2020-ին մեր հույսերը պետք է շարունակեն դառնալ գործնական քայլեր և արդյունքներ. ՀՀ նախագահի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախագահի ուղերձում ասված է.
Աշխարհասփյուռ սիրելի՛ հայրենակիցներ,
Շուտով կշրջենք մեր պատմության եւս մեկ՝ 2019 թվականի էջը: Կշրջենք ապագայի հանդեպ հույսով ու հավատով, նոր ակնկալիքներով ու սպասումներով:
Անցնող 2019 թվականն ազգային ու պետական նպատակները նորովի ուրվագծելու տարի էր: Մենք միասին անցանք մեր պետականության ամրապնդման եւս մեկ փուլ:
Որպես պետություն, որպես ժողովուրդ, որպես մեծ ընտանիք՝ մեր առաջնահերթ խնդիրները և գերակայությունները չեն փոխվել։ Սակայն 2020 թվականին մեր հույսերը պետք է վերափոխվեն ու շարունակեն դառնալ գործնական քայլեր և արդյունքներ։
Եվ ես բոլորիս մաղթում եմ ողջամտություն, կարգապահություն, կազմակերպվածություն, առողջ դատողություն, պատասխանատվություն և հանդուրժողականություն:
Ամեն Աստծո օր մենք մտածում ենք մեր մեծ ու փոքր ընտանիքների մասին՝ մեր տան ու մեր Հայրենիքի մասին: Հայրենիքը սկսվում է ընտանիքից: Իսկ ընտանիքից սկսվում է մեր միասնական Հայրենիքի՝ Հայաստանի ու Արցախի անկախության և անվտանգության պաշտպանությունը: Մեր հավաքական կամքը Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում ունի դրսևորման մեկ ճակատ՝ Հայաստանի ու Արցախի անվտանգություն և հզորություն:
Ընտանիք...
Ընտանիքը նաև հոգևոր ու բարոյական անվտանգության երաշխիքն է, մեր արժեհամակարգի հիմքը, մեր լեզուն, մեր հավատքը, մեր եկեղեցին, մեր ժառանգությունը, մեր ազգային արժեքները, մեր բանակը, մեզ պահապան հուսալի ամրոցը...
Չմոռանանք նաև, որ մեր ընտանիքի անդամ են մեզ անծանոթ անցորդը, հացթուխը, որը գիշերով մեզ համար հաց է թխում, սահմանին կանգնած զինվորը, որի ծնողը և ընտանիքը սրտատրոփ սպասում են նրան, բժիշկը, որը մարդու կյանքը փրկելով՝ դառնում է նրա հարազատը, ծաղկավաճառը, որից գնած ծաղիկներով ուրախացնում ենք մեր սիրելիներին,հող մշակող գյուղացին, որն իր բարիքներն է հասցնում բոլորիս, մանկապարտեզի դայակը, որը խնամում է մեր փոքրիկին, յուրաքանչյուրը, ով սեր, երջանկություն, ուշադրություն, հոգատարություն է պարգևում մանուկներին...
Սերը, համերաշխությունը և հանդուրժողականությունը թող իշխող լինեն բոլոր ընտանիքներում, նաև մեր քաղաքական և հասարակական կյանքում...
Հոգատարությունը ընտանիքի հանդեպ հոգատարություն է Հայրենիքի հանդեպ՝ Գյումրիից Գորիս, Սյունիքից Լոռի,
Արցախից Տավուշ... Եկեք ընտանիքով ճանաչենք Հայրենիքը։
Յուրաքանչյուր ընտանիքի մեջ մեր վաղվա օրն է, մեր ապագան, Հայրենիքի ապագան: Ապագան հիմնված է կրթության, գիտելիքի, մշակույթի և նոր տեխնոլոգիաների վրա: Հայաստանը կարո՛ղ է և պե՛տք է դասվի այն երկրների շարքը, որոնք փոքր են, սակայն՝ հաջողած ու հզոր, որոնք ունեն լսելի ձայն։ Մենք ունենք շատ հստակ առավելություն. փոքր պետություն ենք, բայց՝ համաշխարհային ազգ։
Լինենք նավահանգիստ համաշխարհային տվյալների օվկիանոսում: Ծրագրավորումից գնանք դեպի արհեստական բանականություն, մաթեմատիկայից՝ դեպի մաթեմատիկական մոդելավորում, ֆիզիկայից, քիմիայից, կենսաբանությունից՝ դեպի գիտական նորարարություններ:
Բայց հիշենք, որ անհնար է հաջողության հասնել բարոյականության և մշակույթի անապատում:
Հանդուրժող լինենք միմյանց հանդեպ, սակայն անհանդուրժող՝ անհանդուրժողականության, կոռուպցիայի և հասարակական պարսավելի երևույթների հանդեպ:
Հայրենիքը չի կարող տնտեսապես հզոր լինել, եթե այնտեղ գերակայողն օրենքը չէ։ Մենք պետք է օրենքի երկիր լինենք ոչ միայն լավ օրենք ընդունելով, այլև օրենքը հարգելով և կիրառելով: Սահմանադրությունը և օրենքները պետք ընկալվեն ոչ թե որպես սոսկ իրավաբանական փաստաթուղթ, այլ՝ որպես մշակույթ և կենսակերպ։
Թող 2020 թվականը լինի նոր ձեռքբերումների և հաղթանակների տարի:
Թող խաղաղությունը և հաջողությունն ուղեկցեն մեր երկրին,
Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներին, մեր ժողովրդին Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում, մեր ընտանիքներին, մեզնից յուրաքանչյուրին:
Առանձնահատուկ բարեմաղթանքներս եմ հղում բոլոր զինծառայողներին, պատերազմի հաշմանդամներին եւ նահատակված հերոսների ընտանիքներին, միայնակ կամ ծերանոցում գտնվող հայրենակիցներին, բազմազավակ ընտանիքներին, առողջապահության աշխատակիցներին եւ նրանց խնամքի տակ գտնվող հիվանդներին, Հայաստանի Հանրապետության մանուկ քաղաքացիներին,

