետների կողմից տրված բանավոր եզրակացությունների համաձայն՝ շենքը ոչ մի կառուցվածքային կամ մտահոգություն առաջացնող խնդիր չունի։
Միևնույն ժամանակ ղեկավարությունը դիմել է պետական մարմիններին գրավոր եզրակացություն ստանալու համար։
Դալմա Գարդեն մոլը հավատարիմ է մնում իր արժեքներին, ղեկավարությունը կշարունակի գործել՝ ելնելով իր հաճախորդների և գործընկերների շահերից և կվերսկսի իր բնականոն աշխատանքը 7-10 օրվա ընթացքում, երբ կունենանք պետական մարմիններից գրավոր եզրակացություն»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Московские специалисты заключили, что у здания Dalma Garden Mall нет никаких проблем с конструкцией
Эксперты из Москвы пришли к выводу, что у здания Dalma Garden Mall нет никаких проблем с конструкцией, которые могут стать поводом для беспокойства. Руководство Dalma Garden Mall также обратилось в государственные органы за письменным заключением. Об этом сообщили Арменпресс в Dalma Garden Mall.
«9 января в здании Dalma Garden Mall началась вибрация, в результате чего руководство эвакуировало клиентов и сотрудников в соответствии с правилами безопасности, после чего были проведены исследования для выявления проблемы.
МЧС опровергло версию о том, что вибрация могла быть вызвана землетрясением. Министерство градостроительства представило устный вывод о том, что вибрация была вызвана из-за неисправности системы вентиляции, и это не представляет опасности.
В то же время Dalma Garden Mall, будучи ответственной организацией, которая ценит жизнь людей больше, чем получение прибыли, провел с международными экспертами тщательное исследование этой области. По этому случаю были приглашены специалисты из Москвы.
Согласно устным выводам, данным вышеупомянутыми органами и специалистами, здание не имеет проблем с конструкцией.
В то же время руководство обратилось в государственные органы за письменным заключением.
Dalma Garden Mall остается верным своим ценностям, руководство продолжит действовать в интересах своих клиентов и партнеров и возобновит нормальную деятельность в течение 7-10 дней после получения письменного заключения от государственных органов»,- говорится в сообщении.