Իրանում բողոքի զանգվածային ցույցեր են անցկացվում ամերիկյան պատժամիջոցների դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հազարավոր իրանցիներ են դուրս եկել երկրի քաղաքների փողոցներ՝ մասնակցելու ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցների դեմ ուղղված կառավարամետ հանրահավաքներին:
Նրանք վանկարկում են «Մահ Ամերիկային»: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Sky News-ը: Ցուցարարներն այրել են «Սեմ քեռու» պատկերները եւ նախագահ Դոնալդ Թրամփի դիմանկարները:
Իրանի պետական լրատվամիջոցները պնդում են, որ բողոքի զանգավածային ցույցերին ամբողջ երկրում մասնակցել են միլիոնավոր մարդիկ: Նոյեմբերի 4-ի հանրահավաքներն անցկացվել են Թեհրանում ԱՄՆ-ի դեսպանատան գրավման տարեդարձի օրը, որը տեղի Է ունեցել 1979 թվականին: Այդ իրադարձությունները երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների խզման եւ ամերիկյան պատժամիջոցների սահմանման պատճառ դարձան:
Թեհրանում բողոքի ակցիաները տեղի են ունեցել ԱՄՆ-ի նախկին դեսպանության շենքի մոտ, որտեղ այժմ տեղավորված Է «լրտեսության թանգարանը»: Ցուցարարները բացականչում Էին ինչպես հակաամերիկյան, այնպես Էլ հակաիսրայելական կարգախոսներ:
Նոր սահմանափակումները, որոնք պետք Է ուժի մեջ մտնեն նոյեմբերի 5-ին, վերաբերում են Իրանի նավթային ու բանկային սեկտորներին: Թրամփը պատժամիջոցների սահմանումը համարում Է Թեհրանի միջուկային ծրագիրը կանգնեցնելու փորձ: Իրանի իշխանություններն ի պատասխան հայտարարել են, որ Իրանը մտադիր Է հաղթել այս հոգեբանական պատերազմում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Накануне ввода новых американских санкций в Иране прошли массовые протесты
Тысячи иранцев за сутки до вступления в силу новых санкций США, вышли на улицы городов на проправительственные митинги, скандируя "Смерть Америке", как передает Арменпресс, об этом сообщает Sky News. Манифестанты сжигали изображения "дяди Сэма" и портреты президента Дональда Трампа.
Иранские государственные СМИ утверждают, что в акциях по всей стране приняли участие миллионы человек.
Сегодняшние митинги проходят в годовщину захвата посольства США в Тегеране, которое произошло в в разгар исламской революции в 1979 году. Те события послужили причиной разрыва дипломатических отношений двух стран и введения антииранских санкций.
Акции протеста в Тегеране прошли рядом со зданием бывшего посольства США, в котором теперь располагается "музей шпионажа". Манифестанты выкрикивают как антиамериканские, так и антиизраильские лозунги.
Новые ограничения, которые должны вступить в силу в понедельник 5 ноября, коснутся нефтяного и банковского секторов. Трамп называет введение санкций попыткой остановить ядерную программу Тегерана. Действия американского лидера активно критикуют другие участники ядерной сделки с Ираном - Россия, Франция, Великобритания, Германия и Китай. Эти страны, в отличие от США, не стали выходить из соглашения, которое Трамп объявил "плохим".