Հայերի բնաջնջման կամ բռնագաղթեցման նոր փորձերի հնարավորություն չենք տալու. Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձ է հղել Բաքվի հակահայկական ջարդերի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ վարչապետի խոսքը.
Այսօր մենք ոգեկոչում ենք Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում հայերի ջարդերի, էթնիկ զտումների ու զանգվածային տեղահանումների զոհերի անմար հիշատակը: 30 տարի առաջ միջազգային հանրությունն ականատես եղավ ու դատապարտեց Բաքվում հայ բնակչության ջարդերը:
Սումգայիթի ոճրագործությունից հետո թափ հավաքող բռնաճշնումների և էթնիկ զտումների քաղաքականության հետևանքով, 1990 թվականին Բաքվի 250 հազարանոց հայկական համայնքից մնացել էր միայն 35-40 հազարը՝ հիմնականում տարեց և անօգնական մարդիկ: Նրանց հետագա ճակատագիրն ավելի ողբերգական էր: Հարյուրավոր սպանվածներ, խեղվածներ և անհետ կորածներ, տասնյակ հազարավոր փախստականներ. այսպիսին էր շուրջ մեկ շաբաթ Բաքվում մոլեգնած հակահայկական ջարդերի հետևանքը:
Բաքվի հայերը որևէ սպառնալիք չէին հանդիսանում Ադրբեջանի, նրա իշխանությունների կամ քաղաքական ուժերի համար: Նրանք միայն ցանկանում էին շարունակել ապրել իրենց և իրենց նախնիների ծննդավայրում: Այնուհանդերձ, Ադրբեջանի կողմից նրանք ընկալվում էին սպառնալիք միայն իրենց էթնիկ ծագման պատճառով:
Հայերը Բաքվում ապրել էին դարեր շարունակ և այդ քաղաքին տվել իրական բազմամշակութային դիմագիծ: 19-րդ դարում նրանք մեծագույն ավանդ են ունեցել քաղաքի նավթարդյունաբերության հիմնադրման և զարգացման գործում: Անգնահատելի է հայության դերը քաղաքի զարգացման գործում նաև խորհրդային տարիներին:
Դեպքերից 30 տարի անց Ադրբեջանում գոյություն չունի Բաքվի հակահայկական ջարդերի զոհերի հանդեպ որևէ հարգանք և կարեկցանք: Այն սակավաթիվ ձայները, որոնք քաջություն են ունեցել անգամ գրական ստեղծագործություններում հիշատակել Բաքվի հայերին բաժին հասած ողբերգությունը, գամվել են անարգանքի սյունին և պաշտոնապես հռչակվել դավաճան:
Անգամ այսօր անօգնական մարդկանց հանդեպ հաշվեհարդար տեսած ջարդարարները դասվում են Ադրբեջանի հերոսների շարքին, իսկ նրանց գործած ոճիրները համարվում են Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ պայքարի փառապանծ էջ:
Ցավով պետք է արձանագրենք, որ անցած երեք տասնամյակն Ադրբեջանում չի դարձել վերաիմաստավորման, զղջման և հաշտության հասնելու ժամանակաշրջան:
Այս ընթացքում ականատես ենք եղել Արցախի բնակչությանը բնաջնջելու փորձի, մարդասպանության համար պատիժ կրող Ռամիլ Սաֆարովին ազատ արձակման և հերոսացման, 2016թ. ապրիլին Արցախի սահմանամերձ բնակավայրում տարեց և անօգնական մարդկանց դաժան խոշտանգման և սպանության: Հայատյացությունը դարձել է Ադրբեջանի պետական քաղաքականությունը և հավատամքը:
այսօր, մենք մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում բոլոր միջազգային կառույցներին և խորհրդարանական մարմիններին, որոնք արձագանքել և փաստագրել են այս իրադարձությունները՝ դրանք դատապարտելով ու աշխարհին ի ցույց դնելով:
Գլուխ խոնարհելով մեր անմեղ զոհերի հիշատակի առջև, ես ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ՝ հայերի բնաջնջման կամ բռնագաղթեցման նոր փորձերի հնարավորություն չենք տալու: Հայաստանի Հանրապետությունը, Արցախի Հանրապետությունը և ողջ աշխարհասփյուռ հայությունը միասնաբար ներդնելու են իրենց ողջ ներուժը՝ ապահովելու հայ ժողովրդի գոյության և խաղաղ զարգացման իրավունքը իր պատմական հայրենիքում, այդ թվում՝ Արցախում:

Мы не дадим возможности для новых попыток истребления или депортации армян: послание Никола Пашиняна
Мы не дадим возможности для новых попыток истребления или депортации армян:
послание Никола Пашиняна
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил послание в связи с 30-летием антиармянских погромов в Баку.
"Уважаемые соотечественники!
Сегодня мы поминаем память жертв погромов, этнических чисток и массовых депортаций армян в столице Азербайджана Баку. 30 лет назад международное сообщество стало свидетелем погромов армянского населения в Баку и осудило их.
В 1990 году в результате насильственных действий и политики этнических чисток, набравших обороты после сумгаитских преступлений, из 250-тысячной армянской общины Баку осталось лишь 35 - 40 тысяч человек, в основном пожилые и беспомощные. Их дальнейшая судьба была более трагичной. Сотни убитых, искалеченных и пропавших без вести, десятки тысяч беженцев таковы были последствия антиармянских погромов в Баку, продолжавшихся около недели.
Армяне Баку не были угрозой для Азербайджана, его властей или политических сил. Они лишь хотели продолжать жить на родине своих предков. Тем не менее, со стороны Азербайджана они воспринимались как угроза только из-за их этнического происхождения.
Армяне жили в Баку на протяжении веков и давали этому городу настоящий мультикультурный облик. В 19 веке они внесли большой вклад в создание и развитие нефтепромышленности. Неоценима роль армянства в развитии города и в советские годы.
Спустя 30 лет после событий в Азербайджане нет никакого уважения и сочувствия к жертвам антиармянских погромов в Баку. Те малочисленные люди, которые имели смелость хотя-бы в литературных произведениях упомянуть трагедию, выпавшую на долю армян в Баку, прикованы к позорному столбу и официально провозглашены предателями.
Даже сегодня погромщики, расправившиеся с беспомощными людьми, причисляются к героям Азербайджана, а совершенные ими преступления считаются славной страницей в борьбе против суверенитета и территориальной целостности Азербайджана.
С сожалением должны констатировать, что прошедшие три десятилетия в Азербайджане не стали периодом переосмысления, раскаяния и достижения примирения.
За это время мы стали очевидцами попытки истребления населения Арцаха, освобождения и героизации отбывающего наказание за убийство Рамиля Сафарова, а также событий, имевших место в апреле 2016 года в приграничном населенном пункте Арцаха - жестокие пытки и убийства пожилых и беспомощных людей. Арменофобия стала государственной политикой и кредо Азербайджана.
Сегодня мы выражаем свою признательность всем международным структурам и парламентским органам, которые отреагировали и фиксировали эти события, осудив и продемонстрировав их миру.
Склоняя голову перед памятью наших невинных жертв, я со всей ответственностью заявляю, что мы более не предоставим возможности для новых попыток уничтожения или депортации армян. Республика Армения, Республика Арцах и армянство всего мира вместе приложат весь свой потенциал для обеспечения права армянского народа на существование и мирное развитие на своей исторической родине, в том числе и в Арцахе.