Our hopes will continue becoming reality in 2020-President Sarkissian issues congratulatory message
YEREVAN, DECEMBER 31, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian issued a congratulatory message on New Year and Christmas. As ARMENPRESS was informed from the press service of the President's Office, the message runs as follows,
''Distiguished Citizens of the Republic of Armenia,
Dear Compatriots all over the world,
Soon, we will turn another page of our history – year 2019. We will turn it with hope and faith towards the future, with new expectations and anticipations.
The passing year 2019 has been a year of shaping anew national and state objectives. Together, we have concluded another chapter of solidifying our statehood.
As a state, as a nation, as a big family we have the same priorities. But in 2020 our hopes should transform and translate into practical steps and results.
And I wish us all prudence, discipline, rational thinking, and tolerance.
Every single day we are thinking about our big and small families, about our home and Fatherland. Fatherland starts with family. Family is a starting point of our common and united Fatherland, defense of independence and security of Armenia and Artsakh. Our common will in Armenia, Artsakh, and Spyurk is manifested in one thing – power and security of Armenia and Artsakh.
Family…
Family is also a guarantee of spiritual and moral safety, the pivot of our system of values, our language, our faith, our Church, our heritage, our national values, our Army, our indestructible and reliable stronghold…
Let’s not forget that a passing by stranger, a baker, who is making bread for us at nights, troops on the border, whose family and friends waiting for them anxiously, a doctor, who saves someone’s life and becomes his or her family, a florist, whose flowers we buy to please our darlings, a toiling farmer, who brings his produce to us all, a kindergarten nurse, who takes care of our little ones, everyone who brings love, happiness, attention and care to our children are also our family.
Let love, solidarity and tolerance reign in all families, as well as in our political and social life…
Care for the family is the care for the Fatherland, from Gyumri to Goris, from Syunik to Lori, from Artsakh to Tavush… Let’s rediscover our Fatherland together with our families.
Each family holds the promise of tomorrow, our future, our Fatherland’s future. Future is based on education, knowledge, culture, and new technologies. Armenia can and should be listed among the countries which are small but successful and powerful, whose voice is audible. We have a very precise advantage: a small country but a global nation.
Let’s become a harbor in the global ocean of data. Let’s move from soft engineering to artificial intelligence, from mathematics to mathematical modeling, from physcis, chemistry, and biology to scientific innovations.
But be mindful that it is impossible to achieve success in a desert with no morality and no culture.
Let’s be tolerant towards each other but intolerant towards intolerance, corruption, and repulsive occurences in our society.
The Fatherland cannot be economically powerful unless there is supremacy of law. We must be a country of law and not only by adopting good laws but also by respecting and implementing the law. The Constitution and laws should not be viewed just as legal documents but as a culture and a way of life.
Let year 2020 be a year of new achievements and victories.
Let peace and success always accompany our country, all citizens of the Republic of Armenia, our people in Armenia, Artsakh, and Spyurk, our families, each and everyone of us.
I send special best wishes to our military, our veterans with disabilities, the families of the fallen heroes, to our countrymen in retirement homes or those who are alone, the large families, to all healthcare personnel and patients under their case, and the children of the Republic of Armenia, to all…