Նաիրա Զոհրաբյանը ԵԽԽՎ Ադրբեջանի պատվիրակությանը հիշեցրել է նրանց ղեկավարության հայատյացության քարոզները
Նաիրա Զոհրաբյանը ԵԽԽՎ Ադրբեջանի պատվիրակությանը հիշեցրել է նրանց
ղեկավարության հայատյացության քարոզները
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանի ընթացքում ՀՀ Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ադրբեջանական պատվիրակությանը հիշեցրել է Ադրբեջանի ղեկավարության հայատյացության քարոզների հասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Զոհրաբյանն ասաց ապրիլի 11-ին Ստրասբուրգում լրագրողների հետ զրույցում:
«Երեկ շատ կարևոր զեկույց էր այստեղ քննարկվում` քաղաքական գործիչների խոսքում անհանդուրժողականության, ատելության, քսենոֆոբիայի տարրերը: Չգիտես ինչու, նման ելույթների ժամանակ շատ տարօրինակ կերպով ակտիվանում են ադրբեջանցի պատգամավորները, և սկսում են հայերին մեղադրել ռասիստական հայտարարություններ անելու մեջ: Ես ուղղակի հերթական անգամ ստիպված էի հիշեցնել Ադրբեջանի օմբուդսմեն Սուլեյմանովայի հայտարարությունը` Ռամիլ Սաֆարովը հայրենասիրության օրինակ պետք է լինի յուրաքանչյուր ադրբեջանցու համար: Ստիպված էի ևս մեկ անգամ հիշեցնել Ադրբեջանի նախագահի խոսքը` մեր թշնամին ոչ միայն Արցախի հայությունն է, այլ համայն հայությունը: Ես ստիպված էի հիշեցնել նրանց մի դիվանագետի կոչը` ԴՆԹ-ի անալիզի ենթարկել Ադրբեջանի բոլոր դիվանագետներին, որպեսզի, եթե հանկարծ նրանց մեջ հայի կամ այլազգիի արյուն լինի, նրանք չեն կարողանա անշահախնդրորեն ծառայել Ադրբեջանին: Ես այս ամբիոնից 10 տարի բարձրացնում և ցույց եմ տալիս ադրբեջանական դասագրքերը, որոնք հայատյացության դասական օրինակ են: Եվ այս կառույցում քար լռություն է, և պատահական չէր, որ երեկ ես հայտարարեցի, որ մենք ընդունեցինք հերթական մեռելածին բանաձևը»,- ասաց Զոհրաբյանը:
Նաիրա Զոհրաբյանը նաև նշեց, որ ադրբեջանցի իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսը կարևոր շեշտադրում է կատարել Ադրբեջանի կողմից խաղաղության հաստատման և Իլհամ Ալիևի ղեկավարման հետ կապված:
«Շատ կարևոր մի շեշտադրում արեց Լեյլա Յունուսը, երբ դահլիճում նստած էին ադրբեջանցի պատգամավորները, պատվիրակության ղեկավարը: Նա ասաց, որ դիկտատոր Ալիևը Հայաստանի հետ խաղաղություն չի ուզում, և քանի դեռ Ադրբեջանում դիկտատոր Ալիևն է, Ադրբեջանում խաղաղություն չի լինելու»,- ասաց Զոհրաբյանը:
ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանը մեկնարկել է ապրիլի 8-ին: Ապրիլի 11-ին ԵԽԽՎ-ում նախատեսվում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը:

Наира Зограбян в ПАСЕ напомнила делегации Азербайджана о пропаганде арменофобии их руководства
В ходе весенней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы депутат парламентской фракции “Процветающая Армения”  Наира Зограбян напомнила азербайджанской делегации о пропаганде арменофобии руководства Азербайджана. Как передает «Арменпресс», об этом Зограбян сказала 11 апреля в беседе с журналистами в Страсбурге.
” Вчера здесь обсуждался очень важный доклад - элементы нетерпимости, ненависти, ксенофобии в речи политических деятелей. Почему-то во время подобных выступлений весьма странным образом активизируются азербайджанские депутаты и начинают обвинять армян в расистских заявлениях. Я в очередной раз была вынуждена напомнить о заявлении омбудсмена Азербайджана Сулеймановой о том, что Рамиль Сафаров должен быть примером патриотизма для каждого азербайджанца. Вынуждена была еще раз напомнить слова Президента Азербайджана: “Нашими врагами являются не только армяне Арцаха, но и всего мира”. Я была вынуждена напомнить призыв одного их дипломата провести анализ ДНК у всех дипломатов Азербайджана, если вдруг в них окажется кровь армянина или иноверца, они не смогут бескорыстно служить Азербайджану. Я 10 лет с этой трибуны поднимаю и показываю азербайджанские учебники, которые являются классическим примером арменофобии. И в этой структуре – одно молчание, и не случайно, я вчера заявила, что мы приняли очередную мертворожденную резолюцию” - сказала Зограбян.
Наира Зограбян также отметила, что азербайджанская правозащитница Лейла Юнус сделала важное замечание в связи с утверждениями руководства Азербайджана  - Ильхама Алиева о мире.
“Очень важное замечание сделала Лейла Юнус, в присутствии  в зале  азербайджанских депутатов и  руководителя делегации. Она сказала, что диктатор Алиев не хочет мира с Арменией, и пока в Азербайджане диктатор Алиев, в Азербайджане мира не будет”, - сказала Зограбян.
Весенняя сессия ПАСЕ началась 8 апреля. 11 апреля в ПАСЕ запланировано выступление премьер-министра Армении Никола Пашиняна.