Հայերի բնաջնջման կամ բռնագաղթեցման նոր փորձերի հնարավորություն չենք տալու. Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձ է հղել Բաքվի հակահայկական ջարդերի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ վարչապետի խոսքը.
Այսօր մենք ոգեկոչում ենք Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում հայերի ջարդերի, էթնիկ զտումների ու զանգվածային տեղահանումների զոհերի անմար հիշատակը: 30 տարի առաջ միջազգային հանրությունն ականատես եղավ ու դատապարտեց Բաքվում հայ բնակչության ջարդերը:
Սումգայիթի ոճրագործությունից հետո թափ հավաքող բռնաճշնումների և էթնիկ զտումների քաղաքականության հետևանքով, 1990 թվականին Բաքվի 250 հազարանոց հայկական համայնքից մնացել էր միայն 35-40 հազարը՝ հիմնականում տարեց և անօգնական մարդիկ: Նրանց հետագա ճակատագիրն ավելի ողբերգական էր: Հարյուրավոր սպանվածներ, խեղվածներ և անհետ կորածներ, տասնյակ հազարավոր փախստականներ. այսպիսին էր շուրջ մեկ շաբաթ Բաքվում մոլեգնած հակահայկական ջարդերի հետևանքը:
Բաքվի հայերը որևէ սպառնալիք չէին հանդիսանում Ադրբեջանի, նրա իշխանությունների կամ քաղաքական ուժերի համար: Նրանք միայն ցանկանում էին շարունակել ապրել իրենց և իրենց նախնիների ծննդավայրում: Այնուհանդերձ, Ադրբեջանի կողմից նրանք ընկալվում էին սպառնալիք միայն իրենց էթնիկ ծագման պատճառով:
Հայերը Բաքվում ապրել էին դարեր շարունակ և այդ քաղաքին տվել իրական բազմամշակութային դիմագիծ: 19-րդ դարում նրանք մեծագույն ավանդ են ունեցել քաղաքի նավթարդյունաբերության հիմնադրման և զարգացման գործում: Անգնահատելի է հայության դերը քաղաքի զարգացման գործում նաև խորհրդային տարիներին:
Դեպքերից 30 տարի անց Ադրբեջանում գոյություն չունի Բաքվի հակահայկական ջարդերի զոհերի հանդեպ որևէ հարգանք և կարեկցանք: Այն սակավաթիվ ձայները, որոնք քաջություն են ունեցել անգամ գրական ստեղծագործություններում հիշատակել Բաքվի հայերին բաժին հասած ողբերգությունը, գամվել են անարգանքի սյունին և պաշտոնապես հռչակվել դավաճան:
Անգամ այսօր անօգնական մարդկանց հանդեպ հաշվեհարդար տեսած ջարդարարները դասվում են Ադրբեջանի հերոսների շարքին, իսկ նրանց գործած ոճիրները համարվում են Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ պայքարի փառապանծ էջ:
Ցավով պետք է արձանագրենք, որ անցած երեք տասնամյակն Ադրբեջանում չի դարձել վերաիմաստավորման, զղջման և հաշտության հասնելու ժամանակաշրջան:
Այս ընթացքում ականատես ենք եղել Արցախի բնակչությանը բնաջնջելու փորձի, մարդասպանության համար պատիժ կրող Ռամիլ Սաֆարովին ազատ արձակման և հերոսացման, 2016թ. ապրիլին Արցախի սահմանամերձ բնակավայրում տարեց և անօգնական մարդկանց դաժան խոշտանգման և սպանության: Հայատյացությունը դարձել է Ադրբեջանի պետական քաղաքականությունը և հավատամքը:
այսօր, մենք մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում բոլոր միջազգային կառույցներին և խորհրդարանական մարմիններին, որոնք արձագանքել և փաստագրել են այս իրադարձությունները՝ դրանք դատապարտելով ու աշխարհին ի ցույց դնելով:
Գլուխ խոնարհելով մեր անմեղ զոհերի հիշատակի առջև, ես ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ՝ հայերի բնաջնջման կամ բռնագաղթեցման նոր փորձերի հնարավորություն չենք տալու: Հայաստանի Հանրապետությունը, Արցախի Հանրապետությունը և ողջ աշխարհասփյուռ հայությունը միասնաբար ներդնելու են իրենց ողջ ներուժը՝ ապահովելու հայ ժողովրդի գոյության և խաղաղ զարգացման իրավունքը իր պատմական հայրենիքում, այդ թվում՝ Արցախում:

‘We will not allow new attempts to exterminate or deport Armenians’ – PM issues statement
YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan released a statement on the 30th anniversary of the anti-Armenian pogroms in Baku, the PM’s Office told Armenpress.
Today we commemorate the victims of pogroms, ethnic cleansings and mass deportations of the Armenians in Baku, the capital of Azerbaijan. Thirty years ago, the international community witnessed and condemned the massacres committed against the Armenian population in Baku.
In 1990, as a result of the policy of repression and ethnic cleansing started by the Sumgait massacre, only 35-40,000 out of some 250,000 Armenians remained in Baku, mostly elderly and helpless people. Their fate was even more tragic: hundreds were killed, maimed and went missing; tens of thousands became refugees. This was the outcome of the anti-Armenian pogroms that raged in Baku for about a week.
The Armenians living in Baku were not a threat to Azerbaijan, to its authorities or political forces. All they wanted was to continue living in their hometown where their ancestors had lived. However, they were viewed as a threat by Azerbaijan because of their ethnic origin.
The Armenians used to live in Baku for centuries, giving the city a genuine trait of multiculturalism. In the 19th century, they made a major contribution to the development of oil industry in Baku. The Armenians played an invaluable role in the development of the city during the Soviet times.
30 years after the aforementioned tragic events, there is no respect or compassion for the victims of Baku’s anti-Armenian massacres. Those few people who had courage to even refer in their literary works the tragedy of the Armenians went through in Baku, were publicly shamed and officially declared traitors.
Even today, perpetrators who committed atrocities against helpless people are regarded as heroes of Azerbaijan, while their crimes are considered a glorious chapter in the fight for Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity.
Regretfully, the past three decades failed to be a time of reflection, repentance and reconciliation in Azerbaijan.
In the meantime, we have witnessed attempts to exterminate the population of Artsakh, we have witnessed the release and glorification of the convicted murderer Ramil Safarov, in April 2016 we witnessed tortures and brutal killings of elderly and helpless people in Artsakh’s border settlements. Armenophobia has become a state policy and creed in Azerbaijan.
Today, we express our gratitude to all those international organizations and parliamentary bodies which responded and documented these events by condemning and exposing them to the world.
By paying tribute to the memory of our innocent victims, I declare with all responsibility that we will not allow new attempts to exterminate or deport Armenians. The Republic of Armenia, the Republic of Artsakh and all Armenians around the world will use their full potential to ensure the right of existence and peaceful development of the Armenian people in their historical motherland, including in Artsakh”.