Իրանում բողոքի զանգվածային ցույցեր են անցկացվում ամերիկյան պատժամիջոցների դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հազարավոր իրանցիներ են դուրս եկել երկրի քաղաքների փողոցներ՝ մասնակցելու ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցների դեմ ուղղված կառավարամետ հանրահավաքներին:
Նրանք վանկարկում են «Մահ Ամերիկային»: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Sky News-ը: Ցուցարարներն այրել են «Սեմ քեռու» պատկերները եւ նախագահ Դոնալդ Թրամփի դիմանկարները:
Իրանի պետական լրատվամիջոցները պնդում են, որ բողոքի զանգավածային ցույցերին ամբողջ երկրում մասնակցել են միլիոնավոր մարդիկ: Նոյեմբերի 4-ի հանրահավաքներն անցկացվել են Թեհրանում ԱՄՆ-ի դեսպանատան գրավման տարեդարձի օրը, որը տեղի Է ունեցել 1979 թվականին: Այդ իրադարձությունները երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների խզման եւ ամերիկյան պատժամիջոցների սահմանման պատճառ դարձան:
Թեհրանում բողոքի ակցիաները տեղի են ունեցել ԱՄՆ-ի նախկին դեսպանության շենքի մոտ, որտեղ այժմ տեղավորված Է «լրտեսության թանգարանը»: Ցուցարարները բացականչում Էին ինչպես հակաամերիկյան, այնպես Էլ հակաիսրայելական կարգախոսներ:
Նոր սահմանափակումները, որոնք պետք Է ուժի մեջ մտնեն նոյեմբերի 5-ին, վերաբերում են Իրանի նավթային ու բանկային սեկտորներին: Թրամփը պատժամիջոցների սահմանումը համարում Է Թեհրանի միջուկային ծրագիրը կանգնեցնելու փորձ: Իրանի իշխանություններն ի պատասխան հայտարարել են, որ Իրանը մտադիր Է հաղթել այս հոգեբանական պատերազմում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

‘Millions’ of Iranians rally in anti-US protests as Trump administration unleashes ‘toughest ever’ sanctions
‘Millions’ of Iranians rally in anti-US protests as Trump administration unleashes ‘toughest ever’
sanctions
YEREVAN, NOVEMBER 5, ARMENPRESS. Thousands in Iran are demonstrating in the streets against the new US sanctions.
Protesters are chanting “death to the USA”, Sky News reports. Demonstrators have burned posters depicting Uncle Sam and president Trump.
According to Iranian state-run news agencies, millions have taken part in the mass protests across the country.
On November 4, a demonstration took place in Tehran to mark the 39th anniversary of the 1979 US embassy capture. This incident sparked US sanctions and end to diplomatic relations. The protests took place outside the building which formerly housed the US embassy, which is now the “Espionage Museum”.
Demonstrators were chanting both anti-US and anti-Israeli slogans.
The US unleashed its "toughest ever" sanctions against Iran on Monday following a wave of protests across the oil-rich country.
The Trump administration reinstated all sanctions removed under the 2015 nuclear deal, targeting both Iran and states that trade with it.